fbpx

Partneři sekce

Netradiční větrné elektrárny: Experimentální projekty, zajímavosti a kuriozity0

Design a funkčnost v jednom: Experimentální koncepty větrných elektráren

Celá řada neobvyklých a inovativních nápadů na využití větrné energie zatím na svoji praktickou realizaci teprve čeká. Mezi takové zajímavosti se řadí experimentální koncept tzv. stéblové větrné elektrárny. Tento nápad byl navržen pro město Masdar ve Spojených arabských emirátech. Tvůrci této myšlenky se nechali inspirovat pohybem stébel trávy ve větru. Umělá stébla s průměrem 10 – 20 cm a výškou 55 m by se měla působením větru přirozeně vlnit a prostřednictvím tření speciálních disků uvnitř stébel tak vyrábět elektrickou energii. Generátor v betonovém základu, ve kterém jsou stébla zapuštěna, bude díky kývavému pohybu stébel vyrábět další energii. Celá elektrárna by se navíc po setmění měla stát výrazným estetickým prvkem města díky plánovanému LED osvětlení jednotlivých stébel.

Takto by mohla stéblová větrná elektrárna vypadat. Foto: atelierdna.com

Reklama

Mají smysl větrné turbíny jako součást dopravní infrastruktury?

Mezi kontroverzní, ale pozoruhodné nápady se na poli větrné energetiky řadí také koncepty, které se zaměřují na využití vzdušného proudění produkovaného pohybem dopravních prostředků po dálnicích nebo v tunelech. V těchto případech se počítá s využitím větrných turbín umístěných jako součást sloupů pouličního osvětlení, dopravního značení nebo ve středovém pásu dálnic. Projíždějící vozidla by roztočila lopatky turbíny, která by pak mohla sloužit jako doplňkový zdroj energie pro veřejné osvětlení dané komunikace apod.

Turbíny by měl uvádět do pohybu proud vzduchu z projíždějících vozidel. (Foto: Archinect.com)

Podobný způsob využití větru z dopravy se aktuálně zvažuje v podzemní síti metra v indickém Dillí. Tyto koncepty jsou však kritizovány za „parazitování“ na energii projíždějících vozidel, která navíc pochází převážně z fosilních zdrojů. Z fyzikálních zákonů totiž vyplývá, že vozidla sice svým pohybem vytvoří proud vzduchu, který může roztočit turbínu, celý proces se však pravděpodobně neobejde bez zvýšení spotřeby paliva.

Větrné elektrárny – další informace:

Autor: Jarmila Bajerova