Slováci se rozhodli pro radikální řešení problému fotovoltaických elektráren. Takzvaný net-metering je revoluční systém, které umožní zaznamenávat tok elektřiny mezi provozovatelem a distributorem. Řešení podpoří rozvoj malých elektráren, nezatíží stát ani ostatní odběratele elektřiny.
Česká fotovoltaická průmyslová asociace (CZEPHO) na konci srpna oznámila, že „Slovensko je opět napřed, našlo recept na rozvoj fotovoltaiky zdarma a bez zbytečných administrativních bariér“. Není to inspirace pro Česko?
Reklama„Kdyby to bylo možné u nás, tak bych si panely také doma nainstaloval.“
Na Slovensku se totiž rozhodli pro docela radikální a na první pohled sympatické řešení problému fotovoltaických elektráren. Tento způsob by měl umožnit další rozvoj malých instalací na střechách domů a přitom nezatížit stát, ostatní odběratele elektřiny a měl by být výhodný i pro velké společnosti.
Solární ekopavilon. Foto: Karel Murtinger
Díky novele zákona 309/2009, která začala na Slovensku platit od 1. srpna 2012, lidé mohou instalovat na střechu svého domu fotovoltaickou elektrárnu (FVE) do výkonu 10 kWp a vyrábět si vlastní elektřinu. Aniž by bylo potřeba stát se kvůli tomu podnikatelem, jako je nutné v České republice. Tato nepříjemná povinost je podle CZEPHO jednou ze zásadních administrativních bariér.
Fotovoltaika v Česku |
|
Net-metering, recept na fotovoltaiku?
Pokud vše dobře dopadne, na podzim se u Slováků stane další revoluční změna. Jedná se o zavedení nového zjednodušeného modelu podpory fotovoltaiky. Je to aplikace takzvaného „net-meteringu“. A začne platit s novelou zákona o podpoře obnovitelných zdrojů energie. Údajně se k přijetí nových pravidel staví pozitivně jak příslušná ministerstva a poslanci, tak i distribuční společnosti (což je zvláště důležité). V případě úspěšného završení legislativního procesu, by tak mohli provozovatelé domácích FVE využívat tento model podpory již od příštího roku.
Inspirace pro Česko
V čem je nový model podpory tak zajímavý? Jak bychom jej mohli využít u nás? A jaké problémy by mohly v našich podmínkách nastat?
Klasický dotační model podpory fotovoltaiky u nás před nedávnem skončil, troufnu si říci, naprostou katastrofou. Jak si všichni pamatujeme, nastal neřízený, explozivní rozmach, následovaný prudkým zabrzděním. V současnosti platíme v ceně elektřiny miliardy podnikatelům, kteří vlastní velké solární parky. Současně firmy, které vyrábí či montují fotovoltaické elektrárny, krachují.
– Přečtěte si víc: Proč krachují firmy, které vyrábí fotovoltaické panely
Zapojit malou fotovoltaickou elektrárnu do sítě je na některých místech stále velký problém. Téma je ale přesto populární. Na mne jako na poradce se obracejí lidé, kteří si chtějí udělat ostrovní fotovoltaický systém. A na výstavách vidím firmy, které nabízejí fotovoltaické panely na ohřev vody, což je „termodynamické barbarství“. Vlastně celá ta přehnaná dotační podpora obnovitelných zdrojů (zvláště fotovoltaické výroby elektřiny) paradoxně další rozvoj tohoto oboru u nás spíše zabrzdila než podpořila. V nové Státní energetické koncepci se už raději s fotovoltaikou ani nepočítá.
– Přečtěte si víc: Česko zůstává jadernou velmocí, říká nová Státní energetická koncepce
Net-metering je jednoduchá „účetní“ metoda. Měřicí zařízení zaznamenává tok elektřiny v obou směrech. Za určité období, zpravidla jednou za rok, se elektřina mezi provozovatelem malé FVE a distributorem spočítá. Vyúčtovat se dá různě, nicméně na Slovensku to navrhují tak, že cena odebrané a dodávané elektřiny je účtována v poměru 1:1. Domácnost tak zaplatí za odebranou energii částku sníženou o hodnotu energie do sítě dodané. Pokud domácnost vyrobí a do sítě pošle více elektřiny, než kolik odebere, nedostane navíc nic.
