Větrná energie v praxi: Domácí využití
Podle velikosti vrtule a výrobní kapacity můžeme rozlišovat tři základní typy větrných elektráren: malé, střední a velké. Pro domácí využití připadají v úvahu malé větrné elektrárny, tedy taková zařízení, která mají instalovanou kapacitu do 60 kW a průměr vrtule maximálně 16 m. Podtypem v této kategorii jsou tzv. mikrozdroje (s kapacitou do 2,5 kW a průměrem vrtule do 3 m), které jsou užívány zejména pro napájení baterií či domácích elektrospotřebičů. Malé větrné elektrárny od 2,5 do 10 kW slouží hlavně pro vytápění domů či ohřev vody.
„Za kWh vyrobenou ve větrných elektrárnách dostanete 2,23 korun.“
Úspěšný provoz mikrozdroje ovlivňuje několik faktorů. Jistě nepřekvapí, že prvním a nejdůležitějším z nich je síla větru v místě instalace. Ta nám totiž napoví, zda je vůbec možné mikrozdroj v dané lokalitě efektivně provozovat. Studie napovídají tomu, že by v místě instalace větrných elektráren měla být rychlost větru 6 a více m/s.
ReklamaRychlost větru a malé větrné elektrárny
Rychlost větru můžeme změřit anemometrem. Ten je možné běžně zakoupit. Jeho cena se pohybuje kolem jednoho či dvou tisíc korun. Rozběhová rychlost větru u většiny malých větrných elektráren je kolem 3–3,5 m/s. K tomu, aby podaly slibovaný výkon, který by dokázal pokrýt alespoň částečně základní spotřebu elektřiny, je však potřeba vyšší rychlost větru. Zde pochopitelně hlavně záleží na konkrétních parametrech užívaného zařízení.
Tip: Přečtěte si více o jednotlivých typech malých větrných elektráren
Důležitým předpokladem efektivního provozu soukromé větrné elektrárny je také místo, v němž je zařízení instalováno. Větrné elektrárny totiž vyžadují dostatečně otevřený prostor, kde nebude větru v jeho proudění bránit žádná překážka v podobě zástavby či stromů. Klíčové také je, aby se nám podařilo získat souhlas příslušného stavebního úřadu a kladné posouzení vlivu nového zařízení na životní prostředí. Trendem poslední doby jsou také větrné turbíny určené do zástavby (např. tzv. Energy Ball).
Větrné i solární elektrárny nejsou stále připojovány do sítě. Zdroj: Thinkstockphotos.com
Výkupní ceny elektřiny z větru
Aktuálně stále platí stop-stav připojování nových solárních a větrných zdrojů do sítě (i když někteří distributoři se rozhodli posuzovat žádosti o připojení individuálně). Samozřejmě není nutné domácí větrnou elektrárnu vždy zapojovat do sítě, nicméně investor pak nemá nárok na výkupní ceny elektřiny.
Ty stát zavedl proto, aby podpořil výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů. Maximální výše výkupní ceny může být podle návrhu nového zákona o podporovaných zdrojích 4,5 Kč / kWh (zákon jde aktuálně do Senátu). V roce 2011 se kilowatthodina vyrobená ve větrných elektrárnách vykupovala za 2,23 Kč a se stejnou cenou se počítá i pro rok 2012.