Nazeleno.cz – úspory energie, izolace, zdravý životní styl, biopotraviny, ekologie [logo]

DOPORUČUJEME:

Ceny Energie

Najdeme nejlevnějšího dodavatele!

Tipy k úspoře

Snižte svůj účet za elektřinu či vodu! S minimálními náklady

25. 08. 2010 | Jana Poncarová

Každá ušetřená koruna se obzvláště v dnešní době počítá. V každém domě nebo bytě se přitom nachází potenciální úspory v hodnotě stovek až tisíců korun. Jak je najít? Nazeleno vám přináší tipy na úspory energií, které za málo peněz ušetří hodně vody, elektřiny či plynu.


Ztenčil se vám po dovolené nebo díky finanční krizi rodinný rozpočet a přemýšlíte nad tím, jak v domácnosti ušetřit? Efektivní úspory v domácnosti nemusejí vždy znamenat velké vstupní náklady spojené například s výměnou oken, nákupem nové ledničky nebo kompletním zateplením stěn. Uspořit energii a peníze pomohou i maličkosti, které nestojí nic nebo jen pár korun.

„Samolepící těsnění, které ušetří 5 – 8 % tepla, je levné a do oken ho dokáže připevnit každý.“

Snižte spotřebu lednice!

Významným konzumentem energie (a peněz) je v každé domácnosti kuchyně. Zde je totiž umístěn sporák, myčka a také lednička, která sama zkonzumuje kolem 11 – 25 % celkové spotřeby energie domácnosti. Nemáte-li zrovna finance na výměnu starší ledničky za novou v kategorii A++, energii můžete ušetřit díky několika radám a tipům.

Tip: Snižte spotřebu lednice!

Náklady: 0 Kč
Uspoříte: stovky korun ročně

 • Lednička by neměla nikdy stát blízko kamen, sporáku, myčky nebo jiného zařízení, které vydává teplo. Teplo, které na ledničku vyzařuje jiný elektrospotřebič, ji nutí více chladit. Důležitá je také přiměřená teplota v místnosti. Za každý stupeň navíc nad 20 °C vzroste spotřeba energie asi o 6 %. To může i u těch nejúspornějších spotřebičů představovat necelých 100 Kč za rok navíc.
 • Ujistěte se, že dveře lednice dostatečně těsní. V opačném případě nedostatky napravte instalací vhodné těsnící pásky, kterou pořídíte za pár korun. Dveře od ledničky by neměly zůstávat zbytečně dlouho otevřené. Proto si nejprve rozmyslete, pro co do ledničky vlastně jdete.
 • Nepodceňujte ani správné nastavení teploty uvnitř lednice. Pro běžný provoz stačí v chladničce +5°C a v mrazáku -18°C. Každý další stupeň dolů znamená navýšení spotřeby o 6 %.
 • Pravidelně ledničku odmrazujte. Vysoká námraza (více než 5 mm) navýší náklady za elektřinu až o 30 %!
 • Nikdy do lednice nedávejte horké jídlo, ale nechte ho nejprve vychladnout. Ušetříte tak energii.
 • Efektivnímu chodu lednice pomůže i správné uspořádání jídla na poličkách v lednici. To by mělo být rozmístěno tak, aby vzduch uvnitř lednice mohl bez omezení proudit.

Než otevřete dveře lednice, rozmyslete se, pro co do ní vlastně jdete
Než otevřete dveře lednice, rozmyslete se, pro co do ní vlastně jdete

Efektivní mytí nádobí

Mytí nádobí se nevyhnete nikdy. Pokud patříte mezi ty šťastlivce, kteří vlastní myčku, máte z poloviny vyhráno. Moderní myčky totiž spotřebují pouze čtvrtinu vody oproti ručnímu mytí. Myčku zapínejte, až když je plná. Vyhněte se však jejímu přetěžování.

Tip: Nádobí myjte efektivně!

Náklady: 0 Kč
Uspoříte: stovky korun ročně

Pokud myčku nemáte a nemůžete si ji v nejbližší době dovolit, myjte nádobí úsporně, tedy v napuštěném dřezu a pak ho pouze opláchněte. Spotřeba vody vám oproti mytí pod tekoucím proudem klesne o pětinu. Jedno umytí nádobí ve dřezu spotřebuje asi 40 litrů vody. To odpovídá přibližně dvěma korunám.


Kolik platíte za elektřinu? Můžete změnou dodavatele ušetřit? Vše na www.cenyenergie.cz

Vaření a ohřev jídla

Velké množství energie se v kuchyni spotřebuje také při vaření, resp. ohřevu jídla. Pro ohřívání jídla je výhodnější používat mikrovlnné trouby, které spotřebují až o 50 % méně energie než klasické plynové nebo elektrické sporáky. Aby mikrovlnka ohřála jídlo rychleji, je vhodné ho po talíři rozprostřít rovnoměrně.

