fbpx

Fal(e)c nahoru pro Lindab Seamline0

Falcovaná krytina už dávno nepatří jen na střechy horských chat. Elegance, dlouhá životnost a nulová údržba předurčují krytině Lindab Seamline široké využití.

Drážková (falcovaná) krytina je léty prověřený způsob zastřešení, vhodný zejména do horských oblastí a do míst se ztíženými povětrnostními podmínkami (např. exponované fasády, nízké sklony střešních ploch, návětrné střešní plochy). Ale nejen pro tyto případy je drážková krytina vhodná. V oblasti šikmých střech bychom marně hledali tvar či konstrukci, na kterou by se nehodila. V českých zemích není tato krytina žádnou novinkou. Drážkování je historicky ověřený a využívaný způsob spojování plechů.

„Švédskému plechu neuškodí sníh, led, ani vzlínání vody.“

Jedinou možnou inovací tak je vývoj modernějších, trvanlivějších a ekologických surovin pro tyto klempířské práce. V poslední době se začíná plechová drážková krytina prosazovat také na moderních městských a residenčních stavbách. Falcovaná krytina Lindab Seamline díky velkému výběru barev i eleganci najde i zde široké uplatnění.


Penzion v Bedřichově s krytinou, která působí přirozeně i na horské chatě
postavené v tradičním stylu. Foto: Lindab.cz

Jistota do hor, elegance do města

Princip falcované krytiny spočívá v souvislých pásech kladených od okapu k hřebeni, spojených dvojitou stojatou drážkou (tzv.falcem). Takové spojení zajišťuje nepropustnost spoje, a to i v případě odtávání sněhové pokrývky, což bývá obecně nejvíce zatěžující klimatický projev pro všechny střešní krytiny. Zjednodušeně řečeno, stojatou drážku tvoří dvojité zahnutí spojovaných plechů. Jejich zmáčknutím se vytvoří nepropustný smotek plechu, vysoce imunní vůči sněhu, ledu i vzlínání vody.

Mnoho takových krytin je možné vidět na každém kroku ve městech jako doplňky taškových krytin nebo na horách jako celé střešní krytiny horských chat a penzionů. V minulosti byly hojně zprácovávány z pozinkovaných plechových tabulí. Nyní se preferuje celistvý, nepřerušený pás plechu od okapu až ke hřebeni střechy.

Povrchová úprava plechu přežije všechno. Elitní má záruku třicet let

Základní surovinou pro drážkovou krytinu Lindab Seamline je předlakovaný ocelový plech o standardní šíři 670 mm. Tato šíře je určena tak, aby výsledná vzdálenost drážek po uzavření byla 600 mm. Praxí bylo zjištěno, že je to ideální rozměr ve vztahu ke kotvení krytiny, pracnosti a riziku vibrací vyvolaných prouděním větru. Předem povrchově upravený ocelový plech je zcela unikátní materiál vyznačující se vysokou životností, stálobarevností a vynikající zpracovatelností.


Rodinné domy na okraji Prahy. Plech zdařile maskuje sklon šikmé střechy,
která je ukryta za plechovou atikou. Foto: Lindab.cz

Použitá jemnozrnná ocel je zvláště dobře tvárná, i přesto že tloušťka plechu je 0,6 mm. Maximální plasticita materiálu je zásadní vlastností pro správné a především těsné uzavření drážky. Příliš pružné materiály mají tendenci klást odpor a vracet se do původního tvaru, proto nejsou pro drážkovou krytinu vhodné. Základní ocelový pozinkovaný plech je opatřen extrémně odolným a bezúdržbovým systémem povrchové úpravy Premium nebo Elite se zárukou až 30 let. Tenká ale trvanlivá vrstva laku, nanesená v ideálních podmínkách již při výrobě, zcela mimořádně odolává působení UV záření. Právě záření je hlavním destruktorem střešních krytin.

Na výběr je z patnácti barev

Ocelárny a přední výrobci barev neustále vyvíjí lepší povrchové úpravy, jako například systém Premium, který je novinkou v sortimentu Lindab. Představuje jeden z nejmodernějších způsobů ochrany ocelových plechů.


Zajímavou střechu ve tvaru vějíře mohou shlédnout řidiči jedoucí po hradecké dálnici. Všechny pásy krytiny
jsou kónicky zúženy, aby se dosáhlo rovnoměrného rozložení drážek na vějířové ploše. Foto: Lindab.cz

V nabídce Lindab je krytina Seamline v patnácti různých barevných odstínech včetně metalických a matných odstínů. Moderní krytina Lindab Seamline nevyžaduje natírání ani jinou údržbu několik desítek let, a to ani v drsných skandinávských podmínkách nebo v agresivním, často kyselém ovzduší velkoměsta. Plech je při dodávce opatřen ochrannou fólií, která chrání jeho povrch zejména před nečistotami po čas montáže.

Nabídka a ceny

Z pohledu majitele domu je pak významná i bezúdržbovost  krytiny. Díky široké škále barev, v níž se krytina nabízí, se dá střecha bezvadně sladit s fasádou i ostatními prvky domu. Falcovaná krytina Lindab Seamline se nabízí ve dvou povrchových úpravách: Premium se zárukou 20 let a Elite se zárukou 30 let.
 
Cena Lindab Seamline v povrchové úpravě Premium je 375,- Kč/m2, tedy 450,- Kč/m2 včetně DPH se zárukou 20 let. Lindab Seamline v povrchové úpravě Elite přijde na 495,- Kč/m2, tedy 594,- Kč/m2 včetně DPH a třicetileté záruky. 

Kompletní nabídka švédských bezúdržbových plechových krytin na www.lindab.czwww.lindabstrechy.cz. Můžete také kontaktovat produktového manažera: stepan.lasek@lindab.com.

Autor: Komerční sdělení