fbpx

Trombeho stěna. Vyrobte si geniálně jednoduchý solární kolektor0

Každý, kdo touží po energetické samostatnosti, začne dříve nebo později využívat sluneční energii. Možností je hned několik: solární kolektory, fotovoltaické panely nebo Trombeho stěna. Ukážeme vám, jak funguje a jak si vyrobit jednoduchý solární kolektor.

Velká trombeho stěna na starším domě.

Technologický pokrok je nezadržitelný. Účinnost i kvalita solárních panelů se pořád zlepšuje a solární kolektory jsou běžnou součástí českých domů. Pokud ovšem patříte k těm, kteří touží po dokonalé samostatnosti a líbí se vám koncept zemělodí, zaujme vás Trombeho stěna.

Jde o konstrukci, která pomocí sluneční energie vyhřívá budovy. Funguje na podobném principu jako skleník. Autory netradičního způsobu ohřevu vody jsou Edward Morse a Felix Trombe, jenž využití zpopularizoval. Nutno podotknout, že Morse si řešení nechal patentovat už v roce 1881.

Jak vypadá Trombeho stěna

Trombeho stěna je černá zeď, před níž je skleněná bariéra. Černá barva pohlcuje světlo a akumuluje teplo, které předává vzduchu mezi sklem a zdí. Ohřátý vzduch proudí do místností, které vyhřívá. V noci, kdy slunce nesvítí, jsou průduchy uzavřeny a předává se pouze teplo z naakumulované zdi.

Princip Trombeho stěny – v zimě hřeje, v létě chladí. Zdroj: Wikipedia.org.

V létě, kdy je vyhřívání nežádoucí, se používají stínící prvky nebo se uzavírají průduchy do místností. Otevřením průduchů lze docílit i opačného efektu – je možné ohřívat a vysávat vzduch z místnosti.

Vyhřívání i chlazení v jednom

Trombeho stěnu můžete využít k levnému vytápění i chlazení domu. Výhodné je, že princip je jednoduchý a nenáročný na realizaci. Přes vertikálně umístěné sklo prochází sluneční záření dopadající na tmavou stěnu nebo desku. Využívá se fyzikálních zákonů, kdy je studený vzduch nasáván dole a v horní části vystupuje ven.

Trombeho stěnu můžete využít k

  • Ventilaci prostřednictvím teplého vzduchu,
  • vyhřívání (studený vzduch proudí ven, ohřívá se a znovu se vrací do místnosti),
  • chlazení pomocí studeného vzduchu (ze studeného místa, například sklepa, se přivádí vzduch do místnosti, odkud je odsáván do Trombeho stěny a poté ven).

Kde a jak Trombeho stěnu použít

Předností Trombeho stěny je jednoduchost. Postavíte ji z polykarbonátu, černě natřeného plechu a několika klapek. Využívá se u novostaveb, chalup, chat nebo staveb, jež mají potíže s vlhkostí.

Vytápění Trombeho stěnou je levné, lze ho realizovat i jako ostrovní systém (bez napojení na sítě). Toto řešení se využívá u zemělodí, konceptu ostrovních domů, který zpopularizoval architekt Reynolds.

Pokud se vám nebude chtít stavět Trombeho stěnu svépomocí, můžete sáhnout po teplovzdušných solárních panelech.

Autor: Jana Poncarová