fbpx

Partneři sekce

Fotovoltaika za to nemůže, selhal stát – komentář Nazeleno.cz0

Za dražší účet za elektřinu nemůže fotovoltaika, ale poslanci a úřady, kteří nedokázali nastavit smysluplná pravidla pro výkup elektřiny. Neměli bychom proto jen hledat viníky solárního podvodu. Možná důležitější otázkou je, jestli jsme schopni využít technologii, která během pár let zlevnila na třetinu.

Situace kolem nezvládnuté regulace solárních elektráren v Česku už překročila hranici, při které je možné o problému věcně a rozumně diskutovat. Jako by věčné opakování odhadovaných částek, které za fotovoltaiku zaplatíme, udělalo z této technologie úhlavního padoucha, kterého se musíme stůj co stůj zbavit. Přitom je to stejná pitomost, jako kdybychom po problému s sKartami zrušili sociální dávky.

Ukázkové selhání státu

V případě boomu solárních elektráren selhal stát na všech frontách. Je vlastně celkem jedno, komu bude nakonec připsána zodpovědnost, protože selhali všichni. Poslanci, kteří nebyli schopni změnit pár řádek zákona a nechali po celý rok 2010 nesmyslně vysoké výkupní ceny. Energetický regulační úřad, který dostatečně netlačil na politiky a nyní podává trestní oznámení prakticky sám na sebe (resp. předchozí vedení). V něm si stěžuje na podvody se stanovením výše výkupních cen, což je úsměvné, protože ten samý úřad dnes čelí kritice, že už více než rok není schopný transparentně vysvětlit, jak došel k současným číslům.

Reklama

Problém s fotovoltaikou ve skutečnosti nedehonestoval zelenou energii, místo toho odhalil, kolik nás stojí nefunkční stát.

Hledání politické či trestní odpovědnosti ale přehlušilo banální a nesamozřejmý výsledek „solárního podvodu“: že se vlastně dotace osvědčily. Zní to kacířsky, ale systém výkupních cen (nejen v Česku) motivoval investory a pomohl snížit náklady na výrobu solárních panelů prakticky na třetinu během pár let. Zatímco v roce 2007 byla výkupní cena ve výši 14 Kč/kWh nezajímavá, dnes dodavatelé říkají, že by jim stačily čtyři koruny. Kdybychom tedy většinu solárních elektráren nepostavili v roce 2010, ale v roce 2013, stál by nás stejný objem zelené energie zhruba třetinu. Fotovoltaika dokáže ve špičkách vyrábět energii levněji než jiné zdroje a tlačí na nižší ceny na burzách.

Proč ohrnovat nos?

Je proto naprosto nesmyslné, když se čeští politici a úřady právě teď obrací k této technologii zády a snaží se jí připsat vinu za vlastní neschopnost regulovat rozvíjející se sektor energetiky. Problém s fotovoltaikou ve skutečnosti nedehonestoval zelenou energii, místo toho odhalil, kolik nás stojí nefunkční stát.

Fotovoltaika po česku:

  • Fotovoltaika na polích je mrtvá

  • Co nejvíc zdražuje elekřinu? Zelená energie to není

  • Velký solární podvod – škody půjdou do miliard

Nechci tvrdit, že solární energie je všespásná. Fotovoltaika nemůže fungovat samostatně, musí být součástí komplexního energetického mixu. Jako obnovitelný zdroj, jehož cena je stále konkurenceschopnější, ale má morální převahu nad výrobou elektřiny z uhlí nebo jádra. V nejbližších letech se v Česku budou investovat do energetiky řádově stovky miliard. Neuvažovat v rámci nich o dalším zapojení čím dál levnější fotovoltaiky a jiných obnovitelných zdrojů, je naprosto hysterická reakce. Bohužel, když dojde na obnovitelné zdroje, rozhoduje se v Česku málokdy rozumně.

Text byl napsán pro Hospodářské noviny (vyšlo 7. 2. 2013)

Autor: Redakce Nazeleno.cz