fbpx

Osvětlení domácnosti – obývací pokoj, ložnice, koupelna0

Dětský pokoj - lustry, lampy

Dětský pokoj – osvětlení, lustry, lampy

Dětské pokoje bývají zpravidla pracovnami i ložnicemi s velmi širokým spektrem činností a tomu musí odpovídat i osvětlení. Charakteristické činnosti v dětském pokoji se navíc mění s měnícím se věkem dětí, a změny by tak mělo doznávat i osvětlení. Zpočátku jde převážně o hry, později o čtení a práci s počítačem.

„Nejvhodnějším světelným zdrojem jsou kompaktní zářivky s teple bílým odstínem světla a lepším podáním barev.“

Většina her se v dětském věku odehrává na podlaze, kde je proto nutno zajistit odpovídající hladinu osvětlení. V pozdějším věku je kritickým místem pracovní stůl, průměrnou osvětlenost místnosti je naopak možno snížit. Nejvhodnějším světelným zdrojem jsou kompaktní zářivky s teple bílým odstínem světla a lepším podáním barev. Pro celkové osvětlení je možno použít nejrůznějších druhů závěsných i přisazených svítidel, která je třeba posuzovat, zejména u menších dětí, z hlediska jejich rozbitnosti a nebezpečnosti vzniklých střepů.

Pracovní stůl dítěte je v každém případě třeba vybavit polohovatelnou lampičkou, kterou umisťujeme na opačnou stranu stolu než je ruka, kterou dítě píše. Lampička by měla dobře držet v libovolně nastavené poloze a měla by být vybavena dostatečně velkým, neprůsvitným stínítkem tak, aby z něj světelný zdroj nevyčníval a nebyl při pohledu ze strany vůbec vidět.

I v tomto typu svítidla je zpravidla, s ohledem na dodržení výše uvedené zásady, možno použít kompaktní zářivky. Jejich výhodou je také to, že jsou v porovnání se žárovkami chladné – nedosahují teplot přes 70 °C (u žárovek ve svislé poloze to může být i 220 °C). Dalším druhem svítidla, se kterým je v dětském pokoji třeba počítat, je osvětlení umožňující čtení dítěte na lůžku. Má být směrovatelné a světlo má na knížku, časopis či jinou tiskovinu dopadat od hlavy zezadu či z boku.

Seriál – Osvětlení v domácnosti

Profilový obrázek

Autor: Redakce Nazeleno.cz