fbpx

Partneři sekce

Solární energie: Nabíjejte a sviťte zadarmo!0

Abyste doma mohli využívat solární energie pro svícení, ohřev vody nebo nabíjení mobilu, nemusíte zrovna stavět fotovoltaickou elektrárnu. Na trhu najdeme mnoho výrobků, které jsou napájené solární energií a mohou nám v domácnosti posloužit. Za jakou cenu se dají pořídit a kolik s nimi ušetříme?

Ceny energií neustále rostou a s tím padá často i naděje, jak v domácnosti ušetřit co největší část financí na pokrytí záloh elektřiny nebo plynu. Jak snížit účet za elektřinu? Jedním z možných řešení, jak ušetřit, je instalace vlastního zdroje energie, například fotovoltaických panelů.

„Mobilní telefony, notebooky nebo iPody můžete nabít pomocí solární energie zadarmo.“

Reklama

Přestože je solární energie vlastně úplně zadarmo, nesmíme opomenout fakt, že některé výrobky, jež nám umožňují tuto energii využívat, jsou stále nepřiměřeně drahé a málokdo si je může pořídit. Existuje však východisko, jak tuto nepříjemnost řešit – pomoci nám státní dotace, které jsou přidělovány právě na instalaci solárních kolektorů nebo kompletních setů, které se skládají z kondenzačního kotle, několika kolektorů, solární stanice a solárního regulátoru.

Solární energie na Nazeleno.cz

   – Kolik kWh lze získat ze solární energie?

   – Domácí solární elektrárna: kolik vydělá?

   – Ohřev vody pomocí solární energie

   – Nejmodernější solární elektrárna – Andasol

   – ČEZ: OZE rostou, solární energie ne

   – Dotace na solární systémy

Ne každý z nás má možnost provozovat vlastní solární elektrárnu. Solární energie se ale dá využít i jiným způsobem, než jen na vytápění či ohřev vody. Elektrospotřebičů a různých dalších výrobků, napájených solární energií, však prozatím není mnoho. Ve většině případů se jedná spíše o venkovní techniku, jako jsou například zapichovací lampičky, sprchy k bazénům, solární plachty nebo odpuzovače krtků.

Koupejte se ve vodě ohřáté solární energií

Solární systém neumožňuje celoroční využití ohřevu vody v domácnosti, a proto je třeba počítat i s jiným zdrojem ohřevu. Aby byl výsledek efektivní, musí být solární systém a alternativní možnost ohřevu sladěny. Důležité je, aby se zbytečně nesnižoval výkon solárního systému, což by způsobilo nedostatečný účinek ohřevu vody. Tomu zabrání již zmíněné pakety složené z nejvhodnějších zařízení (solární stanice, solární regulátor, kolektory a k tomu uzpůsobené kotle).

Solární pakety se dají pořídit již od 100 000 Kč (solární kolektory, kondenzační kotel, regulátor, solární stanice, solární expanzní nádoba, bivalentní zásobník teplé vody atd.). Podobné sestavy ročně pokryjí až 60 % energie potřebné na ohřátí vody.

Solární energii na zahradě využijete pro ohřev vody ve venkovní sprše
Solární energii na zahradě využijete pro ohřev vody ve venkovní sprše

Majitelé zahradních bazénů čas od času řeší otázku studené vody, která znepříjemňuje letní koupání. Vodu lze ale efektivně a téměř zdarma ohřát pomocí sluneční energie. Ti, kteří již mají solární kolektory na střeše domu, je mohou k ohřevu vody jednoduše využít. Stačí je napojit na pískovou filtraci, která vodu ohřeje a zároveň ji také vyčistí. Vodu v bazénu lze ohřát také solárními plachtami, které však nejsou tak účinné jako solární kolektoru. Solární plachty jsou tvořeny z „bublinek“, které fungují při slunečném počasí jako čočky a díky nim se voda v bazénu postupně ohřívá. Přes noc solární plachta brání úniku tepla a vodu udržuje při téměř stálé teplotě. Cena plachet začíná na 70 Kč za jeden metr čtvereční.

Sluneční energii je možné využít také pro ohřev vody v tzv. solárních sprchách. Tyto sprchy je napojit na zahradní hadici. Bez ní sprcha nebude funkční, jelikož potřebuje neustále doplňovat novou vodu. Teplota v nádrži může dosahovat až 60°C a je tedy nezbytné ji pomocí pákového ventilu před sprchováním promíchat se studenou vodou. Solární sprchy pořídíte od 4 500 Kč.

