fbpx

Úsporná domácnost: Jak šetřit energii v obýváku0

Vyhněte se ekonomické krizi chytrými úsporami. Ušetřit energii i vaši peněženku můžete poměrně snadno. Dnes vám prozradíme, jak na úspory energie v obývacím pokoji.

Obývací pokoj je místo, které si spojujeme s odpočinkem, málokdy si ho však dáme dohromady s vysokým účtem za elektřinu nebo plyn. Přitom i to, že si večer rozsvítíme, představuje spotřebu energie, kterou jde omezit. Nemusíte hned vyhazovat žárovky a nakupovat svíčky, nebo se okamžitě zbavit televize… řešení může být jednodušší.

Reklama

SERIÁL: Úspory energie

– Šetříme energii v kuchyni

– Úspory energie v koupelně

– Úspory v obývacím pokoji

Televize jako žrout elektřiny? 

Od listopadu 2011 je povinné prodávat s energetickými štítky i televizory. Konečně se nebudeme muset bát, že koupíme „zajíce v pytli“. Úspornou televizi poznáme bezesporu podle energetické třídy – u televizí s délkou úhlopříčky do 100 cm je ideální hledat ty označené energetickou třídou A, u větších obrazovek nejméně A+. Právě tato energetická třída by měla zajistit až o 75 % nižší spotřebu energie než třída C.


Ideální vzdálenost pro sledování televize se rovná čtyřnásobku délky její úhlopříčky. Zdroj: http://www.thinkstockphotos.com

Ať je televizor sebeúspornější, za opravdu „úsporný“ ho můžeme považovat, pokud ho zcela využijeme. Co je tím myšleno? Televizor s úhlopříčkou 94 cm byste měli sledovat ze vzdálenosti 4 m (tato vzdálenost je čtyřnásobkem délky úhlopříčky). Pokud si ho pořídíte do malého pokoje, tak kromě toho, že to neprospěje vaším očím a neužijete si oblíbený film, by vás mnohem výhodněji vyšla televize menší, která by měla i menší spotřebu energie.

Pozor na stand-by režim

Pohotovostní režim, tzv. stand-by, nám může pěkně zvýšit účet za elektřinu, zvláště pokud přístrojů „v pohotovosti“ máme více. Že víte jen o televizi? Omyl. Stand-by režim má Hi-Fi soustava, počítač, tiskárna, set-top box, DVD přehrávač… a co že to vlastně je?


Jen ovladačem televizi nevypnete. Zdroj: http://www.thinkstockphotos.com/

Obvykle si myslíme, že když televizi vypneme stisknutím červeného tlačítka na ovládači, je opravdu vypnutá, ale není! Stále čerpá energii, protože je stále připojena k síti. U většiny spotřebičů spotřeba energie v pohotovostním režimu nepřesáhne 2 W, u televizorů dokonce nesmí přesáhnout 1 W. Není to však zanedbatelné číslo. Při celkovém součtu může jít až o 11 % spotřeby energie v domácnosti!

Protože je nám naše pohodlí nade vše, obvykle se nedonutíme každý ze spotřebičů po vypnutí ještě vypojit ze sítě. Existuje však jednoduché řešení – prodlužovací kabel se spínačem, kam můžeme všechny přístroje zapojit a jedním tlačítkem, alespoň na noc, vypnout.

Tipy k úspoře energie

  • Spotřeba notebooku je až o 80 % nižší než spotřeba počítače.
  • „Čím větší obrazovka, tím větší spotřeba“ – jednoduché pravidlo, které se vám bude hodit. Pokud si chcete zařídit domácí kino a máte velký obývací pokoj, není proti velké úsporné obrazovce co namítat. Vzdálenost, ze které televizi sledujete, by se měla rovnat čtyřnásobku délky její úhlopříčky!
  • Monitory s podsvícením na bázi LED mají až poloviční spotřebu energie oproti méně úsporným konkurentům. Zároveň je i nižší jejich výrobní cena.
  • Nenechávejte monitor počítače v režimu stand-by. Vypněte ho spolu s počítačem.
  • Reproduktory, i pokud z nich zrovna nevychází zvuk, mají spotřebu energie 5 až 10 W. Vypínejte je.
  • Nespoléhejte na spořič obrazovky. U moderních LCD nebo LED monitorů žádnou energii neušetří. U starších CRT monitorů bránily tomu, aby se na stínítku monitoru nevypaloval statický obraz. To u LED nebo LCD nehrozí!

