fbpx

Partneři sekce

Jak změnit výši záloh za elektřinu a plyn?0

Dostali jste vyúčtování za plyn či elektřinu a nejste spokojeni s novou výší záloh? Nemusíte je pasivně akceptovat, navrhněte jejich snížení! Celá procedura často zabere jen pár minut. Stačí jen vyplnit on-line formulář, poslat email či SMS. Jak na to v konkrétních případech?

Energetické a plynárenské společnosti vám pravidelně každý rok zasílají nepopulární vyúčtování cen elektřiny a plynu, díky němuž si i jinak neinformovaní uživatelé uvědomí, že cena energií opravdu poměrně pravidelně roste. Spolu s vyúčtováním pravidelně dochází i k novému vyměřování zálohových plateb na další období.

„Nejen energetické společnosti mohou měnit výši záloh za plyn a elektřinu. Pokud se chystáte spotřebovat méně energie, snižte si zálohy.“

Záloha je poměrná splátka za energie, na konci roku se porovná reálné spotřebované množství plynu/elektřiny (podle odečtu plynoměru/elektroměru) s celkovou výší, kterou jste na splátkách uhradili svému dodavateli, a podle toho, zda jste zaplatili víc, nebo méně, dostanete své peníze zpět (přeplatek) nebo musíte uhradit zbylou spotřebu (nedoplatek).

Reklama

Přečtěte si také: Elektřina v roce 2009

   – Základní ceny ČEZ, PRE a E.On

   – Zelené bonusy a výkupní ceny klesají

   – Vyplatí se tarif s fixní cenou elektřiny?

   – Kolik ušetříte při změně dodavatele elektřiny?

   – Plyn od dubna 2009 zlevní. O kolik?

V celkovém důsledku tedy není výše záloh rozhodující. Za spotřebovanou elektřinu či plyn zkrátka zaplatíte tak jako tak. Přehnaně vysoké splátky však mohou zbytečně po celý rok narušovat váš rozpočet, a přestože vám je v rámci vyúčtování dodavatel samozřejmě vrátí, s penězi byste mohli naložit během roku jinak (třeba je dát na spořící účet nebo jinak investovat).

Snížení zálohy za plyn či elektřinu lze vyřídit on-line
Snížení zálohy za plyn či elektřinu lze vyřídit přes internet

Důležité je vědět, že výše, kterou vám pro další rok dodavatel vyměří, není nezvratná. Pokud počítáte s nižší spotřebou nebo vám nově nastavená výše připadá neadekvátní, můžete zažádat o její snížení. Výše záloh je samozřejmě věcí dohody, na druhou stranu operátoři vycházejí rozumný žádostem vstříc i bez uvedení důvodu. Přinášíme přehled toho, jak postupovat u jednotlivých společností.

TIP: Jestliže využíváte k úhradě zálohy trvalý bankovní příkaz, nezapomeňte změnit také jeho výši. V rámci SIPO (tzv. inkasa) se změna záloh provede automaticky.

Změna zálohy na odběr zemního plynu

RWE

V případě, že odebíráte zemní plyn od RWE, máte několik možností, jak společnost požádat o změnu zálohy za plyn. Žádost můžete vyřídit telefonicky na zákaznické lince 840 113 355, která je k dispozici nepřetržitě. Cena telefonátu je účtována jako cena za místní hovor.

Další možností je vyplnění „Záznamu o podání požadavku“, který můžete zaslat na emailovou adresu info@rwe.cz. Tento Záznam o podání požadavku je nutné vyplnit pro konkrétní region, resp. je nutné ho dohledat podle regionálního obchodníka, od něhož plyn odebíráte:

  • Jihomoravská plynárenská má dokumenty umístěné zde
  • Severočeská plynárenská zde
  • Severomoravská plynárenská zde
  • Středočeská plynárenská zde
  • Východočeská plynárenská zde
  • Západočeská plynárenská zde

Nebojte se snížit zálohy za plyn, pokud k tomu máte důvody, nebo je navýšení neúměrné
Nebojte se snížit zálohy za plyn, pokud k tomu máte důvody, nebo je navýšení neúměrné

Změnu je možné vyřídit také osobně na kontaktním místě, které odpovídá místu odběru. Kontaktní místo je možné dohledat zde.

Žádost o změnu zálohy by měla vždy obsahovat vaše jméno a příjmení, adresu místa spotřeby, telefon, email, zákaznické číslo a číslo místa spotřeby (pokud ho neznáte, tak pouze adresu místa spotřeby). RWE požaduje uvést důvod, proč si přejete zálohu snížit/zvýšit.

