Nazeleno.cz – úspory energie, izolace, zdravý životní styl, biopotraviny, ekologie [logo]

DOPORUČUJEME:

Ceny Energie

Najdeme nejlevnějšího dodavatele!

Partneři sekce

   

Teplo ze slunečního záření – šetří peníze i přírodu

Přestože jdou ceny energií stále nahoru, existuje způsob, jak ušetřit. Efektivním řešením je vhodně dimenzovaný solární systém. Jak velká plocha solárních kolektorů je zapotřebí pro čtyřčlennou domácnost? Jaká je v současnosti návratnost investice? Zeptali jsme se odborníka!

30. 05. 2011 | Komerční sdělení

Ve zkratce:

Solární kolektory mohou v domácnosti ušetřit nemalé peníze vydávané za energie. Jak solární panely fungují? Jaká je jejich běžná účinnost? Kolik korun ročně může při využívání solárního systému ušetřit čtyřčlenná rodina? Jaké solární kolektory zvolit? Nejen na tyto dotazy odpovídá odborník ze společnosti Barx Energy s.r.o.

Instalace solárních kolektorů, určených zejména pro ohřev vody a přitápění, je velice účinným způsobem, jak se bránit neustále se zvyšujícím cenám za teplo, elektřinuplyn. Solární kolektory, které přeměňují sluneční energii na teplo, bychom neměli zaměňovat s fotovoltaickými panely, jež vyrábí elektřinu. Princip fungování solárních kolektorů vysvětluje a na řadu dalších dotazů odpovídá Ing. Tomáš Kopecký, jednatel společnosti Barx Energy s.r.o.

Solární kolektory mají účinnost 60–95 %

Jaká je běžná účinnost solárních kolektorů?

Účinnost závisí na mnoha faktorech. I pro jeden kolektor se mění v průběhu dne i roku. Orientačně se pohybuje do 95 %. Vakuové trubicové kolektory mají lepší výkon při teplotách pod 0 °C a v době, kdy není přímé sluneční záření, tedy když je pod mrakem, prší nebo sněží. I když se nám zdá, že v této době slunce nesvítí, vakuový kolektor dokáže vyrábět teplo i z tohoto tzv. difúzního záření. Tyto kolektory lze tedy využít v případě nepříznivých podmínek (v zimě), protože jejich účinnost klesá daleko pomaleji, než je tomu u plochých kolektorů. Ploché sluneční kolektory jsou naopak vhodnější pro aplikace, kde je zvýšená spotřeba energie v letních měsících.

Z m2 solárního pole lze získat 600–950 kWh
Z m2 solárního pole lze získat 600–950 kWh

Obecně lze říci, že účinnost solárních kolektorů se pohybuje v rozmezí 60–95 % při průměrném ročním osvitu, který je v ČR cca 1 000 kWh/m2. Z m2 solárního pole lze tedy získat 600–950 kWh. Celkový energetický zisk ze soustavy bez sezónního zásobníku je však často mnohem nižší, protože taková soustava nedokáže v létě často využít všechnu energii, kterou panely vyrobí.

Jak velkou plochu solárních kolektorů potřebuje běžná čtyřčlenná rodina, pokud s nimi chce ohřívat vodu a přitápět?

Pro ohřev vody a přitápění se běžně dimenzují soustavy 1,5 m2 absorpční plochy na jednu osobu v domácnosti. Tento systém je vhodný především pro ohřev vody, pro 100% pokrytí vytápění může být potřebná plocha až desetkrát větší. Každý solární panel vám ale šetří, proto nabízíme možnost dimenzovat systém podle vašich nároků, který umožňuje pokrytí 10–100 % energetických potřeb. Dimenzování systému je třeba provádět také na základě maximálního prostoru na střeše a také s ohledem na možnost umístění dostatečně velké akumulační nádrže, kterou je možné umístit jak uvnitř budovy, tak do země – například na zahradě.

Solární systém ušetří 10–100 % nákladů na energie

Je možné alespoň orientačně říci, jaká je návratnost investice do solárních kolektorů na rodinném domě pro čtyřčlennou rodinu?

V době, kdy běžela Zelená úsporám, byla návratnost investice 1–3 roky. V současnosti není v ČR politika dotací na solární kolektory a návratnost se tedy pohybuje v rozmezí 5–15 let v závislosti na dimenzování systému a místních podmínkách. I tak může dnes být investice do solárního systému dobrou volbou. Vzhledem k tomu, že se nám neustále zdražují energie – teplo, elektřina i plyn, je dobré se proti tomuto trendu pojistit právě například instalací vlastního zdroje tepla, který ke svému provozu již žádnou energii nepotřebuje.

