Odjíždíte na dovolenou? Nenechte doma pracovat elektrické spotřebiče, jejichž služby logicky během své nepřítomnosti nevyužijete. Máme pro vás několik tipů na úspory.
Spotřebiče ve stand-by režimu – vypněte, co se dá
Dejte si pozor na přístroje, které se po vypnutí ovladačem přepnou do pohotovostního (stand-by) režimu. Například u televize je pohodlné, když k ní nemusíte pokaždé přijít a zapojit ji do zásuvky. Jen se posadíte na pohovku a probudíte ji dálkovým ovládáním. Když však odjíždíte na dovolenou, tento argument už neobstojí. Všechny přístroje vytáhněte ze zásuvek. Když byste měli například televizi celoročně zapnutou v pohotovostním režimu, zaplatíte za to 180 Kč navíc.
„Největším žroutem je video rekordér, který by vás stál za rok 525 Kč, na druhém místě následuje stolní počítač s částkou 250 Kč. Proto se vám vyplatí, když si zvyknete přístroje odpojovat i v průběhu roku. Pokud například máte ještě malé děti, nezapomeňte na noc vypnout modem nebo Wi-fi router. Jejich spotřeba je kolem 10 wattů,“ doporučil Roman Kouba ze společnosti E.ON.
ReklamaPodcenit bouřky se nevyplácí
Možná si myslíte, že odpojením přístrojů ušetříte za dovolenou jen pár korun. A kvůli těm se vám rozhodně nechce chodit po domě, ohýbat se a vytahovat šňůry ze zásuvek. Ale uvědomte si, že tak můžete ušetřit i tisíce korun. Jak je to možné? V České republice bývají bouřky průměrně 16 až 35 dní ročně. Nejvíc jich bývá právě v létě. Když blesk uhodí do vašeho bleskosvodu nebo poblíž vašeho domu, jeho síla může způsobit přepětí v elektrické síti. Připojená televize nebo počítač tento náhlý nápor energie nemusí vydržet, a, jak se lidově říká, „vyhoří.“ Proto se vyplatí preventivně vypojit všechny elektrické přístroje s výjimkou lednice a mrazničky.
Elektricky bojler – vypněte a domluvte si zapnutí
Velkým žroutem energie bývá elektrický bojler. Pokud tedy bude v bytě či domě dlouho nepřítomni, vyplatí se se ohřev vody v zásobníku vypnout. Abyste ale po návratu nebyli bez teplé vody, domluvte se s někým ve svém okolí, aby vám bojler den před návratem opět zapnul. Některé moderní zásobníkové ohřívače už mívají možnost dálkového ovládání a můžete si je tak snadno regulovat například pomocí mobilního telefonu. tato funkce se ale začala u bojlerů objevovat teprve nedávno.
Lednice – alespoň snižte výkon
Pokud v ní máte nějaký obsah, lednici před odjezdem samozřejmě nevypínejte. Tedy pokud si nechcete zkazit návrat z cest jejím odmořováním. (Šéfredaktor Nazeleno.cz si to před mnoha lety vyzkoušel a návrat z dlouhé cesty po Španělsku dokázala zpola rozložená ryba v lednici opravdu hodně znepříjemnit.) Pokud v lednici nemáte nějaké příliš citlivé potraviny, můžete alespoň načas ztlumit její výkon. Naopak mrazničku netlumte – zmrazené potraviny potřebují pro uchování své kvality teplotu minimálně -18 °C. Lednice patří k největším žroutům energie v domácnosti – její byť jen drobná regulace se proto vyplatí.
Před odjezdem na dovolenou můžete opatrně snížit výkon lednice, případně ji úplně vypnout. Vypněte také všechny spotřebiče ve stand-by režimu, wi-fi router NAS a další elektroniku, která běží nepřetržitě. (Foto: 123rf.com)
Pračka: nelijte peníze zbytečně do kanálu
S návratem z dovolené je spojené velké praní. Právě na něm můžete hodně ušetřit. V tuto dobu obvykle nebývá problém naplnit celý buben. Pokud však máte například červeného oblečení málo, raději ho nechte v koši na prádlo a počkejte, až ho bude víc. Na poloviční várku prádla pračka obvykle spotřebuje stejné množství energie i vody jako na plný buben. Předepírku používejte jen u silně znečištěného prádla. „Běžně špinavé a propocené prádlo stačí prát na 40 °C. Vyplatí se to. Uvědomte si, že pouhým snížením teploty z 90 °C na 60 °C, ušetříte 25 % energie. Pozor také na zastaralé modely praček. Pokud je ta vaše z 90. let, spotřebuje o 30 % víc energie než nové úsporné modely,“ uvedl Roman Kouba ze společnosti E.ON.