E.ON

Také E.ON, který dodává zemní plyn zejména v Jihočeském kraji, nabízí několik možností jak změnit zálohu na plyn. Vždy je však třeba uvést údaje jako je jméno a příjmení zákazníka, číslo odběrného místa, adresu místa spotřeby, kontaktní údaje a požadovanou výši zálohy.

Změnu lze provést jednoduše vyplněním stručného on-line formuláře, který je k dispozici zde. Další možností je sepsání a odeslání žádosti, v níž nesmí chybět výše uvedené údaje, na email info@eon.cz či na adresu E.ON Česká republika, s.r.o., Středisko služeb zákazníkům, Poštovní přihrádka 54, 656 54 Brno.


Řada energetických společností provozuje zákaznickou linku, která je k dispozici nepřetržitě. I zde můžete vyřídit změnu záloh.

Pokud se vám nechce vypisovat formuláře, stačí zavolat na zákaznickou linku 840 111 333 nebo na telefon 387 861 111 (oblast jižní Čechy), resp. na 545 141 111 (oblast jižní Moravy).

Pražská plynárenská

Změnit zálohu na plyn u Pražské plynárenské je možné na základě vyplnění on-line formuláře „Změna zálohy“ či zasláním SMS na číslo 720 002 922.

SMS je nutné napsat ve tvaru: z_číslo plátce_příjmení zákazníka_nová požadovaná záloha v Kč. Číslo plátce dohledáte na smlouvě, kterou jste uzavřeli s Pražskou plynárenskou. Najdete ho také na každé faktuře.

Bližší informace je možné získat v Obchodní kanceláři společnosti, která sídlí v Praze buď v Jungmannově ul. 1 či v ulici U Plynárny 500. Na webových stránkách společnosti je možné si spočítat nejvhodnější výši záloh právě pro vaši domácnost.

Změna zálohy na odběr elektřiny

ČEZ

Jestliže odebíráte elektřinu od ČEZu, máte několik možností, jak změnu záloh za tuto komoditu provést. Jednou z nich je zatelefonování na zákaznickou linku 840 840 840, jež je k dispozici nepřetržitě. Volání je zpoplatněno cenou za místní hovor.

Další možností je zaslání emailu cez@cez.cz  na adresu nebo využití virtuální obchodní kanceláře na webových stránkách https://vok.cez.cz/. V tomto případě je však nejprve nutné provést on-line registraci. Pro vyplnění registračního formuláře budete potřebovat zákaznické číslo, které naleznete na faktuře za elektřinu. Po přihlášení do systému můžete měnit nejen výši záloh, ale také například číslo účtu, kontaktní údaje apod.

E.ON

Při změně záloh na elektřinu u společnosti E.ON je postup obdobný jako při změně záloh na plyn. Jednoduché je vyplnit on-line formulář nebo odeslat žádost na email info@eon.cz, resp. na adresu E.ON Česká republika s.r.o., Středisko služeb zákazníkům, Poštovní přihrádka 54, 656 54 Brno.

Žádost by měla vždy obsahovat tyto údaje: příjmení a jméno zákazníka, číslo místa spotřeby, adresa místa spotřeby, kontaktní údaje (např. mobil, email) a pochopitelně požadovanou výši záloh. Pokud se vám nechce vyplňovat žádosti, stačí zavolat na zákaznickou linku 840 111 333.

V případě, že uvažujete o změně záloh za elektřinu a plyn, nebojte se dlouhého úřadování. Vše lze vyřídit z domova a bez papírů
V případě, že uvažujete o změně záloh za elektřinu a plyn, nebojte se dlouhého úřadování. Vše lze vyřídit z domova a bez papírů

Pražská energetika

Pražská energetika má na svých webových stránkách jednoduchý formulář, jehož vyplněním můžete změnit výši záloh za elektřinu. Změnit zálohu můžete také osobně v Zákaznickém centru (Jungmannova 1, Praha 1; Ocelářská 5, Praha 9, Vladimírova 18, Praha 4). Schůzku s pracovníky PRE si můžete objednat on-line zde.

Zákazníkům je také během provozní doby (pondělí až pátek, 7.00 – 19.00) k dispozici zákaznická linka 267 055 555. Mimo pracovní dobu lze využít záznamník, email pre@pre.cz či fax 267 055 505.

Autor: Redakce Nazeleno.cz