fbpx

Partneři sekce

Ohřívače vody a bojlery: Jak je vybírat a ušetřit energii?0

Energii je možné v domácnosti uspořit také při ohřevu teplé vody. Pozornost bychom měli věnovat výběru vhodného ohřívače vody a podceňovat bychom neměli ani jeho umístění, které může minimalizovat tepelné ztráty. Jak vybrat správný ohřívač vody? Jaké parametry by měl splňovat a jak se o něj starat, aby nám uspořil náklady na energie?

Úspory energie jsou v dnešní době velkým tématem. Ceny energií nejsou zrovna nejnižší a počítá se proto každá ušetřena kilowatthodina. Na úspory bychom měli myslet už při stavbě nebo rekonstrukci domu. Mluví se především o zateplování, vhodných izolacích a moderních zařízeních, jako je například rekuperace. Pozornost bychom ale měli bychom věnovat i tomu, jakým způsobem budeme ohřívat užitkovou vodu.

Reklama

„Kvalitní ohřívač vody dokáže ušetřit až 35 % nákladů na energii.“

Ne vždy je ekonomicky správné vést teplou vodu z centrálního kotle přes byt až do kuchyně nebo do koupelny, protože vznikají tepelné ztráty. Ideální by bylo, kdyby se podařilo vyprojektovat všechna odběrná místa do jednoho centra (blízko u sebe). Tuto podmínku ovšem nelze vždy splnit. Například při rekonstrukci domu musíme většinou zvolit alternativní variantu a umístit menší ohřívač přímo na místo odběru teplé vody. Jak ale vybrat ten správný ohřívač teplé vody?

Energie a domácnost

   – Solární energie: Ohřev vody a další

   – Jak ušetřit náklady na vytápění?

   – Zateplení rodinného domu

   – Snižte svůj účet za elektřinu a vodu

Úsporný ohřívač teplé vody musí splňovat několik parametrů

Při výběru ohřívače teplé vody dbejte na to, aby splňoval několik základních podmínek. Ohřívač vody by nám měl nějakou dobu vydržet. Nejvyšší životnost mají ty ohřívače, které nejlépe odolají vodnímu kameni a korozi. Ohřívač vody bude korozi dobře vzdorovat, pokud budou víko příruby a nádoba ohřívače vyrobeny ze stejného materiálu. Výhodou je, pokud topné těleso není ponorné, ale zasunuté do ocelové jímky navařené na ocelovém víku příruby. Většina výrobců udává životnost nerezových ohřívačů 15 – 20 let a smaltovaných 10 – 15 let.

Aby byl ohřívač spolehlivý, měl by obsahovat prvky usnadňující jeho údržbu a případný servis. Mezi ně patří vyjímatelné topné těleso, které umožňuje údržbu bez nutnosti vypouštět celou nádrž. Přítomnost čisticích otvorů zase umožní odstranění usazenin a vodního kamene z vnitřku nádoby. Dalším důležitým aspektem je hospodárnost, ohřívač vody by měl být schopen udržet vodu teplou – nezbytným předpokladem je proto jeho kvalitní izolace.

Pozornost věnujte také parametru úrovně tepelných ztrát, který je běžně dostupný v katalogu výrobce. Kvalitní ohřívač vody dokáže ušetřit až 35 % nákladů na energii.

Teplá voda je pro domácnost nepostradatelná
Teplá voda je pro domácnost nepostradatelná

Nepodceňujte správné umístění ohřívače vody

Na celkovou efektivnost přípravy teplé vody má vliv i umístění bojleru. Měl by být instalovaný pokud možno co nejblíže k místu spotřeby teplé vody. Pokud je v domácnosti více míst s odběrem teplé vody, je dobré uvažovat o možnosti instalace pomocného ohřívače vody na místě menšího odběru. Takto se vyhnete potřebě dlouhého rozvodu potrubí, které způsobuje velké tepelné ztráty.

Odborníci zjistili, že při vzdálenosti ohřívače od místa spotřeby větší jak 2 m velmi výrazně narůstají ztráty energie. Na místa s menším odběrem teplé vody, která jsou vzdálená víc jak 3 metry od hlavního bojleru, je vhodné instalovat menší ohřívače vody.

