fbpx

BRAŇTE SE! 10 tipů, jak v domácnosti uspořit energii0

Elektřina a úspory v domácnosti

Přišla vám domů faktura za elektřinu a zhrozili jste se, kolik zase budete platit? Říkáte si, že jsou vaše účty za energie neúnosné? Začněte doma šetřit! Podívejte se, kde se v domácnosti ztrácí nejvíce energie a jak se rostoucím účtům bránit!

Odborníci říkají, že energii vnímáme až v době, kdy nám přijde vyúčtování. Při pohledu na fakturu za elektřinu, plyn nebo vodu si často s povzdechem řekneme, že takhle už to dál nejde! Jenže bez energie se dnes neobejde žádná domácnost. Co tedy s tím? Začněte na energii myslet a šetřit. Je to snazší, než si myslíte.

Jak ale na to? Kde začít? Který spotřebič nejvíce „žere“ elektřinu? Vyplatí se koupit úsporné osvětlení? Připravili jsme pro vás 10 otázek a odpovědí, které vám pomohou najít cestu k úsporám elektřiny i vody ve vaší domácnosti.

Reklama

NEPŘEHLÉDNĚTE: Úspory energie

– TEST lednic: Kolik spotřebují?

– Vybíráme úsporné osvětlení

– TEST spotřeby plazmy a LCD

– Ekonomické praní prádla

Kde v domácnosti spotřebováváme nejvíce elektřiny?

V kuchyni nebo v jiné místnosti, kde je umístěná lednička. Lednička spolu s mrazákem je totiž zodpovědná za 11–20 % celkové spotřeby elektřiny. V případě, že dům vytápíte elektřinou, pak samozřejmě není největším „žroutem“ elektřiny lednička, ale přímotop nebo elektrický kotel.

Kolik můžeme ušetřit výměnou staré ledničky za novou?

Lednička patří k největším „žroutům“ elektřiny v domácnosti. Možná máte doma několik let starou ledničku, která vám bez problémů funguje, a stojíte před nelehkým rozhodnutím: vyplatí se jí vyměnit, i přesto, že dobře chladí?

Z hlediska spotřeby elektřiny rozhodně. Například ledničky z počátku 90. let minulého století mají asi třikrát větší spotřebu energie než současné ledničky v nejúspornější třídě A++ (letos navíc budou k dostání i ledničky v úsporné třídě A+++).

Nejúspornější ledničky by letos měly být k dostání v kategorii A+++
Nejúspornější ledničky by letos měly být k dostání v kategorii A+++. Zdroj: Thinkstockphotos.com

Vezměme konkrétní příklad z praxe. Lednička o objemu 175 l v nejúspornější třídě A++ spotřebovala podle našeho měření za den asi 0,30 kWh, zatímco deset let stará lednice o stejném objemu asi 0,90 kWh. Při současných cenách elektřiny to znamená, že ročně s novou lednicí ušetříte přibližně 1 000 korun.

Kolik výměnou staré ledničky za novou ušetříte, záleží vždy především na tom, jak starý spotřebič nahrazujete a jak moc úsporný nový spotřebič zvolíte. Obecně platí, že pokud už se do výměny ledničky pustíme, je vhodné sáhnout po té nejúspornější možné variantě.

Jak šetřit energii se starou ledničkou?

Co si ale počít, když máte doma starou ledničku, ale aktuálně si nemůžete dovolit investici do nového spotřebiče? Nezoufejte! Stačí dodržet několik jednoduchých rad, které vás nebudou stát ani korunu, ale pomohou vám snížit účet za elektřinu!

  • Dbejte na umístění ledničky. Nikdy ji nedávejte vedle topení, sporáku, myčky, pračky či jiného zařízení, které vydává teplo. Vyšší teplota v okolí ledničky ji nutí více chladit, což zvyšuje její spotřebu elektřiny – za každý stupeň nad 20°C vzroste spotřeba energie asi o 6 %.
  • Nastavte si správnou teplotu uvnitř lednice i mrazáku. V ledničce stačí teplota kolem +5°C, v mrazáku kolem -18°C.
  • Mrazák pravidelně odmrazujte. Vysoká námraza (nad 5 mm) navýší náklady na elektřinu až o 30 %.
  • Zkontrolujte těsnící pásku u dveří lednice. Pokud dveře dobře nedoléhají a netěsní, napravte to. Těsnící páska stojí pár korun a tato investice se vám rychle vrátí.
  • Je omyl myslet si, že čím méně jídla v lednici skladuju, tím méně spotřebuje elektřiny. Naopak. Udržujte lednici zaplněnou alespoň ze 70 %.
  • Do ledničky nedávejte horké jídlo. Nechte ho vždy vychladnout.

Co je to pohotovostní režim a jak ovlivňuje spotřebu elektřiny?

Je tak pohodlné mít televizi vždy v „pohotovosti“ a jen stisknout tlačítko na dálkovém ovladači a pustit si oblíbený seriál. Jenže tento komfort není zadarmo. Pohotovostní, neboli stand-by režim, patří k neviditelným „žroutům“ elektřiny v každé domácnosti.

Většina spotřebičů v pohotovostním režimu má spotřebu kolem 2 W (některé spotřebiče, mj. například set top boxy nebo DVD rekordéry, ale i více než 4 W). Zdá se vám to jako bezvýznamné? Jenže kolik takových spotřebičů v pohotovostním režimu doma máte? Podle průzkumů se může v průměrné domácnosti ztratit díky pohotovostnímu režimu cca 11 % elektřiny.

Pohotovostní režim je u většiny spotřebičů kolem 2-4 W
Pohotovostní režim je u většiny spotřebičů kolem 2-4 W. Zdroj: Thinkstockphotos.com

Jak se bránit? Je to jednoduché – vypínejte spotřebiče úplně. Stačí vám k tomu prodlužovací kabel se spínačem, do kterého zapojíte počítač, televizi, DVD přehrávač, Hi-Fi apod. Vše pak jedním stisknutím tlačítka vypnete nebo zapnete.

Vyplatí se úsporné žárovky?

S klasickými žárovkami se těžko loučíme – zvyk je železná košile. Nicméně jsou postupně stahovány z trhu (aktuálně už byste v obchodě neměli mít možnost koupit si 75W žárovku) a nebude nám tedy nic jiného než si na úsporné žárovky zvyknout. Jak je to ale s jejich úsporou?

Podívejme se na příklad z praxe. Pokud klasickou 75W žárovku nahradíme úspornou zářivkou (15W) a budeme svítit 3 hodiny denně, ušetříme při aktuálních cenách elektřiny kolem 280 korun za rok. Úspora není nijak závratná, ale pokud vyměníme v bytě více žárovek za úsporné zářivky, můžeme ušetřit mnohem více. Navíc investice do úsporného osvětlení domácnosti se nám vrátí rychleji než například investice do nákupu nového spotřebiče.

Osvětlení
Příkon
Životnost
Cena/kus
Počet hodin, kdy doma svítíme
Úspora elektřiny za rok
Úspora elektřiny za 5 let
Klasická žárovka
75 W
1 000 hodin
10-15 Kč
3 h
0 Kč
0 Kč
Úsporná zářivka
15 W
10 000 hodin
60-100 Kč
3 h
283 Kč
1 415 Kč

Zdroj: Nazeleno.cz, počítáno s průměrnou cenou elektřiny 4,54 Kč za kWh (sazba D02d)

Autor: Jana Poncarová