fbpx

Partneři sekce

Kolik stojí domácí solární elektrárna. Vyplatí se?0

Solární kolektory na střeše rodinných domů nejsou již nic neobvyklého. Kdo by nechtěl mít vlastní domácí solární elektrárnu a stát se více nezávislým na velkých elektrárenských společnostech? Vyplatí se pořídit solární elektrárnu nebo vyjde lépe snížení ceny elektřiny prostřednictvím srovnávače?Nejlepší místo pro umístění fotovoltaických panelů? Jižní orientace a sklon mezi 30 – 35°

Počet domácností, které si pořizují vlastní solární elektrárnu, se každoročně zvyšuje. „Zájem o domácí solární elektrárny každým rokem roste takřka exponenciální řadou,“ potvrzuje Michal Matyáš, projektant společnosti HiTechSolar.

„Investice do solární elektrárny se vrátí během 8 – 10 let. Návratnost investice do solárního zařízení může zvýšit akumulace nebo využití virtuální baterie.“

Každá solární elektrárna po čase začne vydělávat a zaplatí tak nejen počáteční investice. Celkovou ekonomiku provozu domácí solární elektrárny ale už dávno neurčují výkupní ceny distributoru. Solární elektrárna se vám postupně zaplatí tím, že doma vyrobenou elektřinu spotřebujete a nebudete ji muset odebírat z distribuční sítě. Přidanou hodnotou solární elektrárny je to, že chrání životní prostředí. Elektrárna o výkonu 1 kW ušetří ročně asi 900 kg emisí CO2. A ocenit můžete také větší energetickou nezávislost svého domu.

Solární energie je rychle se rozvíjejícím oborem. Kvalita fotovoltaických panelů neustále stoupá. Díky tomu je možné vyrobit více energie a vydělat více peněz. Zatímco dříve se nejvíce prodávaly solární panely o výkonu 210 kWp, dnes běžně koupíte fotovoltaické panely s výkonem 270 kWp – tedy skoro o třetinu vyšším. Cena takového panelu se pohybuje okolo 3100 Kč, což byl před lety také nemyslitené.

Intenzita slunečního záření

Kolik energie solární elektrárna vydělá, se logicky odvíjí od intenzity slunečního záření. Pokud je obloha bez mráčku, výkon slunečního záření je kolem 1kW/m2. Když se však obloha zatáhne, sluneční záření je až 10krát méně intenzivní. V tuzemsku je průměrná intenzita slunečního záření odhadována na 950–1340 kW na m2 za rok.

Intenzitu slunečního záření v České republice ukazuje tato sluneční mapa

Intenzitu slunečního záření v České republice ukazuje tato sluneční mapa Zdroj: http://re.jrc.ec.europa.eu/pvgis/countries/europe/g13y_cz.png

Počet slunečních hodin v České republice je v průměru 1330–1800 hodin ročně. Konkrétní údaj vážící se k místu, v němž plánujete stavět solární elektrárnu, poskytuje Český hydrometeorologický ústav. Více informací najdete v článku Solární energie – kolik kWh můžete získat?

Rozhoduje místo, poloha i sklon

Vždy nicméně záleží na konkrétním místě, které pro stavbu solární elektrárny zvolíte. Intenzitu a dobu slunečního záření ovlivňuje nadmořská výška, oblačnost a další lokální podmínky jako jsou časté ranní mlhy, znečištění ovzduší či úhel dopadu slunečních paprsků. Množství energie z fotovoltaických panelů pro různá místa, čas a sklon je možné spočítat zde.

Na místě je samozřejmě také otázka kapacity. Jinými slovy: kolik se na plochu střechy (či na jiné místo zvolené pro instalaci elektrárny) vejde solárních panelů? Obecně platí, že 1 kWp (maximální výkon elektrárny) zabere asi 8–10 m2. Tato plocha je schopna vyrobit přibližně 1 MWh ročně. Pokud se majitel vyrobenou elektřinu rozhodne prodávat distributorské společnosti (na základě garantované výkupní ceny), za dvanáct měsíců získá zhruba  12 890 Kč.

solární panely, fotovoltaika, instalace

Jeden instalovaný kWp zabere asi 6,5 m2. Sedlová střecha průměrného rodinného domu přitom nabízí 50 – 70 m2 plochy

Sedlová střecha průměrného rodinného domu přitom poskytuje mezi 50–70 m2 plochy. K tomu můžeme připočítat ještě 30 – 60 m2 fasády orientované na jih. Na tuto plochu dopadne mezi 80–130 MWh sluneční energie. Celková roční spotřeba rodinného domu na topení, ohřev vody a elektřinu se přitom pohybuje mezi 10–20 MWh. Pro umístění fotovoltaických článků je nejvhodnější jižní orientace a sklon mezi 30–35°.

