fbpx

Partneři sekce

Solární elektrárny 2011: Jen grid-off. Vyplatí se?0

Již přes rok platí zákaz připojování fotovoltaických elektráren do sítě. Jestliže si chcete na střechu domu instalovat solární panely a získat dotaci, máte smůlu. Jediným řešením je nepřipojit elektrárnu do sítě, ale elektřinu sami spotřebovávat. Vyplatí se to? Co se aktuálně děje ve fotovoltaice?

V České republice mají fotovoltaické elektrárny stále stopku. Již přes rok totiž distributoři odmítají připojit nové solární i větrné elektrárny do sítě.

„V současné době si na střechu svého domu můžete instalovat fotovoltaické panely bez nároku na připojení do sítě.“

Reklama

Pokud po domácí solární elektrárně na střeše domu toužíte, existuje řešení. Fotovoltaické panely si můžete instalovat, ale elektřinu od vás nikdo nevykoupí, budete ji tedy muset spotřebovávat sami a na dotace v podobě výkupních cen zapomeňte.

SERIÁL: Fotovoltaika a solární energie

– Fotovoltaické elektrárny 2011

– Výkupní ceny elektřiny 2011

– Kolik vyrobí solární elektrárny?

– Domácí solární elektrárna

– Solární panely a ohřev vody

Fotovoltaika: Žádné dotace, ale zdanění

V době, kdy ještě fotovoltaika měla zelenou, bylo vše jinak. Distributoři solární elektrárny připojovali do sítě a dokonce měli povinnost čistou elektřinu přednostně vykupovat. Investor si mohl vybrat, zda si jako formu dotací zvolí výkupní ceny (elektřinu prodával do sítě) nebo zelené bonusy (v tomto případě elektřinu spotřebovával, ale zároveň inkasoval příspěvek za každou vyrobenou kilowatthodinu).

Fotovoltaické panely si instalovat můžete, ale distributor vás do sítě nepřipojí
Fotovoltaické panely si instalovat můžete, ale distributor vás do sítě nepřipojí. Zdroj: Thinkstockphoto.com

Jenže v únoru 2010 distributorské společnosti vyhověly žádosti ČEPS (provozovatel české přenosové soustavy) a zastavily připojování nových fotovoltaických i větrných elektráren. S fotovoltaikou se totiž kvůli výhodným výkupním cenám roztrhl pytel a podle ČEPS hrozilo přetížení přenosové soustavy.

Celou situaci také umocnily spekulace o nárůstu cen elektřiny kvůli podpoře čisté energie. A ve fotovoltaice se začaly dít věci. Stát zavedl 26% solární daň a výkupní ceny elektřiny v roce 2011 razantně klesly.

Přehled výkupních cen a zelených bonusů

Datum uvedení do provozu
Výkupní cena elektřiny (Kč/kWh)
Zelený bonus (Kč/kWh)
Od 1. 1. 2011 do 31. 12. 2011 Instalovaný výkon do 30 kWp
7,50
6,50
Od 1. 1. 2011 do 31. 12. 2011
Instalovaný výkon od 30 do 100 kWp
5,90
4,90
Od 1. 1. 2011 do 31. 12. 2011
Instalovaný výkon nad 100 kWh
5,50
4,50
Od 1. 1. 2010 do 31. 12. 2010
Instalovaný výkon do 30 kWp
12,50
11,50
Od 1. 1. 2010 do 31. 12. 2010
Instalovaný výkon nad 30 kWp
12,40
11,40
Od 1. 1. 2009 do 31. 12. 2009
Instalovaný výkon do 30 kWp
13,42
12,42
Od 1. 1. 2009 do 31. 12. 2009
Instalovaný výkon nad 30 kWp
11,32
12,32
Od 1. 1. 2008 do 31. 12. 2008
14,30
13,30
Od 1. 1. 2006 do 31. 12. 2007
14,66
13,66
Před 1. 1. 2006
6,99
5,99

Zdroj: ERÚ

Chcete solární elektrárnu? Jen grid-off!

Co to znamená pro domácnosti, které chtějí vlastní solární elektrárnu? V současné době si na střechu svého domu můžete instalovat fotovoltaické panely, ovšem bez nároku na připojení do sítě. Jde o tzv. ostrovní systémy, neboli grid-off elektrárny. Vyrobenou elektřinu tedy budete sami spotřebovávat a na dotace nárok nemáte.

Navíc se vám investice do fotovoltaiky prodraží. „Nutnou podmínkou je úplné oddělení těchto systémů od sítě, což prodražuje technologii a komplikuje samotný provoz. Nicméně technicky to lze celkem bez problémů provést,“ upozorňuje Michal Bošela ze společnosti Silektro.

Výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky razantně poklesly
Výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky razantně klesly. Zdroj: Thinkstockphoto.com

Návratnost investice do fotovoltaiky

V současné době jsou ostrovní systémy stále podporovány formou zelených bonusů, to se ovšem brzy změní. Na základě vyhlášky č. 81/2010 Sb. mají majitelé ostrovních systémů povinnost přihlásit se během roku 2011 k distribuční soustavě, nebo o nárok na podporu přijdou.

V praxi to znamená jediné – díky přetrvávajícímu stop-stavu vás distributor do sítě nepřipojí a vy na výkupní ceny elektřiny nedosáhnete a o podporu tak jako tak přijdete.

