fbpx

Osvětlení domácnosti – obývací pokoj, ložnice, koupelna0

Obývací pokoj - osvětlení, lustry, nástěnná svítidla

Obývací pokoj – osvětlení, lustry, nástěnná svítidla

Správné osvětlení obývacího pokoje je poměrně náročným úkolem. Základním požadavkem je zde navození příjemné atmosféry, nicméně není možné zapomínat na funkčnost osvětlení při obvyklých činnostech, jako je sledování televize nebo čtení knih a různé ruční práce.

„U televize můžete k odstranění přílišného kontrastu mezi jasnou obrazovkou a tmavým okolím použít vhodné nástěnné nebo stolní svítidlo.”

Současný trend v osvětlování obývacích pokojů se odchyluje od použití jediného centrálního svítidla na stropě uprostřed místnosti. Jako vhodné se jeví doplnění hlavního centrálního svítidla ještě několika samostatně spínanými nástěnnými, stojacími či stolními svítidly. Je-li v průběhu provádění elektroinstalačních prací jasná celková koncepce, lze pro pohodlné rozsvěcování stojacích či stolních lamp připravit spínané zásuvky. Vývody pro nástěnná svítidla se doporučuje umístit nad výšku očí a mimo budoucí rozmístění vysokého nábytku. Není-li předpokládané rozmístění nábytku definitivní, je možno spínané vývody pro nástěnná svítidla instalovaná v budoucnu zanechat v elektroinstalačních krabicích.

Obývací pokoje jsou často i pracovnou. Podle vykonávané činnosti lze na pracovní ploše oprávněně požadovat osvětlenost až 500 luxů (pro náročné práce – filatelie, šití apod. –  i více), dosaženou zpravidla místním osvětlením. Podobné osvětlenosti by měly dosahovat i listy čtené knihy. Pro vytvoření útulné atmosféry je možno doporučit používání světelných zdrojů teple bílého odstínu.

Správné a špatné osvětlení pro sledování TV

Správné osvětlení při sledování televize Správné osvětlení při sledování televize

Tvar a vzhled svítidla pro celkové osvětlení se podřizuje vkusu majitele a měl by ladit s celkovým zařízením. Pokud je v bytě nižší strop, pak nelze, s ohledem na oslnění, doporučit použití lustru s žárovkami bez stínítek, které mají vyvolat dojem osvětlení svíčkami. Jako světelné zdroje lze doporučit kompaktní zářivky. Pro zdůraznění různých detailů (vázičky v poličce apod.) je možno použít halogenových reflektorků. Svítidla s úzkým světelným svazkem existují i v energeticky úsporném provedení s kompaktními zářivkami. Nástěnná svítidla, vytvářející útulnou atmosféru, volíme přednostně s úsporným zdrojem (platí zejména pro nepřímé osvětlení směrem vzhůru).

Samostatnou kapitolou je sledování televize. Pro odstranění přílišného kontrastu mezi jasnou obrazovkou a tmavým okolím je možné použít vhodné nástěnné nebo stolní svítidlo (například s kompaktní zářivkou 3 nebo 5 W). Svítidlo je samozřejmě nutno umístit tak, aby se neodráželo na skle obrazovky a neoslňovalo. Chceme-li svítit na zeď za televizorem, je vhodné použít speciální, tzv. televizní, světelné zdroje s namodralou barvou světla.

Seriál – Osvětlení v domácnosti

Profilový obrázek

Autor: Redakce Nazeleno.cz