fbpx

Osvětlení domácnosti – obývací pokoj, ložnice, koupelna0

Koupelna, WC, předsíň - osvětlení, nástěnná svítidla

Koupelna

V koupelně je prioritou číslo jedna zajištění ochrany před úrazem elektrickým proudem. Z tohoto důvodu je nutno věnovat zvýšenou pozornost technickému provedení svítidel a jejich umístění – základem je ochrana před stříkající vodou.

„Na záchodě můžete vzhledem k malému časovému využití použít spíše obyčejné žárovky.“

Při osvětlení koupelně je většinou preferována účelnost, tzn. volíme jednoduchá svítidla. Svítidlo pro celkové osvětlení se obvykle umisťuje na strop – používají se stropní svítidla s průsvitnými opálovými kryty nebo svítidla vestavěná do podhledu. Nad zrcadlo nebo vedle něj je vhodné umístit po každé straně svítidlo s nízkým povrchovým jasem pro nasvícení obličeje. Ve svítidle na stropě lze použít kompaktní zářivku (vhodný je bílý odstín světla). K osvětlení nad zrcadlem můžemepoužít kompaktní zářivky, lineární zářivky, halogenové žárovky či žárovky s opálovým krytem.

WC

Doporučená hladina osvětlení na WC je 100 až 200 luxů. Svítidlo se umisťuje zpravidla nad vchodové dveře nebo na strop. Vzhledem k malému časovému využití lze doporučit spíše použití klasické žárovky.

Předsíň, chodby, šatna a ostatní vnitřní prostory

Požadavky na množství světla a podání barev jsou na chodbách nižší než v jednotlivých místnostech. Z hlediska bezpečné orientace je třeba dosáhnout osvětlenosti alespoň 75 luxů. Chodba by však neměla být osvětlena výrazně méně než místnosti, které spojuje. Při přecházení z místnosti do místnosti se totiž naše oko musí změněným světelným podmínkám neustále přizpůsobovat, což je pro zrak únavné.

Pro volbu zdroje je rozhodující časové využití daného prostoru. Na chodbu nebo do předsíně, kde svítíme obvykle celý večer, je vhodné instalovat svítidlo s kvalitní kompaktní nebo lineární zářivkou s dlouhou životností. Naopak na místa, kam chodíme jen výjimečně (půda apod.), se více hodí klasická žárovka.

Seriál – Osvětlení v domácnosti

Autor pracuje ve společnosti SEVEn, Středisko pro efektivní využívání energie, o.p.s.  

Další informace o energeticky úsporném osvětlování a úsporách energie v domácnosti najdete na adrese: www.uspornespotrebice.cz.
Profilový obrázek

Autor: Redakce Nazeleno.cz