fbpx

Partneři sekce

Na ohřevu teplé vody lze ušetřit i čtvrtinu nákladů0

Odvezte svůj starý průtokový ohřívač do sběrného dvora, je neúsporný a často i nebezpečný. Moderní zařízení pro ohřev vody jsou daleko účinnější a hospodárnější o 25 až 30 %. Ve spolupráci s odborníky jsme pro vás připravili několik tipů a argumentů, proč se zbavit staré karmy a investovat do kvalitního a úsporného ohřívače teplé vody.

S rostoucími cenami energií navíc neustále rostou, v rámci úspor na ohřevu teplé vody v domácnosti vyplatí se investovat do moderních úsporných spotřebičů. Jedním z nich může být kvalitní plynový ohřívač teplé vody, pokud tedy topíte plynem. Nejúspornější variantou je přitom plynový kondenzační kotel a nepřímo ohřívaným zásobníkem na teplou vodu. „Použití jednoho plynového spotřebiče pro vytápění i ohřev teplé vody je daleko ekonomičtější. Kondenzační kotel dokáže ve srovnání se staršími průtokovými ohřívači ušetřit 25 až 30 % nákladů na ohřev teplé vody v domácnosti,“ sdělil Roman Švantner, ze společnosti Enbra, která se specializuje na prodej otopné techniky.

I kondenzační kotle však mají jistá omezení. „Pokud chcete kondenzační kotel provozovat v rámci jeho maximální účinnosti, je potřeba dodržovat řadu podmínek,“ vysvětluje pro Nazeleno.cz Zdeněk Šafr, odborník na plynoservis. Kondenzační plynové kotle jsou vhodné tam, kde je instalován nízkoteplotní systém, což je například podlahové vytápění nebo radiátory o větší ploše. A dodává, že jednou z takovýchto podmínek je hodnota maximální výstupní teploty topného média. Topné médium neboli voda z výstupu kotle nesmí překročit rosný bod zemního plynu, což je 57°C. Pokud je tato teplota vyšší, přestává docházet ke kondenzaci a z drahého kondenzačního kotle se rázem stává klasický kotel s účinností 90 %.

Reklama

Co je to kondenzační kotel:

Kondenzační plynový kotel využívá kromě spalného tepla plynu také tepelnou energii, která vznikne kondenzací vodní páry obsažené ve spalinách. Tato energie se také předá ohřívané vodě, a kondenzační kotle proto mají i více než 100% udávanou účinnost. Nejde však o výrobu „energie z ničeho“, topnému médiu se prostě přidá další teplo navíc.

Nevýhodou kondenzačních kotlů je jejich vyšší cena a nutnost instalace odvodu kondenzátu do odpadu. Parametrům kondenzačního kotle je někdy potřeba přizpůsobit i další prvky otopné soustavy, zejména radiátory.

  • Plynový kondenzační kotel ušetří až 20 % energie

Nepodceňujte možnosti regulace

Moderní zařízení pro ohřev teplé vody mají lepší možnosti regulace. Zapomeňte na hrubé ovládání hořáku u starších průtokových ohřívačů, u moderních zařízení si můžete snadno nastavit teplotu vody přesně podle svých požadavků. Pro co nejvyšší úsporu energie si výstupní teplotu vody zvolte tak, aby vám vyhovovala a teplou vodu jste nemuseli příliš ředit studenou. Z energetického hlediska je totiž lepší ohřát více vody na teplotu 45 °C než méně vody na 80 °C. Vodu zkrátka neohřívejte na zbytečně vysokou teplotu.

Nepřímo ohřívaný zásobník:

Jedná se o zásobník na teplou vodu, která však není ohřívána přímo (například elektrickou topnou spirálou), ale ohřívá ji kotel. Výhodou je hlavně trvalá zásoba teplé vody a úsporný provoz, protože kotel na rozdíl od průtokového ohřívače nestartuje při každém odběru (puštění kohoutku).Naopak nevýhodou jsou větší nároky na prostor.
  • Ohřívače vody a bojlery – jak vybírat a ušetřit

Staré plynové spotřebiče mohou být nebezpečné

V černé kronice novin se občas můžeme dočíst o otravách unikajícím plynem či oxidem uhelnatým způsobených špatným průtokovým ohřívačem. Nebezpečí hromadění oxidu uhelnatého v místnosti není podle odborníků radno podceňovat. Moderní ohřívače nebezpečí otravy oxidem uhelnatým eliminují pomocí detektorů špatného odtahu do komína. Pokud čidlo zpětný tah zaregistruje, hořák se ihned vypne.

Staré plynové spotřebiče jsou nejen neúsporné, ale mohou být také kvůli špatnému odtahu spalin nebezpečné

Místnost s kotlem či ohřívačem by samozřejmě měla být dobře větraná – někdy je proto nutné do dveří instalovat ventilační mřížky, kudy do místnosti může proudit čerstvý vzduch. Některé kotle či ohřívače mají navíc sání vzduchu nikoli z místnosti, ale z venku. U nich toto nebezpečí odpadá úplně.

Moderní kotle a ohřívače vody jsou tiché – klíčem je dobrá izolace

Nízkou hlučnost moderních kotlů a průtokových ohřívačů oceníte hlavně při instalaci v bytě, kde často není možné toto zařízení umístit do nějaké odlehlé místnosti. Moderní ohřívače teplé vody jsou tiché, jejich spouštění je plynulé a svým chodem nijak neruší obyvatele domu či bytu. K tichému chodu kotlů a ohřívačů teplé vody přispívá i kvalitní tepelná izolace jejich skříně. Ta zároveň snižuje tepelné ztráty celého zařízení a přispívá k úspornějšímu provozu.

Teplota vody by měla být v  ohřívači nastavena tak, aby ji nebylo příliš nutné ředit studenou. Takto bude zaručen nejúspornější ohřev. (Foto: Thinkstockphotos.com)

Moderní kotle a ohřívače teplé vody navíc mají i při zachování velkého výkonu a vysoké účinnosti malé rozměry. Díky tomu se snadno instalují a nezabírají zbytečně místo v domě či bytě. Také jejich design je mnohem atraktivnější. Kotel tak může být instalován například v předsíni či koupelně, aniž by svým vzhledem rušil celkovou estetiku místnosti. Kvalitní kotle a ohřívače teplé vody je navíc často možné ovládat dálkově a lze je snadno integrovat například se solárními systémy ohřevu vody.

Autor: Jan Pergl

Autor se zabývá hlavně stavebnictvím a moderními technologiemi