fbpx

Osvětlení domácnosti – obývací pokoj, ložnice, koupelna0

Ložnice - osvětlení, lustry, lampy k nočnímu stolku

Ložnice – osvětlení, lustry, lampy k nočnímu stolku

Ložnice zpravidla není místem, kde se jen spí nebo odpočívá. Obvykle je třeba zajistit také odpovídající osvětlení pro čtení na lůžku a dále osvětlení u toaletního stolku.
Celkové osvětlení by mělo poskytovat převážně měkké, rozptýlené světlo. Svítidlo by nemělo uživatele ložnice nepříjemně oslňovat, ani pokud leží na posteli a dívají se přímo vzhůru. Z tohoto hlediska jsou vhodná zejména závěsná svítidla s průsvitnými stínítky bez dolního otvoru.

„Umístění a druh svítidel pro čtení by měly být takové, aby nebyl rušen partner a aby osvětlení bylo dobře směrovatelné.“

Osvětlení ložnice by mělo vytvářet příjemnou uklidňující atmosféru. Proto je doporučováno použití kompaktních zářivek s teple bílou barvou. Aby bylo možné vytvořit intimní atmosféru, mělo by osvětlení být  regulovatelné. Toho lze dosáhnout buď odděleným vypínáním několika kompaktních zářivek ve svítidle, nebo pomocí stmívače u zářivek s odděleným předřadníkem – v tomto případě lze množství světla plynule měnit.


Lampa by měla osvětlovat pouze prostor na jedné straně postele (a nerušit partnera)

Umístění a druh svítidel pro čtení by měly být takové, aby nebyl rušen partner a aby osvětlení bylo dobře směrovatelné. Z tohoto hlediska jsou vhodné polohovatelné lampičky s neprůhledným stínítkem, které musí ze stran zcela zakrývat světelný zdroj. Osvětlení toaletního stolku a zrcadla je vhodné realizovat tak, že se po stranách nad ně umístí dva nastavitelné reflektory s kompaktní zářivkou.

Seriál – Osvětlení v domácnosti

Profilový obrázek

Autor: Redakce Nazeleno.cz