Tento model podpory je velmi elegantní v tom, že odstraňuje jeden ze zásadních problémů malých fotovoltaických elektráren: nerovnováhu výroby a spotřeby. Rozvodná síť představuje „virtuální akumulátor“, kam si ze své fotovoltaické elektrárny uložíme přebytečnou elektřinu a odkud si ji zase v případě potřeby vezmeme.
Podle CZEPHO má net-metering výhody
- Umožňuje občanům vyrobit si vlastní elektřinu pomocí solárních fotovoltaických panelů a tím zásadně snížit účty za elektřinu.
- Nezvyšuje cenu elektřiny pro ostatní koncové odběratele ani nezatěžuje státní rozpočet. Výrobce vlastně nedostává za vyrobenou elektřinu žádnou podporu.
- Je administrativně jednoduchý a transparentní. Není třeba vystavovat faktury ani ze strany výrobců ani distribuční společnosti. Výrobce není považovaný za podnikatele a nemusí platit nesmyslné poplatky na zdravotní, sociální a jiné, když si dá pár panelů na střechu.
Systém je zajímavý i pro distribuční společnosti
Instalace dodávají bezplatně do sítě elektřinu hlavně ve špičce, kdy je nejdražší. Distribuční společnosti získávají zadarmo veškerou nadbytečně vyrobenou energii.
Je ale pravda, že systém nemusí být úplně bez problémů. Dokud nebude fotovoltaické elektřiny vyráběno příliš, může fungovat docela dobře. Jestliže ale budou ceny fotovoltaických modulů dále klesat (a ony budou), brzy bude cena fotovoltaické elektřiny nižší, než částka za elektřinu, kterou domácnosti odebírají ze sítě. A posléze se nejspíš srovná i s cenou silové elektřiny.
To pochopitelně povede k tomu, že se budou lidé snažit vyrobit co nejvíce vlastní elektřiny a distribuční společnosti budou mít problém s přebytky. V pozadí je totiž stále hlavní potíž fotovoltaiky: nedostatek možností skladování.
U nás je instalován značný výkon v podobě velkých fotovoltaických elektráren. Domnívám se, že by možná pomohl větší rozvoj elektromobility spojený s výrazným zlepšením a zlevněním akumulátorů, který by dovolil decentralizované ukládání elektřiny.
Pro distribuční společnosti je to i ztráta finanční. V ceně elektřiny pro odběratele jsou vedle ceny silové elektřiny i další položky. Cena samotné „silové elektřiny“ je jen část.
– Přečtěte si víc: Z čeho se skládá cena elektřiny? Proč je pořád dražší?
Bude elektřina cennou komoditou?
Když bude distribuční společnost vykupovat elektřinu za stejnou cenu za jakou ji dodává, tak bude prodělávat. S tvrzením CZEPHO: „Instalace dodávají bezplatně do sítě elektřinu hlavně ve špičce, kdy je nejdražší“, lze těžko bez výhrad souhlasit. FVE vyprodukují nejvíce elektřiny kolem poledne v letních dnech a to určitě není špička odběru (tedy pokud se nezačnou široce používat klimatizační zařízení).
Model podpory, který zvolilo Slovensko, možná časem přinese problémy. Ty se ale při trošce předvídavosti dají postupně řešit. A parametry výkupu nastavovat tak, aby to bylo pro všechny zúčastněné výhodné. Myslím, že tady nehrozí takové problémy jako u pevně daných a dlouhodobě platných výkupních cen. Možná je to cesta, která při trošce štěstí umožní v budoucnu desetitisícům domácností vyrábět si nezanedbatelnou část elektřiny. A současně dovolí pozvolný a přirozený rozvoj tohoto oboru.
Kdyby to bylo možné u nás, tak bych si rozhodně nějaké nepříliš velké množství panelů (tak 3 až 5 kW) také doma nainstaloval. A časem k nim třeba i přidal nějaký akumulátor z elektromobilu, abych svému distributorovi elektřiny umožnil přesunout dodávky do doby, kdy se mu to více hodí. A kdy mi za to třeba i něco připlatí. Jestli totiž nepostavíme další bloky Temelína, tak možná bude časem elektřina cenná komodita. A i když dnes investice nevypadá z čistě ekonomického hlediska moc výhodně, může se časem ukázat, že je to lepší než důchodové pojištění. V každém případě bude zajímavé vývoj situace na Slovensku sledovat a pokud se to osvědčí, využít systém i u nás.