fbpx

Partneři sekce

Nové tarify ČEZu, PRE a E.Onu: Je fixace cen elektřiny výhodná?0

Ceny elektřiny příští rok vzrostou. Distributoři se „obávají“ dalšího růstu cen a jako kompenzaci nabízejí svým klientům novým produkt s fixací ceny elektřiny na dva roky. Nakolik se vyplatí uvázat se smlouvou a nechat si zmrazit stávající ceny elektřiny? Co když v příštích letech budou klesat? + AKTUALIZOVÁNO O TARIF E.ONU

Mezi českými dodavateli elektřiny se objevuje nový produkt, který má maloodběratelům zajistit stejné ceny elektřiny na dva roky dopředu. Službu svým klientům nabídl ČEZ a Pražská energetika (PRE) krátce poté, co bylo oznámeno zvýšení cen elektřiny Energetickým regulačním úřadem (ERÚ). E.ON si dal načas a nabídku nového produktu zveřejnil až v druhé polovině ledna. Zdražování cen elektřiny kritizovala Hospodářská komora, která naopak uvítala možnost jejich zmrazení na dobu dvou let.

Reklama

Nový projekt je připraven pro domácnosti a malé firmy. Velkým firmám ČEZ tuto službu nabízí již delší dobu. Pro zákazníky, kteří budou mít o nový produkt zájem připravil ČEZ speciální telefonickou linku, kde si mohou do konce února 2009 smlouvu o odběru elektřiny s pevnou cenou na dva roky objednat. ČEZ očekává, že o tento produkt bude velký zájem.

Téma měsíce: Elektřina v roce 2009

   – Základní ceny ČEZ, PRE a E.On

   – Zelené bonusy a výkupní ceny klesají

   – Vyplatí se tarif s fixní cenou elektřiny?

   – Komentář ČEZ: Proč elektřina zdražuje?

   – Kolik ušetříte při změně dodavatele elektřiny?

Obdobnou službu pro domácnosti nabízí i PRE. Od 1. prosince je možné si objednat „zmrazení cen elektřiny“ na dva roky přes firemní webové stránky. Termín, do kdy je tak možné učinit, je stanoven rovněž na konec února. Podle tiskového vyjádření společnosti projevilo o tento produkt zájem asi půl milionu zákazníků (pravděpodobně jde o počet návštěvníků webové stránky).

Voda sice také v mnoha místech zdražuje, účty v příštím roce ale nejvíce pocuchá asi elektřina
Voda sice také v mnoha místech zdražuje, účty v příštím roce ale nejvíce pocuchá asi elektřina

Vyplatí se to?

Přemýšlíte o tom, jak s odběrem elektřiny naložit a zda si službu objednat? Otázka je velmi jednoduchá a věcná. Vyplatí se to? Jak se asi dá tušit…

  • NE, pokud bude cena elektřiny v průběhu dalších dvou let klesat. Jestliže totiž budete mít stanovenou pevnou cenu elektřiny, budete ji muset také zaplatit nehledě na pokles její ceny na trhu.
  • ANO, pokud budou ceny elektřiny i v dalších (dvou) letech růst. Pokud budete mít ve smlouvě na roky 2009 a 2010 stanovenou pevnou cenu elektřiny, její nárůst vás nemusí zajímat a ještě ušetříte.

Pár „malých“ zádrhelů

Vše není tak jednoduché, jak by se na první pohled zdálo. Cenu elektřiny, kterou platí konečný odběratel, neovlivňuje pouze dodavatel, ale i ERÚ. A právě ta druhá část ceny (tj. poplatky spojené s dodávkou, resp. přenosem a distribucí silové elektřiny) smlouvou garantována nebude. Jak uvádí na svých stránkách Pražská energetika, „ceny za distribuci a další regulované ceny nestanovuje PRE, ale ERÚ. Je nutné je proto připočíst k ceně silové energie.“

Společnost E.On tuto (často kritizovanou) skutečnost dobře odpozorovala a zákazníky láká na fixaci celkové ceny elektřiny. „Rád bych zdůraznil, že fixace se vztahuje na kompletní platbu, nikoli jen na cenu elektřiny. E.ON tím tak bere na sebe riziko možného navýšení tzv. regulovaných položek, jako je např. poplatek za distribuci,“ uvedl v tiskovém prohlášení Michal Šafář, šéf představenstva E.ON. Zákazník, který si sjedná fixaci ceny, od společnosti v roce 2010 navíc dostane stoprocentní slevu na výši spotřeby, která bude odpovídat jeho průměrné denní spotřebě elektřiny v roce 2010.