Tip: Ekonomické vaření

Náklady: 0 Kč
Uspoříte: stovky korun ročně

Vaříte-li vodu na kávu nebo čaj, vyplatí se používat rychlovarnou konvici s automatickým vypínáním. Při vaření rozhodně používejte poklice – nejenže urychlíte vaření, ale ušetříte 150 – 300 % energie. Velikost hrnce by se měla shodovat s velikostí plotýnek. Je-li hrnce o 3 cm užší než plotýnka, spotřebujete zbytečně o 30 % energie navíc.

Při vaření používejte poklice a dbejte na to, aby bylo dno hrnce větší než plotýnka
Při vaření používejte poklice a dbejte na to, aby bylo dno hrnce větší než plotýnka

Utěsněte okna i dveře

Velké výdaje jdou zejména v zimě na vytápění bytu nebo rodinného domu. Topit v místnostech je ale zbytečné, pokud tam nejste. Před odchodem z domu proto snižte teplotu na termostatu o 4 – 5 °C. Každý 1°C tepla dolů ušetří až 2 % peněz vynaložených za vytápění. Snížit teplotu v místnosti byste měli také během spánku, nejenže je to zdravější, ale uspoříte peníze za vytápění.

Zvláště starší domy a byty se často potýkají s tepelnými ztrátami. Pokud nemáte zateplený důmvyměněná okna, je na čase alespoň zkontrolovat těsnění a izolační vlastnosti oken a dveří. To, že vám uniká teplo, zjistíte velmi jednoduše pomocí hořící svíčky. Opatrně s ní přejíždějte okolo rámů oken a dveří (dejte ale pozor na záclony). Pokud okna netěsní, plamen v těchto místech zaplápolá.

Seriál: úspory v domácnosti

   – Kolik ušetří úsporné spotřebiče

   – Snižte své náklady na elektřinu a vytápění

   – Úsporné ledničky

   – Úsporný sporák

   – Úsporné vysavače

Těsnící pásky za pár korun

Těsnící pásky se vyrábí z pěnových plastů, k dostání jsou pryžová těsnění, silikonové tmely apod. Samolepící těsnění do oken a dveří dokáže nalepit každý a je otázkou pouze několika stovek korun (podle druhu a výrobce se samolepící těsnění prodává od cca 5 – 13 Kč za 1 m). Za málo peněz tak lze ušetřit 5 – 8 % energie.

Tip: Utěsněte dveře a okna!

Náklady:  stovky korun
Uspoříte: až tisíce korun ročně

Aby bylo těsnění efektivní, je nutné ho dobře nalepit a opravdu kompletně utěsnit veškeré díry. Na druhou stranu, okna i dveře by měly jít dobře otvírat. Těsnění vytvarované do písmene „V“ je ideálním řešením pro dveře, které jsou na okrajích poškozené, protože je dokáže i přes jejich deformaci utěsnit. Na spodní části bytových dveří nebo garážových vrat je pak možné umístit dveřní kartáče, které zabrání vzniku průvanu a úniku tepla.

Pro utěsnění oken a dveří lze také použít silikonové těsnění, které se umisťuje do vyfrézované drážky oken a dveří. Instalace této izolace je náročnější technicky i finančně. Na druhou stranu je toto těsnění výhodné díky své výborné přilnavosti, odolnosti vůči mrazu i slunci a dlouhodobou životností.

Pokud nemáte na výměnu oken, alespoň je dostatečně utěsněte
Pokud nemáte na výměnu oken, alespoň je dostatečně utěsněte

Úsporné žárovky jsou samozřejmostí

Jak to bude s cenou elektřiny v příštím roce, zatím nevíme. Žádné velké zlevnění proudu však očekávat nemůžeme. Ušetřit elektřinu a peníze však v domácnosti lze výměnou klasických žárovek za ekonomičtější variantu. Standardní žárovky zužitkují pouze 5 – 8 % energie na svícení, zbytek promění v nepotřebné teplo, což je značně neefektivní.

Tip: Používejte úsporné žárovky!

Náklady:  desítky až stovky korun
Uspoříte: stovky korun ročně

Kalkulačka: kolik ušetříte s úspornými žárovkami?

Známé jsou úsporné zářivky, jejichž spotřeba energie je až o 80 % nižší a životnost 15 x delší, než u klasických žárovek. Problémem však je, že je nelze v domácnosti využívat všude. Hodí se hlavně do kuchyně.

Řešením proto mohou být například halogenové žárovky, které se svým tvarem podobají klasické žárovce (mají závity E27 a E14). Tyto žárovky uspoří ve srovnání s klasickou žárovkou 25 – 30 % elektřiny a jejich životnost je dvounásobná. Oproti klasickým žárovkám jsou však dražší. Jejich cena se pohybuje kolem 50 Kč. Investice se ale díky úspornému provozu brzy vrátí.

