fbpx

Partneři sekce

Solární ohřev vody – který systém je výhodnější?0

Jak si vybrat? Optimální se nejspíš jeví fotovoltaika

Jak je vidět, fotovoltaický systém má četné výhody a umožňuje větší variabilitu při řešení ohřevu vody než klasický systém termální. Pokud nainstalujeme fotovoltaický systém, který produkuje univerzálně využitelnou elektrickou energii, je vlastně škoda ji využívat jen pro ohřev vody. Například roční spotřeba elektřiny v mém domě je srovnatelná s produkcí tepla mého solárního termického systému.

Cena fotovoltaických panelů je už poměrně nízká a je zde určitá šance na další pokles. Objevují se navíc nové a účinnější typy akumulátorů i měničů a je velmi snadné fotovoltaický systém rozšiřovat.

Reklama

Termické systémy jsou zdá se odsouzeny hlavně pro ohřev vody do bazénů a tam, kde není možné instalovat větší plochu kolektorů. (Foto: 123rf.com)

Pokud tedy jde o mne a eventuální náhradu dosluhujících kolektorů pro ohřev vody, jeví se mi jako optimální řešení postupné budování fotovoltaického systému, který bude schopen kromě částečného zajištění ohřevu teplé vody i znatelně snížit spotřebu elektřiny v domě. V současné době rozšiřuji v domě 12V stejnosměrný rozvod a osvětlení pomocí LED. Také pro provoz notebooků, WiFi routeru či NAS a další elektroniky je možné a výhodné používat stejnosměrné napájení z akumulátoru (je to současně zálohování proti výpadku).

Nedávno se objevil nový systém akumulace (Powerwall). Zatím není jasné, jak to ovlivní další vývoj a hlavně cenu akumulátorů a dalších komponentů, jako jsou regulátory, měniče apod. Nějaký pokles cen ale nepochybně nastane. Odhaduji, že malé domácí fotovoltaické systémy zažijí v příštích několika letech značný rozvoj.

Autor: Karel Murtinger

Autor je spolupracovník redakce a energetický poradce. Dlouhodobě se zabývá problematikou nízkoenergetických a pasivních staveb a souvisejících technologií.