Nabíječka Powermonkey-eXplorer má solární nabíječku a tzv. power banku, v níž se shromažďuje energie
Nabíječka Powermonkey-eXplorer má solární nabíječku a tzv. power banku, v níž se shromažďuje energie

Solární energie pro přenosnou elektroniku

Díky technologickému vývoji je možné využívat sluneční energii také pro napájení menší elektrotechniky. Se solárními záložními nabíječkami můžete cestovat, aniž byste se museli strachovat, že vám dojde baterie v mobilním telefonu nebo ve fotoaparátu a nebudete ji mít kde nabít. Jedním z takových produktů je například nabíječka Powermonkey-eXplorer, která je složena ze solární nabíječky a power banky, kde se shromažďuje energie. Díky této nabíječce můžete dobíjet mobilní telefony, fotoaparáty, iPody, PSP, MP3 a PDA. Při šestihodinovém nabíjení solární energií se akumulátor nabije z jedné třetiny a ta vystačí pro dobití jednoho mobilního telefonu. Je odolná proti vodě a obsahuje ochranu proti přebití, vybíjení, zkratu a protiproudu. Je také vhodná pro dobíjení ze sítě či USB.

Solární nabíječku pořídíte v několika různých barvách
Solární nabíječku pořídíte v několika různých barvách

Na jaře tohoto roku byla představena solární nabíječka pro notebooky a netbooky – SolarGorilla. Je určena nejen pro dobíjení notebooků, ale také pro napájení telefonů, fotoaparátů, MP3 či PDA. Kromě toho nabíjí i záložní zdroj PowerGorilla, z kterého lze čerpat energii v případě nepříznivého počasí. SolarGorilla je kompatibilní téměř se všemi telefony i notebooky (součástí balení je několik konektorů a propojovacích kabelů k příslušné elektronice). Je lehce přenosný a jeho hmotnost se pohybuje okolo 70 dkg. Při slunečném počasí je možnost přímo napájet úsporné netbooky.

Nabíječka pro notebooky a netbooky
Nabíječka pro notebooky a netbooky

Pro méně náročné je na trhu k dispozici solární nabíječka pouze pro mobilní telefony a iPody. Při plném slunečném záření se nabíječka dobije za cca 10 hodin. Mobilní telefon je připraven pro 2 hodiny hovoru, iPod až pro šest hodin svého provozu. Baterie v nabíječce snese 500 cyklů dobití a je možné ji dobíjet také pomocí USB portu. Součástí balení je několik konektorů. Dalším, spíše cestovním výrobkem, je solární batoh, který také umožňuje dobíjet mobilní telefony a jinou drobnou elektroniku.

Záložní nabíječku seženete od 2000 Kč, nabíječku pro notebooky SolarGorilla od 4 500 Kč a PowerGorilla taktéž. Nabíječky pro mobilní telefony a iPody se pohybují okolo 800 Kč a solární batohy se dají sehnat již za 2 600 Kč.

Rozsviťte si pomocí solární energie – zadarmo!

Osvítit zahradu, zahradní jezírko nebo bazény lze pomocí zapichovacích solárních světel a plovoucích osvětlení. Stolní solární lampy slouží k osvětlení zahradních altánů, stolů nebo teras a zabudovaný akumulátor umožní při plném nabití až dvanáctihodinové svícení. Nástěnné osvětlení lze využít venku i doma za předpokladu, že lampy budou zavěšeny v místě, kam dosahují sluneční paprsky. Baterie vydrží při plném nabití až dvacet hodin. Tato osvětlení se využívají především k osvícení schodů, vjezdů do garáží či vchodů. K tomuto účelu lze využít také solární světlo s detektorem pohybu. Je zde nastavitelný časovač pro osvícení a zabudované LED světlo má životnost 50-100 tisíc hodin (dle výrobku).

Solární svítidla pro venkovní účely pořídíte velmi levně
Solární svítidla pro venkovní účely pořídíte velmi levně

Domácího osvětlení je možné docílit pomocí svítidla (např. ve tvaru koule), které je kabelem připojeno k solárnímu modulu. Tento modul lze umístit třeba na okenní parapet, kabel protáhnout oknem nebo otvorem ve zdi. Lampu pak jednoduše postavíte stůl či jakýkoliv jiný podstavec v místnosti. Světlo je opatřeno 4 LED diodami a akumulátorem, jež lze dobíjet i ze sítě. Baterie při plném nabití vydrží až dvacet hodin.

Zahradní zapichovací lampy je možné zakoupit od 80 Kč a plovoucí solární osvětlení od přibližně 300 Kč. Nástěnné osvětlení na schody a vchodové dveře stojí zhruba 800 Kč, avšak osvětlení s detektorem pohybu je o něco dražší, to pořídíte za 1 200 Kč.  Za přibližně 2 700 Kč získáte svítidlo ve tvaru koule se solárním modulem.

Autor: Redakce Nazeleno.cz