Úsporné osvětlení: Dobrý přítel vaší peněženky

Úsporné zářivky ve veřejném mínění stále svádějí krutý boj za své uznání. Nedávno jim pomohla legislativa. Loňský podzim jsme se rozloučili s klasickými 60 W žárovkami, letos by nás měly oficiálně opustit i ty zbývající neúsporné. Brzy nám všem snad dojde, že úsporné osvětlení se opravdu vyplatí!

Základním kritériem pro osvětlení v obývacím pokoji je navození příjemné a útulné atmosféry. Musí být zároveň i funkční, pokud si při čtení nebo sledování televize nechceme ničit zrak. V současnosti je nejvíce doporučované kromě centrálního osvětlení, pro které se nejvíce hodí využít úsporné zářivky, doplnit osvětlení ještě několika dalšími svítidly po straně. Pro ty můžeme využít halogenové nebo LED žárovky.

Další možností je tzv. nepřímé osvětlení, pro které se rovněž hodí úsporné zářivky. Spočívá v tom, že lustr nesvítí přímo do místnosti, ale na strop, po kterém se světlo rozlije a osvítí celou místnost. V tomto případě již není nutné používat další lampy.

Při nákupu si dejte pozor na to, zda jsou zářivky, které kupujete, opravdu úsporné. To, že je tak nazve prodejce, nemusí být rozhodující. Zářivky jsou označeny energetickou třídou, která vám napoví.

Energetická třída osvětlení

Energetická třída
Světelný zdroj
A
LED žárovky, efektivní kompaktní zářivky
B
Neefektivní kompaktní zářivky, efektivní halogenové žárovky
C
Průměrné halogenové žárovky
D
Neefektivní halogenové žárovky
E-G
Klasické žárovky

Jak úsporně vytápět obývák? 

Pokud se nechcete hned pouštět do stavby kamen, ať už na dřevo nebo pelety, nezoufejte. Je sice pravda, že topení dřevem je v současnosti nejlevnější, ale výše počáteční investice vás může odradit od toho, abyste se do stavby krbu pustili ještě tuto zimu. Můžete ale zkusit několik triků, a to ještě dnes.

20 % nákladů na vytápění můžete ušetřit správným nastavením regulace. Při nastavení je důležité zohlednit čas i velikost prostoru. Jste celý den v práci? Postačí, když termostat nastavíte na „noční režim“. Zohledněte i oslunění místnosti.

Nepřetápějte! Každý stupeň nad doporučenou teplotu zvyšuje spotřebu až o 6 %. Teplota v místností by se měla pohybovat okolo 20°C. Vše však záleží na individuálních potřebách. Nedovolte, aby snaha o úspory energie negativně ovlivnila vaší domácí a tím i psychickou pohodu. Je důležité také místnosti zbytečné nepřetápět, každý stupeň nad doporučenou teplotu zvyšuje spotřebu energie cca o 6 %.


Radiátor by neměl být ničím krytý kvůli cirkulaci vzduchu. Zdroj: http://www.thinkstockphotos.com

Ani při odjezdu na dovolenou teplotu nenechte rapidně klesnout. Vytopit promrzlý byt je zbytečně příliš nákladné a nevyplatí se. Mohlo by také dojít ke vzniku plísní, zamrznutí topné soustavy nebo kondenzaci par ve zdech. Místnosti temperujte alespoň na 16-18°C.

Nejvhodnější místo pro umístění radiátoru je pod oknem – vzduch tak nejlépe cirkuluje a vytápění je nejefektivnější. Důležité je si také uvědomit, že by radiátor (právě kvůli cirkulaci vzduchu) neměl být ničím krytý, a to ani nábytkem, ani závěsem, natož oblečením. Není to sušák na mokré kalhoty!

Těsní vám okna a dveře?

Vyplatí se také zkontrolovat, zda v domácnosti nedochází ke zbytečným tepelným ztrátám. Pokud okna či dveře netěsní, spraví to prozatím těsnící páska, výhledově zauvažujte o výměně oken.

Kvalitní těsnění oken má malou nevýhodu – přirozená výměna vzduchu je malá. To ovšem není žádný problém. Častější větrání (asi jednou za dvě hodiny) by mělo být krátké a intenzivní, tak aby se vzduch v místnosti stačil vyměnit, ale zároveň aby se neochladily stěny a předměty v bytě.

Autor: Jana Poncarová