fbpx

Partneři sekce

Solární ohřev vody – který systém je výhodnější?0

Úvodní kapitola

V poslední době se stále častěji setkáváme s otázkou, zda je výhodné pro ohřev vody použít namísto klasického termického zařízení se solárními kolektory fotovoltaické panely se zásobníkem s elektrickou topnou vložkou. Jaký systém se nyní vyplatí a která koncepce je výhodnější?

V současnosti je možné koupit oba systémy. Výrobci nabízí ucelené sady komponent pro ohřev vody fotovoltaikou (zásobník, solární panely a regulační prvky), tak i hotové systémy pro termický ohřev. Ohřevu vody fotovoltaikou jsme se věnovali i na Nazeleno.cz, dnes se ale k celé problematice vracíme trochu podrobněji.

Zatím to z čistě ekonomického hlediska vypadá víceméně nerozhodně a vypadá to, že rozhodující vliv má dotace z programu Nová zelená úsporám, která výrazně zvýhodňuje termické systémy. To ale nemusí trvat věčně. Již před spuštěním současného kola Nové zelené úsporám se objevily spekulace o možné podpoře fotovoltaiky. To se sice nepotvrdilo, každopádně co není, může být příště.

Reklama

Solární termické systémy nejspíš začne vytlačovat fotovoltaika. (Foto: 123rf.com)

Ono se to vůbec dost těžko dá rozhodnout v obecné rovině, spíše je třeba to posuzovat pro každou instalaci individuálně. Nedávno jsem odpovídal na zcela konkrétní otázku, čím nahradím svůj svépomocně stavěný termální systém, až doslouží. Popravdě řečeno doufám, že ještě nějaký čas vydrží, ale při uvažování nad výhodami a nevýhodami obou systémů mne napadla řada zajímavých možností, které fotovoltaický systém nabízí. Pokud se podaří maximálně využít výhody, které má elektřina oproti teplu a eliminovat některé nevýhody, může být fotovoltaika výhodné řešení již dnes. Podívejme se tedy napřed na to, jaké výhody nabízí termické systémy a jaké naopak systémy fotovoltaické.

V dalších kapitolách:

Autor: Karel Murtinger

Autor je spolupracovník redakce a energetický poradce. Dlouhodobě se zabývá problematikou nízkoenergetických a pasivních staveb a souvisejících technologií.