fbpx

Partneři sekce

Tepelné čerpadlo vzduch-voda v praxi rodinného domu0

Rodinný dům v Hradci Králové, který obývá rodina Bechtoldových, využívá k vytápění tepelné čerpadlo. Náklady na provoz domu jsou díky tomu výrazně nižší než u jiných obdobných staveb. Jaké jsou praktické zkušenosti rodiny s tepelným čerpadlem?

Paní Bechtold začala dům stavět v dubnu roku 2006. Jde o klasický zděný, zateplený dům. Vytopit obytnou plochu 260 m2 standardními otopnými systémy je finančně velmi náročné. Majitelka se tak již při návrhu stavby zajímala o možné alternativní způsoby vytápění a nakonec se rozhodla pro tepelné čerpadlo.

K volbě ale nepřispěla pouze snaha snížit náklady na běžný provoz. Úspora energie a šetrnost k životnímu prostředí byly při rozhodování rovněž důležitými faktory. Dodavatele čerpadla – firmu PZP KOMPLET a.s. – si paní Bechtold nevybrala náhodně. PZP KOMPLET znala již dříve a navíc jí tuto firmu doporučovali známí, kteří její systémy již využívali.

Rodina z Hradce Králové se rozhodla pro tepelné čerpadlo vzduch-voda
Rodina z Hradce Králové se rozhodla pro tepelné čerpadlo vzduch-voda

Tepelné čerpadlo vzduch-voda: Ideální volba

U tepelného čerpadla země-voda majitelku domu odrazovala nutnost vrtů a zajištění geologického průzkumu. Pro instalaci čerpadla voda-voda zase nebyly v dané lokalitě vhodné podmínky. Proto dodavatelé spolu s paní Bechtold zvolili jako nejsnadnější řešení tepelné čerpadlo vzduch-voda.

V PZP paní Bechtold připravili kompletní kalkulaci. Návratnost investice do čerpadla v ceně přibližně 250 000 korun byla zhruba deset let. Vzhledem k předpokládané životnosti tepelného čerpadla 25 let bylo rozhodování jednoduché. Paní Bechtold samozřejmě oslovila i další firmy, ale jak sama říká: „Komunikace s PZP byla a je bezvadná, je to česká firma a navíc finanční nabídka byla po zvážení všech okolností nejzajímavější.“

Vnější jednotka tepelného čerpadla je na zahradě a je tak tichá, že ji rodina vůbec nevnímá
Vnější jednotka tepelného čerpadla je na zahradě a je tak tichá, že ji rodina vůbec nevnímá

Tepelné čerpadlo i pro ohřev vody

Možnosti využít dotace státu na pořízení tepelného čerpadla paní Bechtold nevyužila. Obávala se přílišné administrativy a také požadavky na zateplení (nutné pro získání dotace) byly pro její dům zbytečné. Samotná realizace byla jednoduchá. Celý dům byl stavěn na klíč, pouze tepelné čerpadlo včetně instalace objednávala paní Bechtold samostatně. Se stavební firmou byly sjednány konkrétní termíny připojení vnější a vnitřní jednotky tepelného čerpadla. Vnější jednotka je umístěna v zahradě, ukrytá vedle skladu dřeva a vyšších rostlin.

Vnější jednotku jsme na zahradě schovali za keře. Je úplně tichá, takže ji vůbec nevnímáme,“ říká paní Bechtold. Vnitřní jednotka je nainstalovaná v garáži, která zároveň slouží jako kotelna. Celý dům je vytápěn podlahovým topením. Teplotu lze regulovat v celých patrech nebo pomocí termostatů v každé místnosti samostatně.

Tepelné čerpadlo se kromě topení využívá i k ohřevu teplé užitkové vody. Paní Bechtold se od instalace systému zatím nesetkala s žádným problémem. Náběh topení je pomalejší, ale to je dáno použitým podlahovým topením. S PZP je velmi spokojená, případné drobné servisní zásahy vždy vyřešili ještě týž den. „Za největší výhodu považuji, že jak instalace, tak i provoz jsou úplně bezproblémové. Díky tepelnému čerpadlu máme nižší ekologický tarif na elektřinu. V domě bydlíme od ledna roku 2007 a jsme naprosto spokojení,“ dodává paní Bechtold.

Autor: Komerční sdělení