fbpx

Finalisté jsou známí. O celkové prvenství v soutěži E.ON Energy Globe se uchází šestice projektů0

Ani v letošním roce nepřestává hledání nejlepších udržitelných projektů Česka. Soutěž E.ON Energy Globe, prestižní tuzemské ocenění v oblasti ekologie, představila ve svém čtrnáctém ročníku šestici finalistů. Kdo se stane celkovým vítězem z původních letošních 165 nominovaných, o tom může veřejnost rozhodnout svými hlasy až do konce září na webové stránce www.energyglobe.cz.

Vítěz získá hlavní cenu 300 000 korun. S prázdnou neodejdou ani hlasující

Hlasovat o nejlepší ekologický projekt tohoto roku může veřejnost na webových stránkách www.energyglobe.cz a to až do konce září. Celkový vítěz si odnese hlavní cenu 300 000 korun na další rozvoj svého projektu od společnosti E.ON, pořadatele soutěže. Další ocenění si pak odnesou ceny od partnerů soutěže, kterými jsou letos Stiebel Eltron, Duko Hlinsko, Hornbach Baumarkt CS. Zkrátka nepřijdou ani vylosování hlasující, kteří dostanou rodinný let balonem, víkendový pobyt v chatě v korunách stromů v hodnotě 10 000 korun a další ceny od partnerů soutěže.

Jaká je finálová šestice, která se uchází o přízeň veřejnosti?

O vítězství v soutěži se bude ucházet obec Kněžice, která chytře řeší svou energetickou soběstačnost a je příkladem energeticky nezávislé obce. Středočeské Kněžice na energetickou soběstačnost myslí už od roku 2006. Funguje u nich bioplynová stanice a centrální zásobování teplem s výtopnou na dřevní štěpku a slámu. Obec pokračuje ve své filozofii dál a aktuálně podobným způsobem řeší i vytápění nové vznikající části s dvanácti rodinnými domy. Projekt pomohl zlepšit kvalitu ovzduší v obci a obyvatelé mají levné teplo a pohodlnější vytápění.

Reklama

Foto: E.ON

Druhým finalistou, který bude chtít zaujmout veřejnost, je společnost Myco se svým obalovým materiálem z hub. Biotechnologický startup Myco se postavil proti jednorázovým obalovým plastům. Nahradit chce především často používaný pěnový polystyren, který se například jako výplň v krabicích po jednom použití vyhodí. Myco jej chce vyměnit za přírodní materiály z houbového mycelia a odpadů zemědělského a dřevozpracujícího průmyslu, které jsou kompostovatelné a nenáročné na výrobu a dají se po použití využít například jako hnojivo.

Foto: E.ON

Třetím finalistou je projekt úsporného řízení osvětlení Savee. Řešení společnosti Nikatron má za cíl zamezit plýtvání energií v už postavených budovách. Technologie Savee umožňuje optimalizovat svícení v objektech, i těch starších, ve kterých se například při stavbě s energetickými úsporami ani nepočítalo. Navíc je použitelná i na další spotřebiče a instalovat se dá za plného provozu.

Foto: E.ON

Inspirativním příkladem úspěšné revitalizace vodního toku, díky kterému vznikla odpočinková a rekreační oblast uvnitř města, je čtvrtý finalový uchazeč – Biotop raků v Rokycanech. Staré betonové koryto místního Rakovského potoka nahradil park, který slouží pro rekreaci místních obyvatel a zároveň umožňuje rozliv vody při její zvýšené hladině. Úprava koryta navíc zlepšila životní podmínky pro místní mimořádně hojnou populaci vzácného raka kamenáče a odpad ze starého koryta, tedy staré betonové tvárnice, byl využit pro podloží nového koryta potoka.

Foto: E.ON

Čistění odpadních vod v menších obcích bývá často vzhledem k nákladům na technologie docela oříšek. Severomoravská obec Rybí – pátý finalista letošního ročníku E.ON Energy Globe – ale ukazuje, jak je možné se s tímto problémem vypořádat. Funguje zde systém 190 samostatných domovních čističek odpadních vod, které jsou napojené na centrální dispečink. Ten jejich provoz monitoruje a hlídá kvalitu vyčištěné vody. Obec hodlá celý systém dále rozšiřovat o kalové hospodářství. Ukazuje tak cestu pro další municipality, jak snadno čistit odpadní vody bez nutnosti investic do drahých centralizovaných technologií a vyčištěná voda může zůstat v lokalitě, což přispívá i k prevenci sucha.

Foto: E.ON

Šestého finalistu poslaly do finále hlasy veřejnosti. Divokou kartu obdržela společnost Wienerberger se svým řešením fotovoltaiky integrované do střešní krytiny. Jedná se o inovativní řešení solárního modulu do krytiny, který nijak nenarušuje hmotu a estetiku střechy budovy, což může být výhodné třeba u historických objektů, u kterých fotovoltaiku není možné z mnoha důvodů instalovat. Použitím tohoto řešení odpadá také mnohdy náročná instalace nosné konstrukce pro běžnou střešní fotovoltaiku.

Foto: E.ON
Hlasujte, vyberte celkového vítěze a vyhrajte hodnotné ceny. Hlasovat můžete zde

Autor: Redakce Nazeleno.cz