Nazeleno.cz – úspory energie, izolace, zdravý životní styl, biopotraviny, ekologie [logo]

DOPORUČUJEME:

Ceny Energie

Najdeme nejlevnějšího dodavatele!

Partneři sekce

   

Okénko Nazeleno: Kdy mají obnovitelné zdroje smysl?

Odhlédneme-li od naivních představ zapálených aktivistů, v čem jsou obnovitelné zdroje užitečné? Jaké technologie mají smysl, aniž bychom při jejich aplikaci museli měnit civilizaci? Klíčové slovo, které ovlivňuje celkový pohled na problematiku, zní: ÚSPORA.

12. 11. 2008 | Karel Murtinger

Ve zkratce:

Obnovitelné zdroje energie nemají potenciál plně nahradit současné (převážně fosilní a jaderné) zdroje energie. Nadějné je přímé využití solární energie, zatím je ale značně ekonomicky nevýhodné. Levné fotovoltaické články by mohly změnit situaci.

V poslední době se objevuje řada názorů, které zpochybňují význam obnovitelných zdrojů energie (OZE) pro snížení emisí skleníkových plynů. Také na tomto portále se objevil článek na toto téma (5 iluzí o obnovitelných zdrojích) a už se rozrostl o docela zajímavou diskuzi. Není až tak překvapivé, když se s tímto názorem setkáme u například u zastánců většího rozvoje jaderné energetiky, nicméně myslím, že mnohé námitky proti zvyšování podílu obnovitelných zdrojů na energetické bilanci jsou racionální a stojí za to se jimi zabývat.

Solární energie je asi jediný obnovitelný zdroj, který v případě nutnosti dokáže pokrýt veškerou současnou potřebu energie.“

Dnes je jasné, že některé naše představy o možnostech obnovitelných zdrojů energie byly příliš optimistické. Osobně se domnívám, že leckteré cesty pro dosažení většího podílu obnovitelných zdrojů také možná nejsou zcela optimální a účinné (alespoň u nás v EU).

Základní problém obnovitelných zdrojů energie je totiž skutečnost, že jsou dostupné jen v omezené míře. Jde o jejich základní vlastnost, která vyplývá z faktu, že jde o zdroje obnovitelné. Tyto zdroje vznikají a jsou spotřebovávány v reálném čase, na rozdíl od fosilních paliv, která se hromadila po velmi dlouhou dobu, teď jsou nám k dispozici a v zásadě záleží jen na nás, jak rychle je budeme spotřebovávat.

Solární energie by stačila, teoreticky

Většina obnovitelných zdrojů má svůj původ v energii slunečního záření, nepřekvapuje proto, že největší potenciál (ve smyslu množství energie, které nám může poskytnout) má přímé využití slunečního záření k výrobě tepla nebo elektřiny. Je to asi jediný obnovitelný zdroj, který v případě nutnosti dokáže pokrýt veškerou současnou potřebu energie. Existují nicméně nepřekročitelné limity na množství energie, kterou můžeme z dané plochy teoreticky získat.  Ve střední Evropě je to zhruba 1 MWh z metru čtverečního osluněné plochy.

Vzhledem k poměrně nízké účinnosti přeměny je reálné množství znatelně menší (téměř o řád v případě přeměny na elektřinu). V průměrném rodinném domku (půdorys 100m2 ) to nepředstavuje tak zásadní omezení, na polovinu plochy sedlové střechy obrácené k jihu dopadne za rok zhruba 70 MWh energie a v domě se spotřebuje méně než zhruba 15 MWh ve formě tepla a 6 MWh ve formě elektřiny. Mrakodrapy v New Yorku nebo velké továrny ale s energií dopadající na jejich střechy rozhodně nevystačí (naštěstí existuje mnoho ploch mimo města a elektřina se dá celkem dobře rozvádět na velké vzdálenosti).

Problematičnost obnovitelných zdrojů

Mnohem horší je situace u energie větru, proudící vody nebo energie biomasy, tj. u energií, které vznikají přeměnou dopadající sluneční energie. Účinnost přeměny slunečního záření na tyto zdroje je totiž nízká a v důsledku toho je plošná hustota těchto zdrojů tak malá, že při současném množství obyvatel dokážou pokrýt jen menší část spotřeby.

Je možné si položit otázku, proč se o tom vlastně nemluví. Souvisí to nepochybně s tím, že dokud obnovitelné zdroje přispívaly k energetické bilanci jen zlomky procent a bylo nutné spíše řešit technické problémy spojené s jejich využitím, výše uvedené limitace nehrály žádnou roli. Dnes jsme ale v situaci, kdy po obnovitelných zdrojích chceme, aby pokryly významnou část spotřeby energie (nejlépe všechnu) a to už je problém.


Větrná energie nemá obzvláště v českých podmínkách takové teoretické předpoklady jako solární

Uvedu několik případů, kde se problémy s dostupností těchto zdrojů již projevují, a pokusím se ukázat, že mají společný jmenovatel, kterým je příliš vysoká spotřeba energie. Pokud by se podařilo spotřebu snížit pod určitou kritickou hodnotu, problém prostě zmizí.

 

následující kapitola

Kapitoly článku

Související články

Tagy: Energie, Doprava, Dům a zahrada, Energetika, Solární energie, Tepelná čerpadla, Vytápění, Nízkoenergetické a pasivní domy, Biopaliva, Emise, Izolace, Fotovoltaika, NazelenoPlus, Větrná energie, Vodní energie

Nazeleno.cz - vše o úsporách energií

Katalog firem

Prefa Aluminiumprodukte s.r.o.

Prodej a technický servis hliníkových střešních, okapových a fasádních systémů Prefa. Solární systém Prefa…

<!-- -->
Regulus spol. s r.o. - Solární systémy

Firma Regulus s.r.o. slouží v oblasti teplo - voda - plyn již od roku 1992 a v současnosti se orientuje…

<!-- -->
Bosch Termotechnika s.r.o. - obchodní divize JUNKERS

Dodáváme spotřebiče pro vytápění a ohřev teplé vody. Plynové závěsné kotle, plynové kondenzační kotle,…

<!-- -->
NOSRETI velkoobchod s.r.o.

Jsme dodavatelé a v Ostravě také prodejci tepelných čerpadel, solárních kolektorů a klimatizací vlastní…

<!-- -->
Prefa Aluminiumprodukte s.r.o.

Prodej a technický servis hliníkových střešních, okapových a fasádních systémů Prefa. Solární systém Prefa…

<!-- -->
Chcete být na tomto místě? Zvolte zvýhodněný zápis!