O ohřívač vody se musíme starat stejně jako o každé jiné technické zařízení. Podle statistik ale péči o ohřívače vody zanedbáváme, protože přibližně 65 % z nich není pravidelně kontrolováno a udržováno. Zvlášť v oblastech s tvrdou vodou je vhodné zabezpečit odstraňování nánosu kotlového kamene na stěnách nádoby, na topném tělese a na tělese termostatu. V případě zanedbání dochází ke zvyšování spotřeby energie na ohřev vody a nepřesnosti měření její teploty. Důležité je vyměňovat pravidelně (každých 2,5 až 5 let podle tvrdosti vody) hořčíkovou tyč ochraňující vnitřek nádrže před korozí.

V některých případech je výhodné využít malé ohřívače vody a umístit je na místě odběru teplé vody
V některých případech je výhodné využít malé ohřívače vody a umístit je na místě odběru teplé vody

Jak vybrat správný ohřívač vody?

Při koupi nového ohřívače do domácnosti je velmi důležité odhadnout jeho optimální velikost. Nesprávná volba vede ke zvyšování nákladů na přípravu teplé vody při příliš velkém objemu ohřívače anebo k rovněž nepříjemnému nedostatku vody při menším objemu než je potřeba.

Doporučený minimální objem zásobníkového ohřívače vody v litrech

spotřeba teplé vody v litrech
nízká
střední
vysoká
použitá sazba elektrické energie
denní 24 – hod.
noční 8 – hod
denní 24 – hod.
noční 8 – hod.
denní 24 – hod.
noční 8 – hod.
počet osob v domácnosti vč. dětí
1
30 l
50 l
30 l
50 l
50 l
80 l
2
30 l
50 l
50 l
80 l
80 l
120 l
3
50 l
80 l
80 l
120 l
100 l
150 l
4
50 l
100 l
100 l
150 l
150 l
200 l
5
80 l
100 l
120 l
200 l
200 l
300 l
6
100 l
120 l
150 l
200 l
200 l
300 l

Pokud potřebujeme mít stále dostatek teplé vody, měli bychom zvolit tlakový zásobníkový ohřívač. Na místo s menším odběrem vody, které je vzdáleno více než tři metry, je vhodné instalovat ohřívač beztlakový nebo průtokový.

Zásobníkové tlakové ohřívače jsou určeny pro tzv. centrální ohřev vody. To znamená, že bojler je buď ve sklepě domku, nebo třeba v koupelně bytu, a teplá voda se z něj rozvádí do všech odběrných míst. Většinou mívají větší objem (50 litrů a více). Ceny obvykle začínají na pěti tisících korunách a zvyšují se s narůstajícím objemem nádoby. Například 120 l zásobník je pro denní koupání čtyřčlenné rodiny nedostačující, pro běžné sprchování s ním ale s rezervou vystačíme.

Při výběru ohřívače vody je třeba zohlednit, kolik teplé vody za den spotřebujeme
Při výběru ohřívače vody je třeba zohlednit, kolik teplé vody za den spotřebujeme

Zásobníkové beztlakové ohřívače bývají určené pro montáž pod umyvadlo nebo pod dřez, k dostání jsou i varianty s horním provedením. Výhodou je, že zajistí odběr vody pouze z jednoho místa. Mívají menší objem, obvykle 5 – 15 l. Pětilitrový zásobník, který má nastavenou teplotu vody na 65 °C, připraví 10 litrů vody s teplotou 40 °C, což je na umytí rukou dostačující. U těchto ohřívačů se používají speciální baterie. Ty vpouštějí do přístroje jen tolik vody, kolik se v tom samém okamžiku upouští.

Průtokový ohřívač, jak již napovídá sám název, v sobě nezadržuje teplou vodu, nýbrž ji ohřívá při jejím průtoku, čímž se zároveň zvýší i příkon elektřiny či plynu. Průtokové ohřívače se vyrábějí malé (do 6 l/min. o 25 °C) nebo velké. Jejich účinnost se pohybuje mezi 85 – 90 %. Použití průtokových ohřívačů však má svá omezení a nelze je použít všeude. Například malý ohřívač vody o výkonu 3 kW, což je zhruba výkon žehličky a mikrovlnné trouby dohromady, ohřeje asi jeden a půl litru vody za minutu na 40 °C.

Doporučené nastavení požadované teploty vody

Podle studií má více než 35 % uživatelů ohřívačů vody nastavený termostat ohřívače na teplotu vyšší než 60°C. To odborníci považují za neekonomické, protože se zvyšuje spotřeba energie na přípravu teplé vody a podstatně víc se zanáší ohřívací těleso minerály, které voda obsahuje (tzv. kotlový kámen). Odborníci u nás i ve světě proto doporučují nastavit teplotu vody na hodnotu 55 – 60°C, a to z ekonomických a hygienických důvodů.

Autor: Redakce Nazeleno.cz