Nazeleno.cz – úspory energie, izolace, zdravý životní styl, biopotraviny, ekologie [logo]

DOPORUČUJEME:

Ceny Energie

Najdeme nejlevnějšího dodavatele!

Partneři sekce

   

Burza střech: Pronajměte střechu a vydělávejte na fotovoltaice

Střecha se dá na speciální burze pronajímat podobně jako byt. Jste-li vlastníkem nemovitosti, můžete střechu poskytnout investorovi pro stavbu fotovoltaické elektrárny. Získáte za to nájemné nebo i levnější elektřinu. Jaká kritéria musí střecha splňovat a kolik za ni dostanete?

01. 06. 2010 | Jana Poncarová

Ve zkratce:

Máte volnou střechu a chcete na ni vydělat? Zapojte se do projektů burzy střech, v nichž můžete nabídnout svou střechu k pronájmu a vydělávat na výrobě elektrické energie z fotovoltaických panelů. Výdělek dosahuje několika tisíc ročně.

Jste-li majitelem nemovitosti, vlastníte také střechu. Na tom by donedávna nebylo nic výjimečného. S rozvojem solární energie se ovšem z nezajímavého shluku tašek stal artikl, s nímž je možné obchodovat. A to již i v České republice, kam se fenomén burzy střech a střešních ploch dostal před několika měsíci. Na burze speciální burze (například www.burzastrech.cz nebo www.nemakej.cz) můžete svoji střechu nabídnout k pronájmu investorům, kteří hledají prostory pro instalaci fotovoltaických panelů.

„Střecha vám za 30 let životnosti fotovoltaických panelů může bez investic vydělat 100 000 korun.“

Tento systém již nějakou dobu úspěšně funguje v Německu a minulý rok prorazil i do České republiky. Burza střech má zatím potenciál díky garantovaným výkupním cenám energie, které jsou v roce 2010 velmi výhodné. Příští rok se celá situace pravděpodobně změní – již nyní je jasné, že výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky znatelně klesnou. Spekuluje se o jejich snížení až na 6 korun za kilowatthodinu (oproti současným cca 12 korunám).  

Solární energiefotovoltaika

   – Domácí solární elektrárna

   – ČR jako solární velmoc

   – Výkupní ceny elektřiny 2011

   – Krize fotovoltaiky

Projekt burza střech je otevřen všem vlastníkům střech, tedy nejen soukromým osobám, ale i například firmám, městům a obcím. Významnými pronajímateli střech mohou být například supermarkety nebo tovární haly, které disponují velkou plochou střech a jsou zároveň velkými konzumenty elektrické energie. Výnosem za pronájem střechy totiž nemusí být pouze nájem, ale také kombinace nájemného a odběru elektřiny vyrobené ze sluneční energie.

Burza střech: Jak funguje a kolik vyrobíte elektřiny?

Abyste mohli střechu nabídnout k pronájmu, měla by být v dobrém technickém stavu. Solární panely totiž budou instalovány na dobu 20–30 let a střecha by optimálně měla vydržet po celou tuto dobu. Dostatečně pevná musí také být střešní konstrukce, aby fotovoltaické panely, jejichž váha se pohybuje mezi 13–20 kg na 1 m2 střechy, unesla. Tuto skutečnost nejlépe posoudí statik.

Pronajímat lze střechu od 50 m2 výš. Střecha by měla být orientována na jih a ideální sklon je 30-35°. K pronájmu lze nabídnou i ostatní střešní plochy (s jinou orientací nebo sklonem) – tyto nedostatky se dají vyřešit využitím speciálních technologií. Podmínkou je, aby střecha nebyla zastíněna.

Minimální plocha, kterou lze do burzy střech nabídnout, je 50 m
Minimální plocha, kterou lze do burzy střech nabídnout, je 50 m2

Kolik sluneční energie dopadá na 1m2 vaší střechy a množství vyrobené energie, můžete zjistit na portálu Photovoltaic Geographical Information System. Do formuláře ovšem musíte vyplnit polohu nemovitosti, typ panelů, jejich výkon a sklon. Informace o době slunečního záření v jednotlivých měsících se dozvíte také přímo z našeho seriálu o solární energii.

