VIDEO! Jaké jsou nové solární technologie? Má budoucnost solární technologie na bázi vysoce-teplotní páry nebo parabolické žlaby? Jak tyto solární technologie fungují? Jaká je jejich účinnost a využití v praxi?
Snížení ceny fotovoltaických technologií bude klíčové pro další rozvoj solárního sektoru. Shodli se na tom účastníci World Future Energy Summit (WFES), který proběhl v lednu 2011 v Abú Dhábí. Současně zde byly představeny tři slibné technologie, které mohou změnit solární energetiku. Přestože si výrobci jednotlivých technologií v oblasti solární energetiky konkurují, shodují se na jednom: Snižování ceny solárních zařízení bude klíčové pro další rozvoj sektoru.
Reklama„Budoucnost fotovoltaiky bude záležet na ceně solárních technologií, shodli se účastníci WFES.“
Na ceně solárních zařízení bude záviset realizace nových projektů, mezi nimi zejména projektů v rozvíjejících se zemích, které se nacházejí v oblastech s nejvyšší celoroční průměrnou intenzitou slunečního záření. Zástupci firem v odborném panelu potvrdily, že se budou snažit na různé trhy umístit různé technologie, které dnes nebo v budoucnu budou existovat.
Fotovoltaika na Nazeleno |
– Solárních elektráren je přes 10 000– Solární fólie: Naděje fotovoltaiky?– Fotovoltaika: Konec daňových prázdnin– Zdanění solárních elektráren 26 %– Výkupní ceny elektřiny: 6 Kč/kWh |
Solární elektrárny hrají důležitou roli jako doplňkové zdroje k tradičním fosilním zdrojům, zejména k zemnímu plynu. Jsou schopny uspokojovat poptávku v špičkových odběrech, shodly se firmy.
Nová solární technologie na bázi vysoce-teplotní páry
Společnost Areva Solar chce v roce 2011 uvést na trh nový model solárního zařízení, které využívá k produkci elektřiny vysoce zahřátou páru s teplotou 482 °C. Jen pro zajímavost, Areva Solar je dceřinou společností Areva, která podniká v oblasti jaderných energetických technologií.
Výhodou této nové technologie je mírnější pokles okamžitého výkonu elektrárny v případě náhlé změny počasí, uvedl Milton Venetos, představitel společnosti.
Rozvoj fotovoltaiky bude záležet na ceně solárních technologií. Zdroj: Istockphoto.com
„Solární věže“ chtějí stavět i Abengoa a Sener
V regionu Abú Dhabi vyroste nejvyšší „solární věž“ na světě. Solární věž Solar Heliostat bude vysoká 120 metrů a bude využívat princip vysoce zahřáté páry. Jde o společný projekt společností Abengoa Solar, Masdar a Total. Ve srovnání s předešlými modely solárních věží by měla mít ta v Spojených arabských emirátech vyšší míru energetické účinnosti, uvedl Michael Geyer (Abengoa Solar).
Společnost Abengoa oznámila, že v současnosti pracuje na projektech využívajících energii slunečního záření, jejichž celkový instalovaný výkon po dokončení bude činit 650 MW. Firma dosud uvedla do provozu takové elektrárny s celkovým instalovaným výkonem 300 MW.
Podívejte se na video z World Future Energy Summit 2011
Parabolické žlaby by mohly být levnější
Společnost Sener využívá ve svých generátorech elektřiny stejné solární technologie, ale v současnosti je její prioritou především snížení výrobních nákladů technologií v přepočtu na jednotku výkonu, uvedl Jorge Unda.
Snížení výrobních nákladů chce společnost dosáhnout plošnou výrobou tzv. „Parabolických žlabů“ (Parabolic troughs) Gemasolar, které směřují teplo ze slunečního záření na konkrétní kolektor. Takový koncept by měl vyžadovat menší úsilí, pokud jde o údržbu a servis zařízení.
V Abú Dhabi se v současnosti nacházejí dvě zařízení s technologií Gemasolar se společným instalovaným výkonem 35 MW. Projekt byl realizován ve spolupráci s tamní firmou Masdar.
Na WFES byly představeny 3 nové solární technologie. Zdroj: Istockphoto.com
First Solar nabízí „tenký film“
Jos van der Hynden z americké firmy First Solar prohlásil, že společnost se snaží snížit výrobní cenu využíváním technologie tenkého filmu (thin film). Taková zařízení s celkovým výkonem 80 MW společnost instalovala v Kanadě, kde dosáhla zajímavých výsledků, pokud jde o energetickou účinnost tenkého filmu.
Firma dosáhla dalšího snížení výrobních nákladů modernizací a úplnou automatizací výroby svých solárních zařízení. First Solar také přebírá odpovědnost za recyklaci svých produktů.
Světový energetický kongres World Future Energy Summit 2011 proběhl ve dnech 17. – 20. ledna 2011 v Abú Dhabi ve Spojených arabských emirátech.
Článek vyšel původně na stránkách magazínu Energia.sk.