fbpx

Partneři sekce

Fotovoltaické panely EMMVEE Solar s vyšší účinností0

Uvažujete nad pořízením vlastní solární elektrárny a poohlížíte se po fotovoltaických panelech s vyšší účinností? Nové fotovoltaické panely firmy EMMVEE Solar nabízí vyšší výtěžnost v horších světelných podmínkách. O kolik jsou účinnější?

Na trh v České republice byly v letošním roce uvedeny nové fotovoltaické panely firmy EMMVEE Solar. Co mohou nabídnout oproti ostatním dostupným panelům? Především vyšší výtěžnost v horších světelných podmínkách!

„Velmi nízký obsah železa v krycím skle fotovoltaických panelů zvyšuje jejich schopnost propustit energii a světlo.“

Reklama

Vyšší výtěžnost panelů v horších světelných podmínkách (rozptýlené světlo, oblačnost atd.) je v českém prostředí důležitým argumentem – vždyť právě tyto jevy jsou typické pro klimatické podmínky v ČR. Vyšší výtěžnosti i při použití standardních křemíkových modulů je dosaženo použitím speciálního krycího skla nejvyšší kvality od firmy Saint Gobain Solar Glass. Toto sklo s vysokou mírou prostupnosti sluneční energie má speciálně upravený strukturovaný povrch, čímž dosahuje výrazně příznivějších parametrů.

Krycí sklo ve tvaru obrácené pyramidy

Krycí sklo Albarino P má vzorek ve tvaru obrácené pyramidy se zaoblenými rohy a hranami. Velmi nízký obsah železa ve skle zvyšuje jeho schopnost propustit energii a světlo. Sklo je tepelně vytvrzeno a dodáváno v tloušťce 4 mm.


Vrchní krycí sklo Albarino P (vlevo) má vzorek obrácené pyramidy. Nízký obsah železa ve skle zvyšuje jeho schopnost propustit energii a světlo

Strukturovaný tvar povrchu skla zásadně zmenšuje ztrátu sluneční energie každého panelu, která vzniká na rozhraní mezi vzduchem a sklem. Sluneční paprsky, které dopadnou na povrch skla, nejsou odraženy zpět do okolního prostředí, jako se to stane při dopadu na ploché sklo, ale díky změně úhlu dopadajících paprsků se odrážejí na další místo obrácené pyramidy. Paprsek světla se pak lomí v jiném místě pod jiným úhlem a tak část jeho energie, která by se u plochého skla odrazila bez užitku zpět do prostředí, je zachycena a usměrněna na fotovoltaický článek (viz obrázek výše).

Takto zachycené sluneční záření zvyšuje výkon a účinnost panelů. Tento efekt se navíc znásobuje při větších úhlech dopadu paprsků. Z těchto důvodů je nejvyšší rozdíl proti běžným panelům v možnosti zachycení sluneční energie v ranních a večerních hodinách. Je naměřeno, že při použití skla Albarino P stoupne výkon až o 3 % oproti srovnatelným plochým panelům při úhlu dopadu paprsků do 30° od ideálního směru a až o 6 % při úhlové odchylce 60° dopadu paprsků.


EMMVEE pracuje výhradně s fotovoltaickými buňkami firmy Q-cells SE, která se vyznačuje vysokým standardem kvality a je největším výrobcem solárních článků na světě

Znečištění skla

Tato otázka se přímo nabízí. Není strukturované sklo náchylnější k znečištění poletujícími částečkami prachu?  Výzkum i zkušenosti zákazníků monitorujících své systémy shodně uvádějí, že strukturované sklo se v žádném případě neznečišťuje více než sklo ploché. Prachové částečky se usazují v nejnižších bodech jednotlivých prohlubní a tím velká část povrchu není vůbec znečišťována. Optické vlastnosti skla zůstávají zachovány. Toto znečištění koncentrované v bodech je snadněji odstraněno větrem či deštěm než rovnoměrné znečištění na plochém skle.


Sběrnice firma EMMVEE odebírá od firmy Bruker-Spaleck GmbH, která má certifikaci ISO/TS 16949

Hlavní důvodem je vyšší rychlost proudění okolo zaoblených hran, které funguje na podobném principu, jako dochází k zvýšení rychlosti vody v řece při obtékání kamenů či v místě zúžení řečiště. Proto je sklo Albarino P méně náchylné k znečištění než ploché sklo. Podobně znečištění dotekem prstu či ruky bude mít vyšší vliv (snížení účinnosti) u plochého skla než u strukturovaného, kde nedochází k dotyku s celým povrchem, ale pouze s jeho malou částí. Optické vlastnosti skla jsou tímto strukturovaným povrchem ovlivněny naprosto zanedbatelně.

Komponenty použité v EMMVEE panelech

Při výrobě EMMVEE panelů jsou použity pouze komponenty renomovaných dodavatelů. Křemíkové buňky jsou dodávány firmami Q-cells a JA Solar, které jsou známy svou trvale vysokou kvalitou a spolehlivostí. Fólie na zadní straně panelů a laminovací materiál jsou odebírány od firem Etimex a Krempel. Jednotlivé články jsou spolehlivě spojeny vnitřními sběrnicemi od firmy Bruker-Spaleck.

Elektrický výkon panelu je vyveden přes přípojnou svorkovnici dodávanou firmou Spelsberg. Rám panelu byl vyvinut firmou EMMVEE Solar a jako jediný se vyrábí v Indii. Jeho tloušťka je 52 mm a v kombinaci s bezpečnostním sklem firmy Saint Gobain zajišťuje vysokou mechanickou pevnost a tím maximální odolnost proti poškození při extrémních vlivech počasí.


Komponenty použité v solárních panelech EMMVEE pocházejí od těch nejkvalitnějších německých výrobců

V současné době jsou panely EMMVEE Solar osazovány především na instalacích v Německu Itálii, Francii, Řecku a Belgii. Od letošního roku nově i v České republice a v roce 2010 přibude Slovensko a Maďarsko.

Výhradní dodavatel panelů EMMVEE Solar pro ČR a SR

Novatrix s.r.o.
Starodubečská 526/16a
107 00 Praha 10
Tel: +420 246 082 310
www.novatrix.cz

Autor: Redakce Nazeleno.cz