Burza střech: Kolik vám pronájem vydělá?

Orientace a sklon střechy ovlivňují zisk z pronájmu střechy. Nájemné je také ovlivněno poptávkou po střechách ze strany investorů – ta by mohla kvůli plánovanému snížení výkupních cen elektřiny v příštím roce poklesnout, protože investice do fotovoltaiky již nebude tak výhodná.

Nájemné se nepočítá za metr čtvereční tak, jako je tomu u pronájmu nemovitostí, ale vyměřuje se pomocí jednotky kWp. Zkratku kWp (kilowatt peak) můžeme volně přeložit jako maximální výkon – v tomto případě tedy maximální výkon, kterého je schopen konkrétní solární systém dosáhnout.

Můžeme si uvést jednoduchý modelový výpočet – 1 kWp zabere plochu kolem 10 m2. Tato plocha ročně na nájemném vydělá cca 600 Kč. Průměrná sedlová střecha přitom disponuje plochou mezi 50–70 m2.

Pro instalaci fotovoltaických panelů je nejvhodnější sklon 30°a orientace na jih
Pro instalaci fotovoltaických panelů je nejvhodnější sklon 30°a orientace na jih

Střecha o ploše 60 m2 se pojme přibližně 6 kWp. To vám vynese asi 3 600 Kč ročně a po třiceti letech něco přes 100 000 Kč. To není zrovna velká částka, na druhou stranu jsou to peníze za pronájem plochy, která by jinak zůstala nevyužita. Navíc nemusíte platit žádné vstupní náklady.

Registrace do střešní burzy nic nestojí

Také samotný proces nabídnutí střechy k pronájmu je velmi jednoduchý a vše lze provést doma od počítače. Využít můžete například webové stránky www.stresniburza.cz nebo www.nemakej.cz.

Pracovníci společnosti zprostředkující pronájmy střech vás posléze budou kontaktovat a posoudí, za kolik bude možné střechu pronajmout. Pokud se dohodnete na ceně pronájmu a dalších podmínkách, čeká vás podepsání smlouvy o zřízení věcného břemene na instalaci systému a přístupu za účelem údržby. Společnost pak vyjedná u distribuční sítě připojení solární (neboli fotovoltaické) elektrárny.

Investor se zprostředkovatelem zajistí instalaci fotovoltaických panelů sami (včetně připojení elektrárny do sítě)
Investor se zprostředkovatelem zajistí instalaci fotovoltaických panelů sami (včetně připojení elektrárny do sítě).

Potom je už třeba „jen najít“ vhodného investora, o kterého se postará zprostředkující společnost. Samotná instalace fotovoltaických kolektorů trvá v průměru asi čtyři měsíce. Svůj čas si vyžádá technická příprava projektu, dodání materiálu i samotná instalace. Po dvoutýdenním zkušebním provozu však již nic nebrání tomu, aby byla elektrárna oficiálně spuštěna. a vy jste začali vydělávat na pronájmu.

Související články

Tagy: Energie, Solární energie, Fotovoltaika, Krize fotovoltaiky

Nazeleno.cz - vše o úsporách energií

Katalog firem

Prefa Aluminiumprodukte s.r.o.

Prodej a technický servis hliníkových střešních, okapových a fasádních systémů Prefa. Solární systém Prefa…

<!-- -->
Bosch Termotechnika s.r.o. - obchodní divize JUNKERS

Dodáváme spotřebiče pro vytápění a ohřev teplé vody. Plynové závěsné kotle, plynové kondenzační kotle,…

<!-- -->
Prefa Aluminiumprodukte s.r.o.

Prodej a technický servis hliníkových střešních, okapových a fasádních systémů Prefa. Solární systém Prefa…

<!-- -->
NOSRETI velkoobchod s.r.o.

Jsme dodavatelé a v Ostravě také prodejci tepelných čerpadel, solárních kolektorů a klimatizací vlastní…

<!-- -->
E.ON Česká republika, s.r.o.

Energetické společnosti působící pod značkou E.ON dodávají elektřinu, zemní plyn a související služby…

<!-- -->
Chcete být na tomto místě? Zvolte zvýhodněný zápis!