fbpx

FOR ARCH 2012: Tipy pro nízkoenergetický dům? Okna, kotle, akumulační nádrže0

Redaktor Karel Murtinger důkladně prozkoumal nabídku firem, které vystavují na veletrhu FOR ARCH 2012 a sepsal pro čtenáře Nazeleno novinky ve stavebním oboru. Pokud jste se na výstaviště nevypravili, tipy jsou právě pro vás.

Jaký vybrat kotel a která okna koupit? Vybral jsem pro vás zajímavosti z nabídky firem, které se představují až do soboty na veletrhu FOR ARCH 2012 v Praze. 

„Je to spíš hračka, ale vtipná. Věřím, že to lidi přiměje, aby se nad spotřebou starých spotřebičů zamysleli.“

Reklama

Jako každý rok jsem se i letos vypravil na veletrh a pro středisko EKIS funguji jako konzultant. Rozhodl jsem se, že každý den prozkoumám několik vybraných témat. V úterý jsem se zaměřil na kotle na dřevo. V tomto oboru se dají čekat nějaké změny kvůli požadavkům na snižování emisí. Dále jsem prostudoval nabídku firem, které dodávají okna a hlavně řádně izolující vchodové dveře pro pasivní domy. Už dlouho mám dojem, že dveře jsou oproti oknům podceňovány. Vzhledem k tomu, že jsem nedávno psal článek o LED osvětlení (Není budova bez (LED) osvětlení: Inteligentní budovy, září 20012) tak mne také zaujaly LED trubice jako náhrada zářivek.

Zeptejte se odborníka!

Magazín Nazeleno.cz nabízí čtenářům poradnu. Odpovíme na dotazy kolem stavby, topení, zateplení i úspor energie. Stačí NAPSAT ODBORNÍKOVI.   

Jaké novinky můžeme najít v nabídce kotlů?

Hned na volné ploše u vchodu mne zaujala expozice české firmy Kovarson, zejména jejich program  přestavby starších kotlů na uhlí či dřevo na kotle peletové,  se zachováním možnosti ručního přikládání paliv, pro které byly původně určené. Přiznám se, že si nejsem jist zda je to rozumné řešení u starých plechových kotlů, kde může být značné poškození kotlového tělesa korozí. Rozhodně je to ale zajímavá možnost u nepříliš starých kotlů na uhlí nebo u kotlů s litinovým tělesem.

– Přečtěte si víc: Trendy v oblasti větrání, vytápění a ohřevu vody

Zaujalo mne, že se peletkový hořák (na prvním obrázku) dává pod kotel do podstavce (jak je vidět na druhém snímku). Výhodou je, že zůstane zachována možnost přikládání původního paliva, nevýhodou může někde být nutnost předělat přívody ke kotli. 

 


2 x foto: Karel Murtinger

Firma Verner, která již několik let vyrábí celkem ojedinělý interiérový krb s nízkými emisemi škodlivých látek a výborným poměrem tepla předaného do vytápěcí vody, vystavuje inovovanou variantu tohoto krbu s ještě lepšími vlastnostmi. Celkový jmenovitý výkon je 13 kW a z toho je do místnosti přímo předáno  jen 1,5 kW a zbytek jde do vody. Ke kotli doporučují používat akumulační nádrž o objemu alespoň 500 litrů. Tímto způsobem je možné vytápět i jednotlivý byt nebo nízkoenergetický dům, kde by krbové vložky s běžným výkonem rychle místnost přehřály.

Zajímavou řadu kotlů vystavovala slovenská firma ETA. Jedná se o pobočku rakouské firmy ETA Heiztechnik GmbH. Jsou to docela propracované výrobky s mnoha užitečnými vlastnostmi a velkou flexibilitou, nicméně mají poměrně vysoké výkony a cena je též poměrně vysoká.

Akumulační nádrže

Stálé snižování tepelných ztrát nových domů a s tím spojené snižování  potřebného topného výkonu vede k nutnosti používat ke kotlům akumulační nádrže. Na výstavě je jich k vidění celá řada. Mne zaujala plastová akumulační nádrž AkuPlast od firmy Regulus. Jsou to vnitřní tlakové plastové nádoby uložené v přesně tvarované izolaci z tvrzeného polyuretanu a zvenku opatřené vodě odolným plastovým pláštěm. 


Nádrž s odstraněnou horní částí izolace. Je vidět plastová
vnitřní část. 3 x foto: Karel Murtinger


Horní část nádrže s vývody trubek.

Tepelné ztráty jsou údajně výrazně nižší než u nádrží kovových a to i v případě umístění nádrže pod zem mimo dům (to je velmi neobvyklý nápad, nicméně u malého a nepodsklepeného domu to může řešit problém „kam s ní“. Vzhledem k tomu, že nehrozí poškození korozí bude zřejmě životnost těchto nádrží velmi dlouhá.

Okna

Pokud se jedná o okna a dveře, tak jsem žádnou revoluční novinku neobjevil (budu ale pátrat dál). Nejlepší dveře od firmy Actual mají U=0,76W/ (m2.K), což sice není žádný zázrak, nicméně je to jistý pokrok. Zaujal mne i ACTUAL LOFT SYSTEM, což jsou velké celoskleněné elementy s neviditelnými okenními rámy. 

LED

V oboru LED osvětlení mne zaujalo jak snadno se dají nahradit běžné zářivky s tlumivkou a starterem na pohled skoro stejnými trubicemi s LED diodami. Podle firmy Apollo stačí  vyndat starou zářivku a startér a nasadit jejich trubici.  Zaujal mne dobrý index podání barev (Ra)>80 a hlavně tvrzení, že na vyžádání mohou dodat i s Ra >90 .

– Přečtěte si víc: Klasické žárovky skočily. Čím je nahradit?

Ostatní

Jednu zajímavou informaci jsem dostal, aniž bych se musel zvednout ze židle. Přišel za mnou člověk od firmy , který zde chce prodávat mikrokogenerační jednotky Gw6.13 firmy GreenWatt. Jak označení napovídá: tyto jednotky dodávají 6 kW elektrického výkonu a 13 kW tepelného a mohou pracovat se zemním plynem, bioplynem či LPG. Doporučují je pro velké domy, malé až střední hotely, penziony a pod. Slouží k ohřevu vody a vytápění a pro optimální využití se opatřují akumulační nádrží, která umožní vyrábět elektřinu hlavně ve špičkách.

Na závěr ještě uvedu jak mne okouzlila PRE (http://www.energetickyporadce.cz/) . Na svém opravdu velkém stánku měli nepřeberné množství různých informačních letáčků a také různých jednoduchých nomogramů pro optimalizaci spotřeby pod heslem“ Neplatíte zbytečně navíc?“.

Když si například vezmete jejich nomogram pračky a natočíte kotouč tak, že ukáže rok 2000 (stáří pračky) tak si v okénku přečtete, že zakoupením nejúspornější pračky z letosního roku byste snížili spotřebu 1,6x.


3 x foto: Karel Murtinger

Je to sice spíš hračka, ale vtipná. A věřím, že to mnoho lidí přiměje, aby se nad spotřebou svých starých spotřebičů zamysleli. Úplně jsem jim záviděl, dělat poradenství s takovým zázemím, to by se mi líbilo. 

Autor: Redakce Nazeleno.cz