Nazeleno.cz – úspory energie, izolace, zdravý životní styl, biopotraviny, ekologie [logo]

DOPORUČUJEME:

Ceny Energie

Najdeme nejlevnějšího dodavatele!

Energy Saver Pro - zázraky se nedějí, přístroj podle odborníků nefunguje

"Zázračné" zařízení, které má snížit spotřebu elektřiny v domácnosti až o desítky procent, nefunguje. Odborníci hovoří o nesmyslu s nulovou účinností, spotřebitelské organizace pak přímo o podvodu. Chcete ušetřit za elektřinu? Zvolte si kvalitního dodavatele a optimalizujte svou spotřebu.

30. 10. 2013 | Michal Doležel

Ve zkratce:

Za necelou tisícovku si koupíte zázračnou krabičku, kterou zapojíte do zásuvky a rázem se spotřeba elektřiny celé vaší domácnosti sníží o tři čtvrtiny. Kéž by to bylo tak jednoduché. Zařízení Energy Saver Pro, které se objevilo na českém trhu a slibuje velké úspory elektřiny, nefunguje.

Na českém internetu je v těchto dnech k zaznamenání reklamní kampaň na zázračné zařízení Energy Saver Pro, které prý pomůže domácnostem ušetřit až 75 % nákladů na elektřinu. Jedná se o malou krabičku zhruba o velikosti nabíječky tužkových akumulátorů, kterou prostě zasunete do některé zásuvky u vás doma a pak už se jen radujete z čtvrtinové spotřeby elektřiny. Ano opravdu je to podle prodejce takto prosté. Zařízení, jež je na webu k objednání za 940 Kč, podle slov dodavatele: "Slouží jako filtr, který vyrovnává nežádoucí napěťové špičky, poklesy, šum a změny napětí a stabilizuje napájecí napětí – tím optimalizuje využití energie a šetří jak energii, tak i peníze." Na webu samozřejmě nechybí nápadně dlouhá a pozitivně věcná dobrozdání odborníků s inženýrskými tituly, obrázky faktur za elektřinu "před a po" i kladné ohlasy zákazníků na Facebooku, na jejichž profily ovšem nejde kliknout.

Nefunguje, naopak samo elektřinu spotřebovává

Škoda, že v oblasti domácí energetiky nefunguje placebo efekt, protože potom by Energy Saver Pro alespoň k něčemu možná byl. Takto je koupě tohoto zařízení zbytečná. Pro dobrý pocit z úspor energie je mnohem lepší tu necelou tisícovku investovat do několika lahví vína a svíčky pro dlouhé zimní večery.

Energy Saver Pro nefunguje. Je to jen past na neinformované zákazníky. (Foto: Energysaver-pro.com) 

Principem zařízení by měla nejpíš být kompenzace účiníku, tedy udržování nulového fázového posunu napětí a proudu v elektrické síti. To má samozřejmě své opodstatnění u velkých spotřebitelů hlavně v průmyslu, použití kompenzátoru účiníku v domácnosti však nemá smysl. "Technický výklad ponechme stranou, zařízení funguje jako kompenzace účiníku. Jenže pokud nejste velkoodběratelé, nemá to na fakturaci žádný vliv. Elektroměr vám naměří pořád stejně," uvedl na svém facebookovém profilu Patrick Zandl, jehož firma se zabývá sledováním a optimalizací spotřeby elektřiny v domácnostech. Podle jeho vyjádření zkusil s kolegy Energy Saver Pro zapojit a sledovat jeho vliv spotřebu energie v domácnosti. Není asi příliš překvapivé, že žádnou změnu nezaznamenali.

Ještě dále pak jde v odsudku zařízení i obchodních praktik jeho dodavatele časopis dTest: "Po provedeném šetření můžeme konstatovat, že se jedná pouze o velmi jednoduchý přístroj, který sám spotřebovává elektrickou energii a slibované úspory rozhodně nezajistí. Nabídky sice nešetří odbornými výrazy jako optimalizace napětí či distribuce, redukce výkyvů a šumů, parazitické rušení a podobně, jde však pouze o klamání spotřebitele a podvod."

Jak opravdu ušetřit za elektřinu:

Energy Saver Pro lze tedy s klidným svědomím zařadit do říše podobných obskurností, jako je například známá rakouská krabička, která měla filtrovat a do domácnosti nepustit elektřinu z Temelína. Na úspory energie žádné zázraky neplatí a nelze je odbýt pouhou instalací podivného zařízení. Cesta k úsporám vede hlavně přes volbu kvalitního dodavatele, používání úsporných spotřebičů a optimalizaci vlastního životního stylu.

Související články

Tagy: Energie, Ceny energií

Nazeleno.cz - vše o úsporách energií

Katalog firem

E.ON Česká republika, s.r.o.

Energetické společnosti působící pod značkou E.ON dodávají elektřinu, zemní plyn a související služby…

<!-- -->
Chcete být na tomto místě? Zvolte zvýhodněný zápis!