fbpx

Tipy, jak ušetřit za vytápění a energie0

S turbulentním nárůstem cen energií, který přišel v posledním roce, a hlavně se začínající topnou sezónou je vhodné se zamyslet, jak ušetřit na topení, ale i další energie a služby.

Základem jsou těsnící okna

K velkým teplotním únikům zpravidla dochází prostřednictvím netěsnících oken a dveří. Obecně zde dochází až k 25 % teplotnímu úniku. Vhodné tak je, se zamyslet nad výměnou oken. Při výběru oken se nenechte zlákat x-komorami rámu nebo jen počtem sklem, ale hlavně teplotním součinitelem prostupu tepla.

Pořiďte si žaluzie či vnější rolety

Velkým pomocníkem při boji s teplotními úniky mohou být i velmi populární vnější žaluzie nebo rolety. Pokud budete dodržovat jednoduchá pravidla můžete si teplotu v interiéru vhodně regulovat.

V zimě je dobré je přes den nechat roztažené, aby sluneční paprsky mohly přes sklo prohřívat interiér. Na noc je pak vždy zatáhnout, protože pomáhají zabránit prostupu tepla z domu ven. Naopak v létě nechávejte žaluzie či rolety zatažené především přes den, interiér se nebude tak rychle přehřívat a vy tak ušetříte za klimatizaci.

Zvažte výměnu zdroje tepla

Pokud používáte vlastní kotel, poraďte se s odborníky o jeho výměně. Nechte si propočítat ten nejvhodnější způsob vytápění právě pro vaši nemovitost, ať už se bude jednat o moderní kotel nebo tepelné čerpadlo. Díky aktuálním dotačním programům navíc můžete získat až 95% dotaci na výměnu starého kotle na tuhá paliva. 

Šetřete také vodou

Další příležitostí k úsporám je šetření vodou. Základem je nenechávat zbytečně puštěnou vodu během mytí či holení. Skvělým opatřením je pořízení perlátoru nebo úsporné sprchové hadice, které pomohou snížit spotřebu vody při sprchování, mytí rukou nebo nádobí o 30 až 80%. Při odpouštění teplé vody si vezměte k ruce kbelík a odpuštěnou vodu poté použijte např. na zalévání.

Na závěr nezapomeňte také nahlédnout za revizní dvířka a zkontrolovat, zda nedochází k únikům vody. Zapište si před spaním stav vodoměru a ráno hodnoty porovnejte, pokud budou rozdílné a vodu ani myčku jste mezitím nepouštěli, pravděpodobně dochází ke skrytým únikům.

Správně větrejte

Velmi častou chybou v topné sezóně je i nevhodné větrání. Dlouho otevřené okno za chladných dní rozhodně není vhodné. Správné větrání v zimě je nárazové a intenzivní. Větrat byste měli maximálně 10-15 minut, pokud možno průvanem. Za tuto dobu se nezchladí zdi, ale zároveň se vymění vzduch v interiéru.

Zavírejte dveře

Není nutné, aby bylo ve všech místnostech stejné teplo. Třeba na chodbě či ve špajzu může být o pár stupňů chladněji. Důležité však je zavírat dveře, aby ohřátý vzduch neproudil do těchto prostor. Takto můžete ušetřit třeba v rodinných domech, kdy se zbytečně proudícím teplým vzduchem ohřívají i prostory, které nejsou užívány k bydlení.

Dejte si pozor i na správnou vlhkost vzduchu

Pro správné vedení teplého vzduchu je ideální, aby vlhkost vzduchu v bytě dosahovala hodnot 45-60 %. Obdobně jako v tropech totiž platí, že pocitová teplota bude při této vlhkosti vyšší.

Autor: Komerční sdělení