fbpx

Partneři sekce

Vymyslel revoluční větrné čerpadlo, které čistí vodu Mongolům i Ghaňanům. Stojí 20 tisíc korun0

Zručný kutil může pozvednout životní úroveň i v dalekých krajích. Pavol Floriš vymyslel a sestrojil přístroj, který zpřístupňuje a čistí životadárnou tekutinu, to všechno bez velkých investorů a dotací.

Kolik stojí chytrý vynález? Nakolik spolehlivě vyčistí studny a vrty, jejichž voda obsahuje špínu, bakterie nebo viry? Svoje větrné čerpadlo nejlépe představí jeho vynálezce a držitel „ekologického oskara“, který zazářil v kategorii Kutil.

Proč jste se do soutěže E.ON Energy Globe Award ČR přihlásil a co jste si od účasti sliboval?

Do soutěže mě přihlásila paní Ing. Eva Kudrnová, která pracuje na oddělení rozvoje podnikání v Technologickém centru akademie věd. A co jsem si sliboval? Hlavně upoutat pozornost na mou technologii k úpravě vody, a to včetně využití větrných čerpadel vlastní konstrukce.

Reklama

Kde a kdy vznikla myšlenka na větrem poháněné čerpadlo?

Myšlenka je již dlouhodobá. O větrná čerpadla vlastní konstrukce se totiž zajímám asi 20 let.

Můžete nám prozradit, jak jste postupoval při výrobě větrného čerpadla? Testoval jste ho poprvé na vlastní studni?

Nebylo to jen tak, jednalo se o dlouhé zkoušky, které byly s vývojem úzce spojené. V rámci testování mohu prozradit, že větrné čerpadlo bylo odzkoušeno u mého kamaráda.

TIP: Dejte tomuto projektu svůj hlas a vyhrajte elektrokolo nebo úspornou pračku!*

K čemu se dnes vaše čerpadlo nejčastěji využívá? A v kterých zemích vedle České republiky již o něj projevili zájem?

Zařízení slouží nejen k jednoduchému odčerpání, ale také k vyčištění vody z vrtu či studny. Řada studen je otevřená a obsahuje velké množství mechanických nečistot. Speciálně upravené elektrické čerpadlo dokáže tyto nečistoty rozdrtit a společně se znečistěnou vodou odčerpat. Následně se provádí desinfekce vody, čímž se odstraní až 99,9 % bakterií a virů, které mohou způsobovat problémy zažívacího traktu či parazitické infekce. Po nainstalování větrného čerpadla „Floriš“ se záhlaví studny utěsní, aby voda již nebyla z vnějšku znečišťována. Čerpadla už byla instalována v Mongolsku a v Ghaně.

Uvádíte, že čerpadlo lze v kombinaci s dezinfekcí použít k úpravě vody do té míry, že splňuje standardy pitné vody. Můžete nám to více přiblížit?

Ano. Po použití mé technologie k úpravě vody jsme schopní odstranit bakterie a viry. Díky filtru se následně zlikvidují rovněž i mechanické nečistoty.

Pavol Floriš a jeho větrné čerpadlo, které umožňuje také filtrování čerpané vody. Hodí se například pro odlehlé pastviny a samoty, kde není možnost použít elektrické čerpací zařízení. (Foto: E.ON)

Technologii, na kterou máte patent, osobně vyrábíte. Spolupracujete přitom i s dalšími lidmi?

Toto zařízení, které slouží pro úpravu vody, je nové. Připravuje se tudíž jeho přihlášení na patentovém úřadě. Veškerou činnost, spojenou jak s vývojem, tak i s větrnými čerpadly jsem zajistil sám jako živnostník a bez přispění cizí finanční podpory.

Můžete nám prozradit, kolik je přibližná cena jednoho větrného čerpadla? Vyrábíte čerpadlo například ve více variantách podle specifických požadavků vašich zákazníků?

To vám samozřejmě mohu prozradit. Cena větrného čerpadla je 24 000 Kč. A co se týče variant, vyvinuto je také kombinované větrné a ruční čerpadlo, nebo větrné čerpadlo s generátorem na výrobu elektrické energie.

Jaká byla bezprostřední reakce okolí na váš úspěch v soutěži?

Svou účast v této soutěži celkově hodnotím velmi pozitivně a jsem rád, že mě paní Ing. Kudrnová přihlásila. Reakce, které přišly po soutěži, byly velmi příjemné a zvýšil se také zájem o mé výrobky.

Hlavní výhodou větrného čerpadla je nízká cena. Navíc pracuje zadarmo. (Foto: E.ON)

Máte nějaké další plány či nápady na jiné technologie, které pomáhají s ochranou životního prostředí či úsporami energií?

Do budoucna bych se chtěl rozhodně zaobírat dalším vývojem mé technologie na úpravu vody. Aktuálně připravuji výrobu malých pomaloběžných větrných elektráren v kombinaci s fotovoltaickým panelem pro potřebu rodinného domku, nebo chalupy.

Plánujete do budoucna své větrné čerpadlo ještě nějak vylepšovat?

Ano, protože žádný výrobek není tak dokonalý, aby nemohl býti dále zdokonalován.

Speciální balíček Energy Globe

Dejte svůj hlas vybranému projektu www.ekologickyoskar.cz/hlasovani a získejte balíček Energy Globe se spoustou bonusů. Získáte nejen výhodnější cenu za dodávku elektrické energie, ale také každoroční odměnu za úsporu elektřiny nebo poukázku na nákup zboží.

Autor: Redakce Nazeleno.cz