fbpx

Exkluzivní obytný dům se standardem Energie-Plus0

Společnost Schüco společně se svými partnery poprvé stavebně realizovala koncept  Schüco 2° u architektonicky náročného městského domu u jezera Schlei na severu Německa: multifunkční, adaptivní fasáda objektu v souhře s promyšleným půdorysem a energetickým konceptem domu nejen energii spoří, nýbrž ji současně aktivně produkuje.

Koncept  Schüco 2°: Maximální úspory energie

Architekt domu, Paul Sindram, k projektu říká: „Koncept  Schüco 2° se osvědčil díky variabilitě a flexibilitě systému. A co více, je milníkem srovnatelným s domy v pasivním standardu. Filosofie konceptu zajišťuje domu maximální energetickou efektivitu a je tak základem pro inteligentní a energeticky úsporné technologie budoucnosti.“

Reklama

Dům, umístěný v překrásném prostředí baltského pobřeží nedaleko města Schleswig, má šest bytových jednotek o velikosti od 80 do 170 m2. Budova se může pochlubit vysokým komfortem bydlení, byty mají exkluzivní interiéry charakterizované otevřeným prostorovým uspořádáním

Energie-Plus: Úspora, ale i výroba energie

Kromě nadstandardní kvality designu byla při projektování domu hlavním měřítkem jeho celková energetická náročnost. Městský dům ve standardu Energie-Plus dosáhl výrazného snížení spotřeby energií na vytápění, chlazení a klimatizaci. Roční náklady na vytápění objektu činí zhruba 15 kWh/m2. Jsou tedy téměř stejně nízké jako v pasivním domě, avšak zatímco pasivní domy mají většinou velké okenní plochy směřující na jih, tento dům má okna rozmístěná i na severní, západní a východní stranu. To zaručuje vysokou míru přirozeného světla v bytech.

Dům navíc sám produkuje více energie než spotřebuje, a to díky tenkovrstvým fotovoltaickým článkům integrovaným přímo do jeho fasády, stejně jako prostřednictvím dalších 36 fotovoltaických panelů umístěných na střeše. Přebytek energie je pak veden do místní rozvodné sítě. „Víceúčelovost všech prvků přesně odpovídá tomu, jak si představuji koncept současného designu. Je to velký skok vpřed,“ řekla investorka Sibylle Schmid-Sindram.

Autor: Redakce Nazeleno.cz