fbpx

Partneři sekce

Konec solárního boomu na Slovensku: 480 MW0

VIDEO! Solární boom zasáhl také Slovensko. Omezit ho má novela zákona o podpoře obnovitelných zdrojů energie, která počítá pouze s podporou slunečních zdrojů s výkonem do 100 kW umístěných na budovách. Kolik na fotovoltaiku doplácí slovenské domácnosti?

Na Slovensku jsou v současnosti připojeny sluneční elektrárny s celkovým instalovaným výkonem více než 480 MW. Více než 50 % těchto slunečních elektráren je umístěno na území, kde působí Stredoslovenská energetika, a.s. (SSE). Podle ministra hospodářství Juraje Miškova už byl nejvyšší čas ukončit solární boom na Slovensku.

Reklama

„Vyšší výkupní cenu elektřiny dostanou už jen sluneční zdroje umístěné na budovách a s výkonem do 100 kW.“

Pro dosažení 24% cíle ve výrobě elektřiny z obnovitelných zdrojů se počítalo s celkovým instalovaným výkonem ze solární energie 300 MW v roce 2020. Bez zásahu ministerstva hospodářství by pokračoval enormní nárůst výkonů ve fotovoltaice až na 700 MW. To by mělo negativní vliv i na stabilitu sítě,“ řekl Miško.

NEPŘEHLÉDNĚTE! Fotovoltaika

– Konec solárních elektráren

– 5 nej solárních elektráren v ČR

– Výkupní ceny elektřiny 2011

– Fotovoltaika: Jen grid-off

– Novela zákona o OZE

Solární boom na Slovensku končí

Solární boom na Slovensku ukončila novela zákona o podpoře obnovitelných zdrojů energie. Ta od 1. července tohoto roku radikálně omezila podporu pro sluneční elektrárny. Podle novely podporu ve formě vyšší výkupní ceny elektřiny dostanou už jen sluneční zdroje umístěné na budovách a s výkonem do 100 kW.

Novelou se tak zastavila podpora slunečních elektráren, které vyrůstaly na volných plochách, zejména na polích jižního Slovenska. „Museli jsme k tomu přistoupit vzhledem k tomu, že jsme předpokládali negativní dopad tohoto solárního boomu zejména na koncové ceny elektrické energie,“ dodal Miško.

Pokud by to nestačilo, tak si umíme představit zavedení podpory pouze pro sluneční zdroje s výkonem do 30 kW. Budeme situaci kolem slunečních elektráren pozorně sledovat,“ doplnil státní tajemník ministerstva hospodářství Kristián Tkáč.

Miško: Odpovědnost za současný stav nese ÚRSO a vláda Roberta Fica

Ze solárního boomu obviňuje současný ministr hospodářství bývalou vládu a Úřad pro regulaci síťových odvětví (ÚRSO). „Stát neměl nad tím žádnou kontrolu. Toto je nemocné,“ zdůraznil Miško. Podle něj regulační úřad nastavil tak vysokou výkupní cenu elektřiny vyrobené ze slunečních elektráren kvůli pár „vyvoleným“ podnikatelům.

Provozovatel distribuční soustavy
Instalovaný výkon (MW)
ZSE Distribúcia, a.s.
104,284
SSE Distribúcia, a.s.
242,161
Východoslovenská distribučná, a.s.
133,904
Celkem
480,349

Investoři kvůli původnímu příznivému nastavení výkupních cen elektřiny, rychle klesajícím nákladům na výrobu elektřiny ze slunce a následnou nečinností regulátoru využili při fotovoltaice mnohem vyšší marži. Výsledkem byl boom solární energie v roce 2010 a v 1. pololetí 2011, která kvůli vysokým výkupním cenám nejvíce prodražuje koncovou cenu elektřiny pro obyvatelstvo, ale i firmy,“ doplnil ministr.

Probíhá kontrola všech solárních zdrojů

V současnosti Státní energetická inspekce zahájila kontrolu dodržování zákona o obnovitelných zdrojích energie a vysoce účinné kombinované výroby v připojených slunečních elektrárnách, které mají úspěšně ukončeno funkční zkoušky k 30. červnu letošního roku. Kontroly jsou zaměřeny na dodržování termínu 30. červen letošního roku, který byl posledním dnem, kdy musí být sluneční elektrárny uvedeno do provozu. Totiž jen plně funkční sluneční elektrárna může žádat od státu podporu. „Chceme předejít podobným podvodům, jaké byly například v České republice. První výsledky očekáváme v příštím týdnu,“ konstatoval Miško. Kontrolu slunečních elektráren vyhodnocuje v současnosti i Úřad pro regulaci síťových odvětví.

Regulační úřad počítal, že podpora sluneční energie bude stát Slovensku odběratelů elektřiny v tomto roce téměř 117 mil. euro. Tolik by měli zaplatit Slovensku zákazníci v koncových cenách elektřiny kvůli povinnosti výkupu elektřiny vyrobené prostřednictvím slunečních elektráren. V loňském roce přitom spotřebitelé elektřiny zaplatili na podporu fotovoltaiky něco přes 10 mil. euro.

Finanční podpora sluneční energie by měla podle regulačního úřadu v tomto roce tvořit přibližně 50 % z celkových nákladů určených na podporu obnovitelných zdrojů energie a kombinované výroby elektřiny a tepla, přičemž loni to bylo 15 %.

Článek původně vyšel na stránkách magazínu Energia.sk.

Autor: Redakce Nazeleno.cz