Háček
Háček „fixních tarifů“ je v tom, že distributor garantuje jen svou část platby, výjimkou je E.On, který garantuje vše

Fixované ceny

Pražská energetika nabízí produkt Komfort+Garant svým zákazníkům, kteří využívali tarif Komfort Klasik 24 D01 a D02. 1 MWh v rámci tarifu Komfort+Garant prodáván (včetně DPH) za 2 463,3 Kč (cena je tedy o pár haléřů vyšší než cena v D02d sazbě – ta činí 2 432,36 za MWh). To je ovšem cena pouze silové elektřiny – ve skutečnosti zákazník zaplatí za MWh 4720 Kč (tedy 4,72 za kWh + pravidelné poplatky).

Dlouho očekávané ceny elektřiny pod heslem „Dejte si cenu na zámek“ včera zveřejnil ČEZ. Elektrárenský gigant nabízí svým zákazníkům garantovanou elektřinu v rámci služby FIX 2010. Pokud si zákazník tuto službu objedná, bude mu podle informací uvedených na webových stránkách společnosti, v roce 2010 silová cena elektřiny snížena o 4 % než je cena této elektřiny v roce 2009. Je však důležité opět upozornit na to, že regulované poplatky, které tvoří 46 % ceny, ČEZ neovlivní a není proto schopen je garantovat.

Konkrétní ceny silové elektřiny, jež je možné fixovat, lze nalézt na webových stránkách ČEZ. V případě, že si zákazník zvolí produkt D standard COMFORT, se sazbou D01d či D02D, který je určen především pro domácnosti, bude mu cena (bez daně z elektřiny a DPH) stanovena na 1 705 Kč za jeden MWh. Celková cena elektřiny s fixací tak v případě ČEZu činí zhruba 4 361 Kč za MWh (4,36 Kč za kWh). Pevná cena za měsíc je u tohoto, stejně jako u dalších produktů, stanovena na 38,40 Kč (cena bez daní). Upsat se musíte stejně jako u PRE do konce února 2009.

Kompletní cenovou nabídku E.ON je možné porovnat na webových stránkách společnosti, kde je cena uvedena včetně poplatků za distribuci a dalších regulovaných položek. Pokud zákazník zvolí fixaci produktu E.ON ElektřinaKlasik (jež je podle společnosti vhodná pro běžnou domácnost), zaplatí v případě distribuční sazby D01d 4 440,84 Kč a v případě distribuční sazby D02D 3 974,85 Kč za MWh (ceny opět uvedeny bez DPH a daně z elektřiny).

Ceny elektřiny pro rok 2009

Sazba  D02d D02d D02d
Distributor ČEZ, a.s. PRE, a.s. E.ON, a.s.
Průměrná spotřeba/rok 2 200 kWh

Rok 2008

Cena za kWh (vč. DPH) 4,04 Kč 4,30 Kč 4,10 Kč
Měsíční paušál 128,00 Kč 134,47 Kč 119,00 Kč
Roční platba za 2200 kWh 8 892,43 Kč 9 464,28 Kč 9 013,04 Kč
Paušál za rok 1 542,24 Kč 1 613,64 Kč 1 428,00 Kč

Celkové roční náklady 2008 (vč. DPH)

10 434,70 Kč

11 077,90 Kč

10 441,10 Kč

Rok 2009

Cena za kWh (vč. DPH) 4,48 Kč 4,72 Kč 4,76 Kč
Měsíční paušál 133,28 Kč 142,80 Kč 136,85 Kč
Roční platba za 2200 kWh 9 860,44 Kč 10 373,85 Kč 10 480,25 Kč
Paušál za rok 1 599,36 Kč 1 713,60 Kč 1 642,20 Kč
Celkové roční náklady 2009 (vč. DPH) 11 495,80 Kč 12 087,50 Kč 12 122,40 Kč

Meziroční nárůst 

1 025,10 Kč

1 009,60 Kč

1 681,30 Kč

9,80%

9,10%

16,10%

Od smlouvy lze odstoupit jen u E.Onu

Zajímavou je jistě otázka, zda bude moci klient během dvou let, na něž smlouvu o odběru elektřiny podepsal, od této smlouvy odstoupit. Petr Holubec z Pražské energetiky k tomuto dotazu uvedl, že klient nebude mít možnost vybraný tarif změnit.

Mluvčí PRE dodal, že by to bylo pouze jednostranně výhodné, pokud by klient mohl v průběhu doby, na níž uzavřel smlouvu odejít. PRE totiž bude muset pro klienta nakoupit sjednané množství elektřiny.

