fbpx

Jak ušetřit za energii během dovolené0

Odjíždíte na dovolenou? Nenechte doma pracovat elektrické spotřebiče, jejichž služby logicky během své nepřítomnosti nevyužijete. Máme pro vás několik tipů na úspory.

Spotřebiče ve stand-by režimu – vypněte, co se dá

Dejte si pozor na přístroje, které se po vypnutí ovladačem přepnou do pohotovostního (stand-by) režimu. Například u televize je pohodlné, když k ní nemusíte pokaždé přijít a zapojit ji do zásuvky. Jen se posadíte na pohovku a probudíte ji dálkovým ovládáním. Když však odjíždíte na dovolenou, tento argument už neobstojí. Všechny přístroje vytáhněte ze zásuvek. Když byste měli například televizi celoročně zapnutou v pohotovostním režimu, zaplatíte za to 180 Kč navíc.

„Největším žroutem je video rekordér, který by vás stál za rok 525 Kč, na druhém místě následuje stolní počítač s částkou 250 Kč. Proto se vám vyplatí, když si zvyknete přístroje odpojovat i v průběhu roku. Pokud například máte ještě malé děti, nezapomeňte na noc vypnout modem nebo Wi-fi router. Jejich spotřeba je kolem 10 wattů,“ doporučil Roman Kouba ze společnosti E.ON.

Reklama

Podcenit bouřky se nevyplácí

Možná si myslíte, že odpojením přístrojů ušetříte za dovolenou jen pár korun. A kvůli těm se vám rozhodně nechce chodit po domě, ohýbat se a vytahovat šňůry ze zásuvek. Ale uvědomte si, že tak můžete ušetřit i tisíce korun. Jak je to možné? V České republice bývají bouřky průměrně 16 až 35 dní ročně. Nejvíc jich bývá právě v létě. Když blesk uhodí do vašeho bleskosvodu nebo poblíž vašeho domu, jeho síla může způsobit přepětí v elektrické síti. Připojená televize nebo počítač tento náhlý nápor energie nemusí vydržet, a, jak se lidově říká, „vyhoří.“ Proto se vyplatí preventivně vypojit všechny elektrické přístroje s výjimkou lednice a mrazničky.

Elektricky bojler – vypněte a domluvte si zapnutí

Velkým žroutem energie bývá elektrický bojler. Pokud tedy bude v bytě či domě dlouho nepřítomni, vyplatí se se ohřev vody v zásobníku vypnout. Abyste ale po návratu nebyli bez teplé vody, domluvte se s někým ve svém okolí, aby vám bojler den před návratem opět zapnul. Některé moderní zásobníkové ohřívače už mívají možnost dálkového ovládání a můžete si je tak snadno regulovat například pomocí mobilního telefonu. tato funkce se ale začala u bojlerů objevovat teprve nedávno.

Lednice – alespoň snižte výkon

Pokud v ní máte nějaký obsah, lednici před odjezdem samozřejmě nevypínejte. Tedy pokud si nechcete zkazit návrat z cest jejím odmořováním. (Šéfredaktor Nazeleno.cz si to před mnoha lety vyzkoušel a návrat z dlouhé cesty po Španělsku dokázala zpola rozložená ryba v lednici opravdu hodně znepříjemnit.) Pokud v lednici nemáte nějaké příliš citlivé potraviny, můžete alespoň načas ztlumit její výkon. Naopak mrazničku netlumte – zmrazené potraviny potřebují pro uchování své kvality teplotu minimálně -18 °C. Lednice patří k největším žroutům energie v domácnosti – její byť jen drobná regulace se proto vyplatí.

Před odjezdem na dovolenou můžete opatrně snížit výkon lednice, případně ji úplně vypnout. Vypněte také všechny spotřebiče ve stand-by režimu, wi-fi router NAS a další elektroniku, která běží nepřetržitě. (Foto: 123rf.com)

Pračka: nelijte peníze zbytečně do kanálu

S návratem z dovolené je spojené velké praní. Právě na něm můžete hodně ušetřit. V tuto dobu obvykle nebývá problém naplnit celý buben. Pokud však máte například červeného oblečení málo, raději ho nechte v koši na prádlo a počkejte, až ho bude víc. Na poloviční várku prádla pračka obvykle spotřebuje stejné množství energie i vody jako na plný buben. Předepírku používejte jen u silně znečištěného prádla. „Běžně špinavé a propocené prádlo stačí prát na 40 °C. Vyplatí se to. Uvědomte si, že pouhým snížením teploty z 90 °C na 60 °C, ušetříte 25 % energie. Pozor také na zastaralé modely praček. Pokud je ta vaše z 90. let, spotřebuje o 30 % víc energie než nové úsporné modely,“ uvedl Roman Kouba ze společnosti E.ON.

Autor: Jan Pergl

Autor se zabývá hlavně stavebnictvím a moderními technologiemi