fbpx

Fotokniha: Elegantní náhrada za nudná fotoalba0

Po návratu z dovolené přichází na řadu příjemná povinnost: probrat se pamětí fotoaparátu a sestavit z pořízených fotografií kolekci, která právě skončenou dovolenou promění v hmatatelnou vzpomínku. Jaké existují možnosti tvorby fotoalb?

Za posledních 20 let se vyvinula nabídka fotoalb na pultech českých obchodů ve stovky variací – lze sehnat ohromné množství nejrůznějších designů, velikostí a objemů,– avšak skutečných pokroků na poli organizace fotografií přišlo velice málo.

Stále jsou masově k dispozici v podstatě jen dva nejrozšířenější systémy tvorby fotoalb – fotoalba zásuvná a fotoalba lepící.

Zásuvná a lepící fotoalba

Zásuvný systém archivace fotografií je dnes zdaleka nejrozšířenější formou fotoalb. Důvod obliby je pochopitelný: fotografie se do alba umísťují velice jednoduše pouhým jejich zasunutím za průhledné fólie. Prostá je i případná později úprava takto vytvořených fotoalb - prakticky jediná tvůrčí práce spočívá v rozhodnutí o pořadí fotografií.

Možnosti provedení fotoknihy ve tvrdé vazbě
Možnosti provedení fotoknihy ve tvrdé vazbě

Kreativnější variantu fotoalb představuje lepící systém, v minulostí prezentovaný zejména notoricky známými fotorůžky a dnes z velké části vytlačený systémem lepících karet. Na ně je prvně umístěn veškerý obsah, načež se karta překryje lepkavou fólií, která obsah zafixuje.

Výhodou tohoto systému je velká variabilita obsahu. Lze do něj vkládat nejen fotografie různých velikostí, ale případně i letenky nebo vstupenky z navštívených míst, čímž se tvoří mnohem komplexnější vzpomínková kniha, oproti fotoalbům zásuvným, které mají v tomto ohledu problémy – jakmile dojde na vkládání čehokoli jiného, než standardizovaných fotografií, je třeba improvizovat.

Nevýhodou systému lepících fotoalb je fakt, že jakkoli se při tvorbě karet snažíte, finální výsledek většinou nevypadá příliš esteticky. Stránka potažená často lehce zkrabatělou a lesknoucí se fólií už z principu nemůže vypadat nijak přehnaně elegantně.

Fotokniha – to nejlepší z obou systémů

Pokud máte z dosavadní praxe tvorby svých fotoalb stejné pocity, možná je pro vás tím pravým artiklem fotokniha. Fotokniha spojuje výhody obou výše zmíněných fotoalbových systémů – možnost kreativity a naprosté volnosti při tvorbě a eleganci a estetičnost výsledku.

Fotokniha je jedním z produktů bouřlivého rozvoje kvalitního digitálního tisku, který umožnil tisk kvalitních knih za rozumnou cenu v nákladu již od jednoho kusu.
Princip tvorby fotoknihy je jednoduchý: z pohodlí domova si ve speciálním programu poskládáte své digitální fotografie do virtuálního fotoalba a výsledek zašlete přes Internet do tiskárny, která službu tvorby fotoknih nabízí. Za pár dní si pak už jen přijdete pro skutečnou knihu vytvořenou dle zaslaného zadání, případně si ji necháte zaslat poštou.

Možnosti provedení fotokniha v kartonových deskách
Možnosti provedení fotokniha v kartonových deskách

Fotokniha je výsostně elegantní produkt. Zatímco výsledkem lepícího fotoalba jsou kartony přelepené průhlednou fólií, fotokniha představuje skutečnou knihu v tvrdé vazbě a plnou osobního obsahu.

Oproti lepícímu fotoalbu fotokniha také dovoluje mnohem více po obsahové stránce. Aby fólie v lepícím fotoalbum správně držela, je potřeba určité procento plochy zanechat volné. Při kompilaci obsahu fotoknihy na nic takového myslet nemusíte a můžete stránku zaplnit třeba od okraje k okraji.

Určitou nevýhodou je pochopitelná nemožnost zpětných úprav v již vytvořené knize (krom opětovného vytištění). Tuto vlastnost sdílí fotokniha s lepícími fotoalby, kde sice jednotlivé karty teoreticky lze měnit, avšak po zásadních změnách pak již často fólie nedrží, jak by držet měla.

Avšak ruku na srdce. Jak často děláte změny ve fotoalbech? Většina lidí možná tak jednou za mnoho let, případně vůbec, protože bere fotoalbum jako zakonzervovaný kus minulosti, do kterého není důvodu zasahovat. Této filozofii fotokniha plně odpovídá.

Jaká je cena fotoknihy?

Panuje mylná představa, že fotoknihy jsou luxusní zboží, které si nemůže dovolit každý, protože je jejich tvorba složitá a cena proto vysoká. Tato teze je však absolutně mylná.

Pokud tvoříte klasické fotoalbum a sečtete si cenu alba a vyvolaných digitálních fotografií, dostanete se na přibližně stejnou nebo jen o něco málo nižší částku, než utratíte při tvorbě fotoknihy. Ta se pohybuje řádově ve stokorunách, záleží na velikosti fotoknihy, počtu listů a dalších parametrech.

Možnosti provedení fotokniha v kartonových deskách
Fotokniha v kartonových deskách za 279 Kč

Při kalkulaci ceny je však také potřeba myslet na cenu vašeho času. Kdo někdy tvořil karty v lepícím fotoalbu, ví, že je to práce na mnoho hodin, aby výsledek za něco stál. Zvláště pokud chcete do alba krom fotografií přidat i nějaké popisky nebo barevné podklady.

Naproti tomu tvorba fotoknihy je pohodlná, intuitivní a rychlá a vytvoření obsahu fotoknihy není o nic složitější, než vytvoření dokumentu ve Wordu. Vkládání textů a podkladových fotografií, to vše je hotové během chvilky.

Fotokniha oživí vaši knihovnu

Fotokniha je kompaktní produkt, má vždy přesně tolik stran, kolik potřebujete. Tematicky se může vztahovat třeba ke konkrétní události nebo třeba k nějakému časovému období -  možností je mnoho.

Pokud vás klasická fotoalba už nudí a přemýšlíte nad jinými možnostmi archivace fotografií, je fotokniha velice zajímavou možností, jak oživit vaši knihovnu nově seskládanými a zakonzervovanými vzpomínkami.

Kde je fotokniha k dostání?

Kvalitní fotoknihy již od 279 Kč nabízí Veselý tisk. Prohlédněte si kompletní nabídku různých formátů a zpracování, které Veselý tisk nabízí.

Autor: Komerční sdělení