fbpx

Partneři sekce

Vláda chystá legislativu pro snižování závislosti na fosilních palivech. Proces se ale táhne0

Pomoci snížit závislost Česka na takzvaných fosilních palivech by měl nový „antifosilní“ zákon. O jeho vzniku či podobě se zatím jedná. Vláda však již dvakrát jednání o tomto pro rozvoj zelené energetiky a chytré ekonomiky odložila. Další jednání vlády o možném vzniku zákona by mělo proběhnout dnes.

Zákon by do budoucna měl snížit závislost ČR na takzvaných fosilních palivech, mezi něž patří ropa, zemní plyn a uhlí. Podpořit by měl postupné snižování využití fosilních paliv v energetickém mixu ČR a následně dlouhodobé snižování emisí skleníkových plynů tak, aby země splnila cíle Evropské unie až do roku 2050.

Ministerstvo životního prostředí uvádí, že Česko je nyní závislé na fosilních palivech zhruba z osmdesáti procent. Tento ukazatel má ale postupně klesat. Ze Statní energetické koncepce vyplývá, že by tato závislost měla do roku 2030 postupně klesnout na 66 procent a do roku 2040 pak na 56 procent.

Reklama

Analýza Ministerstva životního prostředí obsahuje tři varianty, jak k omezení fosilních paliv dospět. Varianta, kterou doporučuje ministerstvo, počítá s právě přijetím nového „antifosilního“ zákona. Ten by obsahoval dílčí cíle stanovené do roku 2020, respektive 2030 a dlouhodobý cíl do roku 2050.

Nastartování moderní chytré ekonomiky

„Antifosilní zákon“ se může stát důležitým krokem k nastartování moderní chytré ekonomiky, oživení strojírenského průmyslu i stavebnictví, vzniku tisíců nových pracovních míst, poklesu znečištění i výdajů domácností. Nová legislativa by pomohla vyčistit smog a snížit náš příspěvek ke globální změně klimatu.

Zákon o snižování závislosti na fosilních palivech je dobrý nástrojem také k zvýšení energetické nezávislosti státu.  V rozvinuté Evropě je takto legislativa běžná. (Foto 123.rf.com)

Obdobnou legislativu přijala před sedmi lety jako první stát Velká Británie. Od té doby se se ostrovní království zbavilo už pětiny své závislosti na fosilních palivech Celková spotřeba energie je o osmnáct procent nižší než době maxima v roce 2005 a současně i nižší než před padesáti lety.

Minulý rok se pro Británii stal rekordním, když srazila spotřebu energie o 6,6 procent a spotřebu fosilních paliv o osm procent. Zároveň ekonomika ostrovního království loni solidně rostla: o 2,8 procenta.

Existenci fosilního zákona považuje za nutnou například hnutí Duha. To upozornilo, že závaznou legislativu jako cestu ke snížení závislosti na ropě, plynu a uhlí už v minulosti zvolily kromě Británie také Dánsko, Finsko, Francie, Švédsko, Rakousko či nejprůmyslovější německý region Severní Porýní-Vestfálsko.

Naposledy byl zákon schválen v Irsku. „Irsko si muselo projít obdobím neúspěšné snahy o snížení fosilní závislosti pomocí různých koncepcí, než se politici shodli na zákonu. Také Finsko je pro nás inspirativní, neboť je podobně závislé na uhlí a plynu a také na dovozu paliv z Ruska. Přitom i tam zvítězil zákon. Správnost rozhodnutí potvrdila i nezávislá právní analýza,“ uvedl mluvčí hnutí Jan Piňos.

Podle MŽP i neziskových organizací, by tento zákon mimo jiné také urychlil a zintenzivnil zateplování budov, což by se pozitivně odrazilo v ekonomických výsledcích stavebního sektoru. Větší důraz na nové technologie a ekologickou dopravu by mohl být novým impulsem také pro rozvoj strojírenství.

Zdroj: Solárnínovinky.cz, ČTK

Autor: Redakce Nazeleno.cz