Kromě fixních tarifů na dva roky mají klienti ČEZ například možnost nechat si aktualizovat cenu každý měsíc či čtvrtletí
Kromě fixních tarifů na dva roky mají klienti ČEZ například možnost nechat si aktualizovat cenu každý měsíc či čtvrtletí

Lze předpokládat, že stejným způsobem bude postupovat i ČEZ. Smlouvy uzavřené na dva roky jsou pro dodavatele elektřiny výhodné zejména z toho důvodu, že si jimi připoutají zákazníky a nemusí se obávat jejich odchodu ke konkurenci.

Společnost E.ON zákazníkům možnost odstoupení od smlouvy nabídne. Výpovědní lhůta u produktu „Jistota 2010“ je však jeden rok. Pokud tedy zákazník po několika měsících zjistí, že mu daný tarif nevyhovuje, protože cena elektřiny mezitím klesla, bude muset čekat celých 12 měsíců, než bude moci přestoupit na výhodnější tarif.

Možnosti výběru

ČEZ kromě nově zaváděné služby nabízí další dvě možnosti. Kromě klasického odběru elektřiny (např. produkt Comfort) poskytuje produkt Kvartál či Měsíc. Pokud si klient vybere jednu z těchto možností, cena elektřiny mu bude čtvrtletně či měsíčně aktualizována a bude reflektovat aktuální vývoj na trhu.

Pokud si zvolíte produkt Kvartál či Měsíc můžete si být alespoň jisti tím, že budete stále platit takovou cenu elektřiny, kterou vytvoří trh. Otázkou je, zda bude nižší či vyšší než cena elektřiny, jíž zaplatí zákazník, který si dohodl pevný tarif na dva roky?

Jaká bude cena elektřiny v dalších letech

Na tuto otázku neznají odpověď ani odborníci. Cenu elektřiny v příštích letech ovlivní hned několik faktorů. Jako cena každé jiné komodity bude utvářena nabídkou a poptávkou. Vzhledem k hospodářskému útlumu způsobeného finanční krizí lze očekávat nižší poptávku po elektřině, což by znamenalo snížení její ceny. Pokles poptávky po elektřině zaznamenal i ERÚ, který ve své tiskové zprávě uvedl že „V některých regionech (v nichž působí ČEZ a E.ON, pozn. aut.) v porovnání s předpokládanou výší pro rok 2008 spotřeba na hladině nízkého napětí dokonce meziročně klesá (řádově o 2–4 %)“.

Energie zdražují. Kde můžete ušetřit?

  • Tipy do domácnosti

  • – Jezděte s nízkou spotřebou

  • – Kalkulačka: Kolik ušetříte s úspornými žárovkami?

    – Pohotovostní režim – pozor na něj!

    – Úspory v kuchyni

Dalším aspektem, který ovlivní cenu elektřiny, je inflace. OECD předpokládá, že se v roce 2009 inflace v České republice sníží a bude se pohybovat se kolem 2 %. Podle aktuální prognózy ČNB by inflace ve 3. čtvrtletí roku 2009 měla být kolem 2,3 %, pro 1. čtvrtletí roku 2010 předpokládá inflaci 1,8 %.

Důvodem výrazného snížení inflace v ČR bude podle OECD především klesající cena surovin a energií. Vzhledem k celosvětové recesi lze počítat s pokračujícím poklesem cen vstupních surovin. Logické je, že zmrazení cen elektřiny by bylo výhodné za předpokladu zdražování těchto surovin. To však odborníci neočekávají.

Bude hůř? Vývoj cen elektřiny je nejistý, ani odborníci si netroufají odhadovat
Bude hůř? Vývoj cen elektřiny je nejistý, ani odborníci si netroufají odhadovat

Proti připravovanému produktu ČEZ vystoupilo sdružení Sponel, které bojuje „proti nemravným cenám elektrické energie“. Mluvčí Sponel, Jiří Chvojka, uvedl, že „Fixace cen je vzhledem k současnému prudkému a nesmyslnému zdražování zdánlivě příznivá. Podle předpokladu vývoje cen na rok 2010 můžeme předpokládat zlevnění elektřiny, pokud ale bude cena na dva roky pevná, domácnosti a malé podniky zlevnění nepocítí.“

Ano, či ne?

Rozhodnutí, jaký cenový tarif či produkt zvolit, záleží na každém maloodběrateli. Vývoj cen elektřiny bude záviset na mnoha faktorech, z nichž jsme některé uvedli výše. Na závěr snad jen připomeňme, že odborníci původně očekávali výraznější zdražení cen elektřiny pro rok 2009, než jaké nakonec v listopadu tohoto roku oznámil ERÚ. A že se také spekuluje o ohlášení dalších dlouhodobějších tarifech, které by měl oznámit ČEZ. Tarify s fixací tedy nemusí být nejvýhodnější investicí, nelze jim však upřít alespoň zásluhu na malém rozhýbání nefungujícího trhu s elektřinou.

 

 

Autor: Redakce Nazeleno.cz