.

Co je to Wp?
Zkratku Wp (watt peak) můžeme volně přeložit jako maximální výkon – v tomto případě tedy maximální výkon, kterého je schopen konkrétní solární systém dosáhnout. Výkon solárních elektráren je běžně udáván v kWp (platí, že 1 kWp se rovná 1 000 Wp). 1 instalovaný kWp je schopen vyrobit přibližně 1 000 kWh/rok a zabere mezi 8–10 m2 plochy.

On-grid či off-grid?

Výhodou solárních elektráren je to, že je můžeme provozovat na odlehlých místech, kam nedosahuje elektrická distribuční síť. Elektrárny, které nejsou k distribuční síti připojené, se označují jako ostrovní nebo také off-grid.

V případě, že je elektrárna stavěna v elektrifikované oblasti, doporučuje se solární elektrárnu na síť napojit (tzv. on-grid). Za této situace je nutné uzavřít smlouvu s provozovatelem příslušné distribuční soustavy. Pokud slunce bude svítit a elektrárna bude vyrábět proud, může být elektřina spotřebována či dodávána do sítě. V zimě, kdy je slunečního záření méně, pak lze elektřinu naopak ze sítě odebírat.

Připojení k distribuční sítí budete potřebovat také v případě, kdy hodláte využívat virtuální baterie. Ta umožňuje využít elektrickou distribuční síť jako akumulátor a tím se vám trochu zefektivní provoz a zlepší návratnost investice do celého zařízení.

Co nejvíce elektřiny spotřebujte na místě

V současnosti se již nevyplatí prodávat elektřinu vyrobenou v domácí solární elektrárně do distribuční sítě. Výjimkou jsou jen zmíněné virtuální baterie. Výkupní ceny jsou totiž tak nízké (cca 0,4 Kč za kWh), že na ekonomiku provozu domácí solární elektrárny nemají velký vliv.

Vždy je proto nejlepší co nejvíce doma vyrobené elektřiny spotřebovat na místě. Nevýhodou solární energie ze slunce je časový rozdíl mezi výrobou a požadavky na spotřebu. Zatímco slunce svítí nejvíce přes den, kdy nejsme doma, elektřinu potřebujeme hlavně odpoledne a večer. Z toho důvodu se domácí solární elektrárny doplňují o nějakou formu akumulace energie. Může to být třeba zásobník pro ohřev vody, nebo elektrický akumulátor a nově i virtuální baterie. Podle odborníků dokáže správně navržený fotovoltaický systém zabezpečit většinu spotřeby elektřiny v běžném rodinném domě.

Náklady a návratnost investice

Domácí solární elektrárna o výkonu cca 2,5 kWp vás při dodání na klíč bude stát cca 120 000 Kč. Takové zařízení vám dokáže vyrobit přibližně 2500 kWh elektřiny ročně. Pokud byste takovou elektřinu spotřebovali doma zaplatíte za ni při vysokém tarifu (4,80 kWh) 12 000 Kč. Z této úvahy nám vychází desetiletá návratnost celého zařízení.

Pokud byste při pořízení této elektrárny využili dotace v rámci programu Nová zelená úsporám, zkrátili byste tuto návratnost na polovinu. Přesnější určení návratnosti ale záleží na konkrétních podmínkách – lokalitě, sklonu fotovoltaických panelů, využívání vysokých a nízkých tarifů elektřiny, struktuře obvyklé spotřeby energie, akumulaci atd. Orientačně při využití dotace lze počítat s návratností 8 – 10 let.

Výroba elektřiny v domácí solární elektrárně

Typ elektrárnyCena
Ročně vyrobená elektřina
Cena vyrobené elektřiny (4,80 kč kWh)
FV 2,5 kWp120 000 Kč2500 kWh12 000 Kč
FV 5 kWp230 000 Kč5 000 kWh24 000 Kč

Autor: Jan Pergl

Autor se zabývá hlavně stavebnictvím a moderními technologiemi