Vypínejte elektrospotřebiče

Ušetřit elektřinu vám také pomůže správné zacházení s ostatními elektrospotřebiči v bytě. Než odejdete do práce, ujistěte se, že jste vypnuli rádio, televizi nebo počítač. Elektronika spotřebovává elektřinu i v tzv. pohotovostním (stand-by) režimu. Zejména u starších spotřebičů to může znamenat značnou ztrátu energie (až 20 W).

Tip: Žádný pohotovostní režim!

Náklady:  0 Kč
Uspoříte: desítky korun ročně

Pokud spotřebič nevyužíváte, je lepší jej raději úplně vypnout. Snadným řešením může být prodlužovačka s vypínačem. Do ní můžete zapojit různé elektrospotřebiče (TV, počítač, rádio,…) a jednoduchým stisknutí tlačítka vše úplně vypnout nebo naopak zapnout.

Pozornost byste také měli věnovat různým adaptérům a nabíječkám. Pokud je zrovna nepoužíváte, nezapomeňte je ze zásuvky vyndat! Ulehčíte tím nejen své peněžence, ale také životnímu prostředí.

Související články

Tagy: Energie, Dům a zahrada, Tipy k úspoře, Spotřebiče, Izolace, Okna, Dotace a úspory, Dům plný úspor, Tipy k úspoře, Bydlení, Úsporné spotřebiče, Domácnost, Stavba a rekonstrukce, Vytápění, Ceny energií

ANKETA: Získejte myčku BOSCH nebo digitální fotoaparát CANON

Zapojte se do jednoduché ankety a získejte zajímavé ceny, jako je například značková myčka, navigace, fotoaparát nebo kolekce výborných vín.

Ve spolupráci se společností THERMOIL jsme pro vás připravili anketu o zajímavé ceny. Jak se do ankety zapojit? Stačí pouze odpovědět na jednoduché otázky. To vám nezabere více než několik málo minut a získat můžete opravdu zajímavé výhry.


První cenou je tlaková myčka značky BOSCH

Co můžete vyhrát?

 1. Tlaková myčka BOSCH AQUATAK 100 PLUS
 2. Navigace TOMTOM XL2 IQ ROUTES EDITION
 3. Digitální fotoaparát CANON POWERSHOT A495
 4. Kolekce vín Vinice Hnanice
 5. Termohrnek a kalkulačka THERMOIL

Anketa bude ukončena 9. října 2011. Výherce budeme kontaktovat.


Vyhrát můžete také navigaci TOMTOM

Anketa

1) Které palivo nebo energii používáte nebo byste nejraději použil(a) pro vytápění rodinného domu?

Uhlí
Dřevo
Zemní plyn
Topný olej extra lehký
Propan
Elektřina
Dálkové teplo z teplárny nebo výtopny

2) Jaký je Váš názor na olejové vytápění rodinných domu?

a) jde o moderní a perspektivní způsob vytápění

Ano
Ne
Nevím

b) mezi zákazníky je oblíbené

Ano
Ne
Nevím

c) je levnější, než topení elektřinou

Ano
Ne
Nevím

d) topný olej je dobře dostupným palivem

Ano
Ne
Nevím

e) spalováním topného oleje vzniká jen velmi málo škodlivin

Ano
Ne
Nevím

f) kotle na topný olej fungují automaticky, jsou úsporné a teplo vyrábí efektivně

Ano
Ne
Nevím

g) kotel a nádrž na palivo zabírají v domě málo místa

Ano
Ne
Nevím

3) Do kotle nebo jiného zdroje tepla v rodinném domě bych investoval(a)

Méně než 50 000 Kč
50 000 Kč - 100 000 Kč
100 000 Kč - 300 000 Kč
Více než 300 000 Kč

4) Za vytápění rodinného domu a ohřev teplé vody měsíčně zaplatím

Méně než 1 000 Kč
1 000 až 3 000 Kč
3 000 až 6 000 Kč
Více než 6 000 Kč

5) Koho nebo co považujete za důvěryhodný zdroj informací a rad pro oblast vytápění a spotřeby energií?

Přátele
Návštěvu specializovaného veletrhu
Architekta nebo energetického auditora
Topenáře nebo servisního technika kotlů
Specializovaný internetový portál (např. nazeleno.cz)
Zpravodajský internetový portál (např. idnes.cz, novinky.cz)
Internetové diskuse
Facebook nebo jiné sociální sítě
Ekologické neziskové organizace
Ostatní, doplňte

Kontaktní údaje

Kontaktní osoba:
Email:
Telefon:
Adresa:

Kraj:

 

Nazeleno.cz - vše o úsporách energií

Katalog firem

E.ON Česká republika, s.r.o.

Energetické společnosti působící pod značkou E.ON dodávají elektřinu, zemní plyn a související služby…

<!-- -->
Chcete být na tomto místě? Zvolte zvýhodněný zápis!