fbpx

Osvětlení domácnosti – obývací pokoj, ložnice, koupelna0

Výběr správné žárovky

V minulém dílu seriálu o osvětlení jsme probrali základní dilemata při výběru ideálního osvětlení domu a přidali konkrétní rady pro vybavování kuchyně. Tentokrát se podíváme na všechny zbývající místnosti – obývací pokoj, ložnice, dětský pokoj, koupelna. Jaké světlo zvolit pro každou z místností? Na co si dát pozor? Kolik můžete na osvětlení ušetřit?

Dilema mezi klasickou žárovkou a kompaktní zářivkou

I když zrovna nevybavujete zcela nový byt či rodinný dům, stojíte každou chvíli v obchodě před rozhodnutím – praskla další žárovka a vy přemýšlíte, zda je opravdu klasická žárovka ideální do obývacího pokoje, předsíně či WC. Vyplatí se zase utratit desetikorunu s rizikem nutnosti výměny za půl roku, nebo konečně sáhnout po kompaktní zářivce s integrovaným předřadníkem (nesprávně označované jako úsporná žárovka)?

„Z ekonomického hlediska jednoznačně vítězí kompaktní zářivky.“

Reklama

Kvalita světla i rozměry obou zdrojů jsou srovnatelné. Nepožadujeme-li velmi nízkou povrchovou teplotu zdroje, kterou má pouze kompaktní zářivka, pak můžeme říci, že oba zdroje plní základní požadavky a poskytují srovnatelnou službu.


Základní tvary kompaktních zářivek s integrovaným předřadníkem

Nastupuje tedy ekonomické kritérium. Náklady na elektřinu při stejném světelném toku jsou u kompaktní zářivky ve srovnání s klasickou žárovkou přibližně čtvrtinové, její pořizovací cena je však ve srovnání se žárovkou podstatně vyšší. Z propočtů vyplývá, že instalací kvalitní kompaktní zářivky s životností 15 000 hodin ušetří spotřebitel za dobu životnosti jediné kvalitní zářivky (cca 15 let provozu při svícení v průměru 3 hodiny denně) až 3746 Kč, tj. přibližně 250 Kč ročně. Vyšší počáteční investice se tak v případě kvalitnější zářivky vrátí do jednoho až dvou let, v případě zářivky s kratší životností (značkový výrobek řady ekonomy) již za necelý rok. Spotřebitel navíc ušetří čas strávený vyměňováním žárovek ve svítidle.

Kalkulačka – spočítejte si, kolik vám ušetří kompaktní zářivky

Záleží ale také na konkrétním využití a četnosti používání. V některých méně frekventovaných místnostech (půda, sklep) se instalace úsporné zářivky nevyplatí. Důležité je při rozhodování myslet na konkrétní využití v dané místnosti. Konkrétní tipy pro vybavení jednotlivých pokojů se dozvíte v dalších kapitolách článků.

Seriál – Osvětlení v domácnosti

Autor: Redakce Nazeleno.cz