fbpx

Partneři sekce

Vybíráme systém pro solární ohřev vody – na co se zaměřit?0

Solární ohřev vody může domácnosti v rodinném domě ročně ušetřit tisíce korun na nákladech za energie. Na druhou stranu špatně navržený či nekvalitní systém se může stát černou dírou na peníze. Ve spolupráci s odborníky jsme pro vás připravili několik rad, na co se při výběru této technologie zaměřit, aby vám slunce pomáhalo a šetřilo náklady na teplou vodu.

Důležitá je správná volba solárního kolektoru. Termické solární systémy ohřevu vody zpravidla používají vakuové či atmosférické kolektory, ale nelze obecně říci, který z nich je výhodnější. „Oproti atmosférickým kolektorům dokážou vakuové kolektory vzhledem ke svým nižším tepelným ztrátám pracovat efektivněji při chladnějších povětrnostních podmínkách. Naopak atmosférické kolektory jsou právě díky své vyšší tepelné ztrátě odolnější proti námraze krycího skla nebo přetrvávající sněhové pokrývce, která by mohla absorbér v zimním období zastiňovat,“ popisuje výhody jednotlivých typů solárních kolektorů Ivo Zabloudil, ze společnosti Enbra.

Reklama

Účinnější ale dražší. Pokud chcete vakuové solární kolektory, vyplatí se sáhnout po kvalitnějších typech s odolným zasklením. (Foto: Thinkstockphotos.com)

Vzhledem k příznivější ceně ale lidé většinou volí kolektory atmosférické. Dražší trubicové vakuové kolektory je navíc nutné nakupovat obezřetněji, protože velmi záleží na jejich kvalitě. „Pokud se někdo rozhodne pro účinnější trubicové vakuové kolektory, doporučuji volit výhradně vysoce kvalitní typy, které mají odolné zasklení a nedochází u nich k brzkému snižování účinnosti vlivem ztráty vakua,“ doplnil Zabloudil.

Klíčová je dobrá regulace systému

Při koupi solárního ohřevu vody jsou důležité nejen parametry kolektoru a zásobníku, ale také kvalita regulace celého systému. „Solární systém by měl obsahovat uživatelsky přívětivý regulátor, s grafickým zobrazením všech důležitých parametrů celého systému. A měl by také uživateli poskytnout představu o množství solární energie, které mu systém za určité období dodal,“ sdělil Ivo Zabloudil. U tlakových systémů by pak měl regulátor umět omezit případné přehřívání systému například v situacích, kdy jejich uživatel odjede na dovolenou. V neposlední řadě by pak u běžných zásobníků mělo být standardem zabezpečení ochrany proti bakterii legionelle. Právě ta se totiž ráda množí hlavně v usazeninách na stěnách nekvalitních nádob.

Ptejte se na měrné využitelné tepelné zisky kolektoru

Při výběru solárního systému pro ohřev teplé vody či vytápění se zaměřte hlavně na ukazatel měrných využitelných tepelných zisků qss,u (kWh/m2rok). Tato hodnota je klíčová pro posouzení ekonomické výhodnosti celé solární soustavy a udává, kolik kilowatthodin energie získáte ročně z jednoho čtverečního metru solárního kolektoru. Výše měrných využitelných tepelných zisků solární soustavy vždy závisí na konkrétním projektu – na kvalitě a umístění kolektoru, tepelných vlastnostech zásobníku a energetických ztrátách celého zařízení.

Využitelný tepelný zisk navíc ale záleží také na dobře zvolené velikosti plochy kolektorů vzhledem k potřebě tepla v domě. Jde totiž o energii, kterou opravdu využijete. Příliš velký solární kolektor má hodnotu qss,u nižší, protože v létě produkuje přebytek tepla, které dům vůbec nevyužije.

Směšovací armatura zabrání opaření

Zejména tlakové systémy pro solární ohřev vody se v létě často potýkají s přebytky tepla. Snadno se tak stane, že teplota vody v zásobníku je příliš vysoká a mohla by obyvatele domu opařit. Kvalitní solární systém proto obsahuje směšovací armaturu, která se stará o to, aby teplota vody nedosáhla příliš vysokých hodnot. Směšovací armatura by měla být standardní součástí systému. Na její existenci a parametry se proto zeptejte dodavatele, a pokud ji vámi vyhlédnutý systém neobsahuje, zvažte ještě raději jiný.

Vhodně zvolený solární systém v rodinném domě ušetří až 60 % nákladů na ohřev teplé vody

O kvalitě vypovídají normy a certifikace

Solární kolektor musí odpovídat normě ČSN EN 12975, což by mělo být uvedeno v jeho dokumentaci. Žádné jiné zkoušky a certifikace česká legislativa nepředepisuje. Pokud však prodejce doloží další doklady o výkonových či spolehlivostních zkouškách, tím lépe. Kvalitní kolektor poznáte také podle evropské certifikace kvality Solar Keymark. Její vlastnictví dokládá, že dané zařízení má garantovanou účinnost a má dlouhodobě vysoké výkonové parametry. Důležitá je také záruka. Standardem by v případě solárních kolektorů mělo být 5 let.

Termický ohřev vody vs. fotovoltaika

V souvislosti s klesající cenou fotovoltaických panelů se stává ekonomicky zajímavou také varianta ohřevu vody elektřinou vyrobenou v domácí solární elektrárně. Podle některých odborníků je dokonce ohřev vody fotovoltaikou ekonomičtější, než použití termického systému.

Výhodou fotovoltaického ohřevu je jednodušší instalace a také možnost spotřebovávat přebytky energie v létě. Od kolektoru do ohřívače vede klasický elektrický kabel. Není tedy nutné řešit rozvody potrubí a jeho prostupy stavebními konstrukcemi domu. Systém je jednoduší – nejsou zde oběhová čerpadla, nemrznoucí pracovní kapalina atd. Za mrazivých ale slunečných dní je fotovoltaický ohřev účinnější než termické kolektory.

Zastánci termických systémů argumentují, že dobře vyladěné zařízení pracuje velmi efektivně a vyžaduje mnohem menší plochu kolektoru, než fotovoltaika.

Zvolte solární systém vhodné velikosti

Volba nejvhodnějšího solárního systému pro ohřev teplé vody je vždy kompromisem mezi plochou slunečních kolektorů a náklady na celé zařízení. Pokud na střechu svého domu instalujete velkou plochu kolektorů, úspora fosilních paliv bude větší, celé zařízení však bude zbytečně drahé. Je proto důležité vše zkonzultovat s odborníkem – energetickým poradcem. Podle odborníků dokáže vhodně zvolený solární systém v rodinném domě ušetřit až 60 % nákladů na ohřev teplé vody a na vytápění se může podílet přibližně z 20 %. Záleží ale na návrhu a také na lokalitě a místních klimatických podmínkách Příliš výkonný solární systém sice ušetří více energie, jeho je bude problematická.

Autor: Jan Pergl

Autor se zabývá hlavně stavebnictvím a moderními technologiemi