S jarními měsíci často přichází na řadu otázka, co se starými věcmi. Na drobnější odpad jsou tu popelnice, elektroniku a části nábytku odvezete do sběrného dvora. Co když je ale odpadu více? A co se starým textilem, který by mohl ještě někomu udělat radost?
Občas se až podivujeme nad tím, kolik věcí se nám do bytu nebo sklepa vejde. Kam se starým nábytkem nebo oblečením? To je otázka, kterou občas řeší každý z nás. V první řadě je dobré pozeptat se v okolí, jestli by se váš starý svetr či hrnec ještě někomu nehodil. Pokud jej darujete, ulehčíte vlastní popelnici i peněžence obdarovaného, který si nebude muset koupit nový. Lze si také přivydělat prodejem přes internet, v second handu někdy přijímají oblečení do komise a některá města pořádají bleší trhy.
„Máte hodně objemného domovního odpadu? Nejpraktičtější je přistavení kontejneru. Stojí okolo 3 000 Kč.“
ReklamaBleší trhy známe spíš ze zahraničí, ale poslední dobou se rozšířily i v České republice. Zájemcům tyto trhy nabízí příležitost zbavit se starých věcí, které někomu jinému naopak přijdou užitečné. Za poplatek si účastník pronajme na dopoledne 1 m šířky země a vyskládá zboží, které si kolemjdoucí mohou koupit. Výdělek do 5 000 korun ročně se danit nemusí.
Například bleší trhy na Náměstí míru v Praze se konají zhruba jednou za měsíc, účastnický poplatek je 170 korun pro dospělé, 50 korun pro děti do 15 let a 90 korun pro důchodce. Najdete zde zboží všeho druhu – staré krámy, hračky, oblečení, starožitnosti. Někdy člověk ovšem ani nevydělá – za inkasované peníze obratem nakoupí krámy od svého souseda. Využít můžete i velké bleší tržiště ve Vysočanech v Kolbenově ulici, které funguje vždy o víkendu (pěší prodejce zde za místo zaplatí 150 Kč, za automobil pak 300 Kč).
Darujte oblečení „na charitu“
Dalším místem, kam udat staré, ale ještě nositelné oblečení a ostatní textil, jsou kontejnery na použité ošacení. Nádoby provozují například Diakonie Broumov či společnost E + B textil ve spolupráci s obcemi. Diakonie používá ošacení k dobročinným účelům, nepoužitelný textil dává k recyklaci. Kromě nádob můžete ošacení předat na vyhlášených sběrných místech, při mobilních svozech po celé republice nebo zaslat poštou do Broumova. Společnost E + B textil materiál zpracovává pro výrobu netkaných a čisticích textilií.
Oblečení, které nenosíte, darujte na dobročinné účely. Zdroj: Thinkstockphoto.com
Trochu jinak fungují dobročinné obchody Domova Sue Ryder, kde se prodávají darované věci a výtěžek je určen na financování péče o seniory. Dary můžete doručit v otevírací době do jednoho ze čtyř obchodů v Praze, případně si dohodnout individuální předání. Podobně můžete věci darovat i arcidiecézní Charitě. Zde je dobré se předem domluvit s pracovníky nejbližší pobočky (azylového domu, domovu pro seniory, poradny, charitního šatníku aj.) na tom, zda má místní Charita pro darované věci využití a také kapacitu na jejich uskladnění.
Jaké věci darovat?
|
||
Diakonie Broumov
|
E + B textil
NE: boty, tašky, koberce, matrace, molitan, znečištěný textil
|
Domov Sue Ryder
|
Zapátrejte a možná i vy zjistíte, že poblíž vašeho bydliště je možné darovat ošacení a nepotřebné věci na dobročinné účely. Informace většinou naleznete například na internetových stránkách příslušných obecních úřadů a úřadů městských částí.
Nábytek doma nepalte
Velkoobjemový odpad také nepatří do popelnice, ale ani vedle ní. Ne každému se líbí odložený starý gauč, který mokne a tvoří nepořádek kolem kontejnerů. Úklidová firma ho sice nakonec asi odveze, ale mezitím se stane již zcela nepoužitelným a obec za něj mnohdy musí připlatit. Zkuste nábytek nejdříve nabídnout známým nebo ho prodat za symbolickou cenu přes internet. Využít můžete například aukční portály Aukro.cz nebo eBay.com. Výhodou portálů je, že nabízený předmět najde pomocí textových vyhledávačů přesně ten, kdo ho hledá, a šance na jeho uplatnění je tak vysoká. Divili byste se, komu ještě vaše staré křeslo přijde vhod. Lidé si navíc zakoupený nábytek většinou sami odvezou a vy jste bez práce. Menší předměty se obvykle zasílají poštou.
Nábytek zkuste prodat přes internet za symbolickou cenu. Zdroj: Thinkstockphoto.com
Nábytek odvezte do sběrného dvora
Pokud se vám nepodaří prodat starý nábytek přes internet, odvezte ho do sběrného dvora. Některé obce také pořádají mobilní svoz velkoobjemového odpadu. Informaci vám podá obecní úřad. Do těchto mobilních kontejnerů ovšem nepatří nebezpečný odpad, stavební suť ani stará elektrozařízení, ledničky a pračky nevyjímaje.
Nábytek je ve sběrném dvoře rozebrán a dřevěné části využity k výrobě nových materiálů na bázi dřeva nebo k výrobě energie ve spalovnách. Dřevotřísky, OSB desky a jiné materiály ze dřeva, jakož i dřevo z lakovaného či mořeného nábytku obsahují kromě samotného dřeva i lepidla, pojidla a jiné chemikálie, jejichž běžným spalováním se poškozuje životní prostředí. Moderní spalovny (zařízení na energetické využití odpadu) jsou na rozdíl od běžných domácností opatřeny několikastupňovými filtry a jejich emisní stopa je v porovnání s nimi zanedbatelná. Proto je lepší takový nábytek nepálit doma v kamnech, ale odvézt jej do sběrného dvora. Tam se o něj lépe postarají.
Nechte si přistavit kontejner
Pokud rekonstruujete a starého harampádí máte velké množství, objednejte si velkoobjemový kontejner. Přistavení takového kontejneru na 1 den včetně odvozu přijde zhruba na 3 000 korun. Stejně tak i stavební suť je možné odevzdat do sběrného dvora nebo si objednat placený kontejner (cena 1 500–2 000 korun).
Kolik stojí likvidace odpadu a odvoz kontejneru (orientační ceny):
- Přistavení a odvoz kontejneru o objemu 5 m3 (domovní odpad): 3 000–3 900 Kč
- Odvoz a likvidace stavební suti (objem 3 m3): 1 400–1 700 Kč
- Odvoz a likvidace biologického odpadu (5 m3): 3000 Kč
- Pronájem kontejneru: cca 50 Kč/den
Ceny za odvoz plného kontejneru se mohou lišit v závislosti na lokalitě a místních podmínkách. Někdy je například nutný další poplatek za likvidaci odpadu, některé firmy si účtují dopravné za kilometr ujeté vzdálenosti. Vždy je proto dobré cenu s dopravcem konzultovat předem. Pozor také na smluvní podmínky a složení odpadu – do kontejnerů většinou nepatří toxický ani elektronický odpad. Ten je nutné likvidovat zvlášť a firmy si za něj většinou určují individuální ceny.
Autorka článku: Petra Sequensová, redakčně upraveno a aktualizováno