fbpx

Partneři sekce

Trombeho stěna – geniálně jednoduchý solární kolektor0

Každý, kdo touží po energetické samostatnosti, začne dříve nebo později využívat sluneční energii. Možností je hned několik: solární kolektory, fotovoltaické panely anebo právě Trombeho stěna. Ukážeme vám, jak funguje a jak si vyrobit jednoduchý solární kolektor.

Velká trombeho stěna na starším domě. Foto: Pinterest.com

Solární elektrárny zažívají boom, účinnost fotovoltaických panelů roste a vylepšují se také další potřebné technologie, jako jsou střidače a akumulátory. Pojďme se ale blíže podívat na jednu technologii, která umožňuje využívat energii ze slunce bez jakékoli elektroniky – Trombeho stěnu. Ta umožňuje v zimě dům ohřívat a v létě naopak chladit a možná ji znáte z populárních zemělodí. Právě tento koncept energeticky soběstačných domů Trombeho stěnu využívá.

Princip Trombeho stěny je jednoduchý – funguje podobně jako skleník. Autorem této technologie je Edward Morse, který si ji nechal patentovat už v roce 1881. Princip ale v 60. letech 20. století zpopularizoval francouzský inženýr Felix Trombe a o té doby máme Trombeho stěny.

Reklama

Jak funguje Trombeho stěna?

Trombeho stěna je černá zeď, před níž je instalovaná skleněná předstěna. Černá barva na zdi pohlcuje světlo a akumuluje teplo, které předává vzduchu mezi sklem a zdí. Ohřátý vzduch proudí do místností, které vyhřívá. V noci, kdy slunce nesvítí, jsou průduchy uzavřeny a předává se pouze teplo z naakumulované zdi. Zní to možná složitě, ale princip Trombeho stěny je dobře pochopitelný z obrázku níže:

Princip Trombeho stěny – v zimě hřeje, v létě chladí. Zdroj: Wikipedia.org.

V létě, kdy je vyhřívání nežádoucí, se používají stínící prvky nebo se uzavírají průduchy do místností. Otevřením průduchů lze docílit i opačného efektu – je možné ohřívat a vysávat vzduch z místnosti.

Vyhřívání i chlazení v jednom

Trombeho stěna umožňuje:

  • Ventilaci prostřednictvím teplého vzduchu,
  • vyhřívání (studený vzduch proudí ven, ohřívá se a znovu se vrací do místnosti),
  • chlazení pomocí studeného vzduchu (ze studeného místa, například sklepa, se přivádí vzduch do místnosti, odkud je odsáván do Trombeho stěny a poté ven).

Velkou výhodou Trombeho stěny jsou téměř nulové náklady na provoz a relativně nízké náklady na pořízení. V podstatě by stačil polykarbonát, černě natřený plech a několik plechových klapek.

Princip Trombeho stěny (skleněné vrstvy, vzduchové mezery a černé plochy) využívají různá zařízení pro solární temperování a vysoušení domu. Další výhodou Trombeho stěny jsou nulové energetické nároky – prostě to všechno pracuje samo a vy jen ve správný čas otevíráte a zavíráte klapky.

V porovnání s moderními fotovoltaickými panely bude mít Trombeho stěna nižší účinnost a samozřejmě nevyrobí elektřinu a neohřeje vodu. Také je nejspíš dobré, aby byl dům pro její použití navržen – musí jít o nepříliš členitou stavbu s velkou plochou jižní stěny.

Často se toto řešení používá u rekreačních objektů nebo u ekologických staveb. V případě rekonstrukce staršího vesnického domu bude realizace Trombeho stěny nejspíš docela obtížná, naopak na chatě, u samostatně stojících dřevostaveb nebo právě zemělodí si své místo najde dobře.

Autor: Jan Pergl

Autor se zabývá hlavně stavebnictvím a moderními technologiemi