Jediným příjmem z fotovoltaiky tak bude v případě grid-off systému úspora nákladů na elektřinu díky vlastní spotřebě, čímž se doba návratnosti investice při současných cenách energie prodlužuje na více než 20 let,“ vypočítává Bošela.

Cena fotovoltaického panelu se aktuálně pohybuje kolem 32–45 korun za Wp. O návratnosti investice do fotovoltaiky rozhodne mj. i velikost solární elektrárny, aktuální cena elektřiny nebo intenzita slunečního záření.

SLOVNÍČEK: Co je to Wp?

Zkratku Wp (watt peak) můžeme volně přeložit jako maximální výkon – v tomto případě tedy maximální výkon, kterého je schopen konkrétní solární systém dosáhnout. Výkon solárních elektráren je běžně udáván v kWp (platí, že 1 kWp se rovná 1 000 Wp). 1 instalovaný kWp je schopen vyrobit přibližně 1 000 kWh/rok a zabere mezi 8–10 m2 plochy.

Instalace fotovoltaické elektrárny

O tom, kolik vám solární elektrárna vyrobí elektřiny, rozhoduje řada faktorů. Uvádíme alespoň některé z nich:

  • Velikost fotovoltaické elektrárny. Pochopitelně platí, že čím více fotovoltaických panelů na střechu instalujete, tím více energie získáte. Obecně lze říci, že 1 instalovaný kWp je schopen vyrobit přibližně 1 000 kWh/rok a zabere plochu o rozloze 8–10 m2.
  • Intenzita a doba slunečního záření. Každá fotovoltaická elektrárna je závislá na slunečním svitu. Čím více slunce svítí, tím více elektřiny získáte. Intenzitu i dobu slunečního záření ovlivňuje nadmořská výška, oblačnost a další lokální podmínky, jako jsou časté mlhy, znečištění nebo úhel dopadu slunečních paprsků. Platí, že fotovoltaickým panelům by nic nemělo stát v cestě (např. stromy, okolní zástavba apod.)
  • Sklon a orientace střechy. Pro instalaci solárních panelů je pochopitelně ideální především jižní orientace střechy a skon mezi 30–35°.

Co bude dál s českou fotovoltaikou?

Nejen fotovoltaika, ale obnovitelné zdroje obecně prodělávají změnu. Nedávno česká vláda posvětila nový zákon o obnovitelných zdrojích, který zavádí několik novinek.

Od příštího roku by neměli zelenou elektřinu vykupovat distributoři, ale obchodníci, které vybere ministerstvo průmyslu a obchodu. Tento model se nedotkne pouze nových zdrojů elektřiny, ale také těch uvedených do provozu před účinností zákona.

Obnovitelné zdroje se mají rozvíjet (a být podporovány) jen do té míry, aby Česká republika dosáhla závazku vyrábět v roce 2020 z čistých zdrojů 13 % energie. Rozvoj obnovitelných zdrojů zaštiťuje Národní akční plán, který počítá s tím, že v roce 2020 by mělo být 1 695 MW instalovaného výkonu solárních elektráren. Tohoto čísla ovšem bylo dosaženo již nyní – ke konci února 2011 byl instalovaný výkon solárních elektráren 1 900 MW.

Zákon také posvětí 26% solární daň, která byla zavedena loni. Daň by měla být vybírána po další dva roky.

Investoři mohou na České republice vysoudit stovky miliard korun kvůli solární dani
Investoři mohou na České republice vysoudit stovky miliard korun kvůli solární dani. Zdroj: Bigstockphoto.com

Může stát solární daň miliardy?

Proti solární dani se ozvala řada investorů, a to českých i zahraničních. Advokátní kancelář Glatzová & Co. počátkem června doručila ministerstvu financí dopisy, kterými zahájila spor investorů s Českou republikou o náhradu škodu způsobené solární daní.

Podle doktorky Vladimíry Glatzové mají investoři šanci na úspěch. „Kdybychom v úspěch nevěřili, jako seriózní právní firma bychom klientovi spor spíše vymluvili, než abychom se do něj bezhlavě pouštěli,“ uvedla Glatzová s tím, že k výši škody, kterou mohou investoři vysoudit, se vyjadřovat nemůže.

Některá média přinesla informace o tom, že se může jednat až o 250 miliard korun, které by v případě prohraných sporů se zahraničními investory musela Česká republika majitelům fotovoltaických elektráren zaplatit. Proti tomu se investoři ohradili. „Nevím, kde se tahle částka vzala, od nás rozhodně ne,” řekl Frank Schulte, generální sekretář sdružení mezinárodních i domácích investorů v oblasti fotovoltaické energetiky (IPVIC) a jednatel společnosti Voltaic Network GmbH, tedy jedné z firem, které již poslaly předarbitrážní oznamovací dopisy české vládě.

Podle vlastních odhadů vlády má solární odvod podle loňské novely dosáhnout celkem 4,2 miliardy korun ročně, po dobu tří let. „Možné nároky zahraničních investorů budou přiměřené způsobeným škodám, určitě ne vyšší. Členové sdružení IPVIC, kteří již své možné nároky české vládě oznámili, plně respektují období, které příslušné mezinárodní smlouvy stanovují pro vzájemnou snahu nalézt smírné řešení. Proto dosud žádné požadavky na možné odškodnění nevyčíslili,” uvedl Schulte k  výši odhadované škody.

Autor: Jana Poncarová