Nazeleno.cz – úspory energie, izolace, zdravý životní styl, biopotraviny, ekologie [logo]

DOPORUČUJEME:

Ceny Energie

Najdeme nejlevnějšího dodavatele!

Partneři sekce

Potvrzeno. Výkupní ceny elektřiny 2011 klesnou o polovinu

Výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky v roce 2011 klesnou o více než polovinu, rozhodl Energetický regulační úřad. Za kolik se bude letos vykupovat elektřina ze solárních elektráren? Jak chce vláda zamezit skokovému zdražení proudu?

11. 11. 2010 | Jana Poncarová

Ve zkratce:

Pro solární elektrárny s instalovaným výkonem nad 100 kW, které budou připojeny v roce 2011, klesne výkupní cena elektřiny na více než polovinu – tedy z 12,15 Kč za kWh na 5,5 Kč za kWh. U solárních elektráren s instalovaným výkonem od 30 do 100 kW se sníží výkupní cena elektřiny z 12,15 Kč za kWh na 5,9 Kč za kWh.

Energetický regulační úřad (ERÚ) dnes oficiálně zveřejnil výkupní ceny elektřiny z obnovitelných zdrojů pro rok 2011. Podle očekávání výrazně klesnou výkupní ceny elektřinyfotovoltaiky, což úřadu umožňuje novela zákona o podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů, která byla letos schválena a jejímž cílem je zamezit prudkému rozvoji fotovoltaických elektráren.

Velké solární zdroje = malá podpora

  • U solárních elektráren s instalovaným výkonem nad 100 kW, které budou připojeny v roce 2011, klesne výkupní cena elektřiny na více než polovinu – tedy z 12,15 Kč za kWh na 5,5 Kč za kWh.
  • U solárních elektráren s instalovaným výkonem od 30 do 100 kW se sníží výkupní cena elektřiny z 12,15 Kč za kWh na 5,9 Kč za kWh. U ostatních obnovitelných zdrojů energie bude výkupní cena elektřiny víceméně podobná jako letos.
  • U fotovoltaických zdrojů s instalovaným výkonem do 30 kWh bude výkupní cena nejvyšší, a to 7,5 Kč za kWh. Letos byla kilowatthodina vyrobená v elektrárnách o tomto instalovaném výkonu vykupována za 12,50 Kč.

Razantní snížení výkupních cen elektřiny z fotovoltaiky má omezit boom solárních zdrojů. Od příštího roku by měl vejít v platnost zákon, který zruší dotace na solární elektrárny umístěné na zemi a podpora bude směřována jen na střešní instalace. 


Počet fotovoltaických elektráren a jejich výkon k 1. 11. 2010. Zdroj: ERÚ

Elektřina zdraží „jen“ o 5,5 %

Fotovoltaika je  současné době označována za hlavního viníka zdražení elektřiny pro domácnosti i firmy. Původně se očekávalo, že cena elektřiny naroste o 12 – 18 %. Vláda nakonec přistoupila k tomu, že na solární elektrárny uvalí srážkovou daň ve výši 26 % (platit bude pro zdroje uvedené do provozu v roce 2009 a 2010) a bude se vztahovat na elektrárny s instalovaným výkonem nad 30 kW. Krom toho budou zdaněny také emisní povolenky a zaveden bude i poplatek za vynětí zemědělské půdy z půdního fondu. Tyto kroky mají zajistit, že cena proudu nenaroste o více než 5,5 %.

TIP: Spočtěte si cenu elektřiny nebo plynu


Související články

Tagy: Energie, Solární energie, Fotovoltaika, Ceny energií

Nazeleno.cz - vše o úsporách energií

Katalog firem

Prefa Aluminiumprodukte s.r.o.

Prodej a technický servis hliníkových střešních, okapových a fasádních systémů Prefa. Solární systém Prefa…

<!-- -->
Prefa Aluminiumprodukte s.r.o.

Prodej a technický servis hliníkových střešních, okapových a fasádních systémů Prefa. Solární systém Prefa…

<!-- -->
E.ON Česká republika, s.r.o.

Energetické společnosti působící pod značkou E.ON dodávají elektřinu, zemní plyn a související služby…

<!-- -->
Bosch Termotechnika s.r.o. – obchodní divize BUDERUS

Buderus s produktovým portfoliem zahrnujícím plynové průtokové ohřívače teplé vody,závěsné i stacionární…

<!-- -->
Chcete být na tomto místě? Zvolte zvýhodněný zápis!