Solární systém může za rok ušetřit 5 000–60 000 Kč i více
Solární systém může za rok ušetřit 5 000–60 000 Kč i více

Kolik může ušetřit čtyřčlenná rodina, pokud používá solární kolektory k přitápění a ohřevu teplé užitkové vody? Například ve srovnání s elektrickým nebo plynovým kotlem?

Solární systém může náklady na energie ušetřit z 10–100%. V absolutních číslech a při zohlednění současných cenových hladin to pak může být 5 000–60 000 Kč ročně. Pokud ale přihlédneme k trendu zvyšování cen energií z neobnovitelných přírodních zdrojů, může nakonec celková úspora vyšplhat mnohem výš. Slunce totiž neposílá faktury.

V zimním období účinnost solárních kolektorů klesá. Jak doporučujete řešit toto období?

Vakuový solární kolektor funguje i za menšího osvitu, v tom tkví jeho výhoda oproti plochému solárnímu kolektoru. Síla slunečního záření v zimě ale nedokáže 100% pokrýt energetickou potřebu domácnosti. Situaci lze vyřešit instalací akumulační nádrže, která dokáže teplo z léta uchovat a umožní vám použít ho v zimních měsících. Další možností je instalace doplňkového zdroje tepla, jakým je například plynový kotel nebo kotel na tuhá paliva.

Solární kolektory: Vakuové nebo ploché?

Jaké další komponenty kromě solárních panelů potřebujeme, abychom mohli sluneční energii využívat k ohřevu vody a vytápění?

Potřebujeme konstrukční prvky k uchycení panelů na střechu, zeď nebo na jinou vhodnou plochu. Dále akumulační nádrž pro sezónní nebo krátkodobé zásobování teplou vodou, oběhová čerpadla a trubky pro vedení teplonosného média.

V současnosti ale navrhujeme naše systémy jako netlakové, což má mnoho výhod. Takový systém nepotřebuje pro provoz čerpadlovou skupinu (jejíž součástí je separátor vzduchu, omezovač průtoku, hydraulická brzda a pojišťovací ventil), expanzní nádobu, výměníky tepla, ani nemrznoucí směs.

Solární kolektory je třeba vybírat s ohledem na poměr cena – výkon
Solární kolektory je třeba vybírat s ohledem na poměr cena – výkon

U netlakových systémů se zjednodušuje a zkracuje instalace a snižuje celkový počet komponent v systému. Menší počet prvků v systému znamená nižší celkovou cenu, jednodušší a rychlejší montáž, a tím pádem je také montáž levnější. Navíc se tak zvyšuje spolehlivost systému, protože je v něm jednoduše méně prvků, které by se mohly porouchat a které je v budoucnu třeba vyměnit. V případě netěsnosti uniká ze systému pouze voda, ne žádné chemikálie.

Jaké solární kolektory zvolit? Jaký je rozdíl mezi vakuovými a plochými kolektory?

Nejlepší je vakuový solární kolektor, protože vykazuje vysokou účinnost za každého počasí. Plochý kolektor má lepší poměr ceny na 1 m2 absorpční plochy a je vhodnější pro aplikace, kde je zvýšená spotřeba energie v letních měsících. Existuje i plochý vakuový sluneční kolektor, který kombinuje výhody obou předchozích, jeho uvedení na trh připravujeme na příští rok.

Pokud se rozhodujeme, jaký typ kolektoru zvolit, je vždy nutné zhodnotit, k jakému účelu budou kolektory využívány, tedy co a kdy chceme ohřívat. Je nutné řídit se poměrem cena – výkon, aby v době, kdy solární systémy nejsou podporovány žádnou dotací, měla investice do systému přiměřenou návratnost.

Tagy: Energie, Solární energie, Vytápění, Fotovoltaika, Bydlení, Domácnost, Vytápění, Ceny energií

Nazeleno.cz - vše o úsporách energií

Katalog firem

Prefa Aluminiumprodukte s.r.o.

Prodej a technický servis hliníkových střešních, okapových a fasádních systémů Prefa. Solární systém Prefa…

<!-- -->
NOSRETI velkoobchod s.r.o.

Jsme dodavatelé a v Ostravě také prodejci tepelných čerpadel, solárních kolektorů a klimatizací vlastní…

<!-- -->
Bosch Termotechnika s.r.o. - obchodní divize JUNKERS

Dodáváme spotřebiče pro vytápění a ohřev teplé vody. Plynové závěsné kotle, plynové kondenzační kotle,…

<!-- -->
E.ON Česká republika, s.r.o.

Energetické společnosti působící pod značkou E.ON dodávají elektřinu, zemní plyn a související služby…

<!-- -->
Bosch Termotechnika s.r.o. – obchodní divize BUDERUS

Buderus s produktovým portfoliem zahrnujícím plynové průtokové ohřívače teplé vody,závěsné i stacionární…

<!-- -->
Chcete být na tomto místě? Zvolte zvýhodněný zápis!