fbpx

Partneři sekce

Elektřina zdraží! Nová cena je 4,65 Kč za kWh0

Energetický regulační úřad oznámil na tiskové konferenci zvýšení cen dodávek elektřiny pro domácnosti o 10 % resp. 16 %, přestože ceny paliv ve světě dlouhodobě klesají. Proč zdražení přišlo? Jak se odrazí na cenách elektřiny? Který distributor má nejlevnější elektřinu?

Na první pohled se může zdát, že pokud jde o to něco zdražit, argumenty se vždycky najdou. Když Energetický regulační úřad (ERÚ) oznamoval růst cen energií v minulých letech, byly důvody nasnadě: ropa soutěžila o světový rekord ve skoku do výšky a i ceny ostatních komodit byly doslova do nebe volající.

„Rétorika energetických koncernů zůstává i letos stejná: „Bude se zdražovat!“

Reklama

Dnes se sice ropa pohybuje na polovině své ceny z konce minulého roku, světové ekonomiky upadají do recese a poptávka po energiích klesá, ale rétorika energetických koncernů v Česku je stále stejná: „Bude se zdražovat!“ To je dost nemilá zpráva pro střední a menší firmy, které se i tak potýkají s vážnými finančními problémy.

Téma měsíce: Elektřina v roce 2009

  • – Základní ceny ČEZ, PRE a E.On

  • – Zelené bonusy a výkupní ceny klesají

  • – Vyplatí se tarif s fixní cenou elektřiny?

    – Komentář ČEZ: Proč elektřina zdražuje?

Tuzemští dodavatelé elektřiny: Bude dráž!

Jak už jste asi zaznamenali v běžných médiích, zákazníci Pražské energetiky a ČEZu si v příštím roce připlatí zhruba 10 %, obyvatelé jižních Čech a jižní Moravy (zákazníci společnosti E.On) dokonce 16 %. Relativní srovnání je ale zavádějící. Ceny všech operátorů nevycházejí ze stejného základu. Každý má trochu jiné platby. V zásadě však lze na základě běžných tarifů konstatovat, že zdražení elektřiny vyrovnalo situaci zákazníků Pražské energetiky a E.Onu, ČEZ má ceny o trochu níže. Pokud se vzdálíme světu procentuálních zdražení a podíváme se na konkrétní cenu za 1 kWh – její cena se zvýšila z průměrné hodnoty 4,15 Kč na 4,65 Kč. A to je docela výrazný skok.

„Nenaplnily se predikce některých analytiků a odborníků o prudkém nárůstu cen v tomto odvětví,“ sděluje poněkud eufemistickým způsobem tisková zpráva ERÚ a jedním dechem dodává, že na liberalizovaném českém trhu může ovlivnit pouze část (asi 40 %) výsledné ceny dodávky elektřiny, a tudíž je především na samotném zákazníkovi, aby si vybral dodavatele, který mu vyhovuje. Že ERÚ může zasahovat pouze do služeb souvisejících s přenosem a distribucí energie, je korektní informace. Dodavatele, který vám nabídne nižší ceny energie, sice také hledat můžete, ale zlevňovat se v sektoru elektřiny asi nebude.

Cena elektrické energie je tedy tvořena dvěma složkami: regulovanou a neregulovanou, které se sčítají. Regulovanou část tvoří zejména náklady na dopravu, skladování a distribuci energie. Protože jde o faktor regulovaný, musí každé jeho zvýšení schválit právě ERÚ a jeho nárůst je tedy mnohem menší. Neregulovaná složka je dána velkoobchodní cenou elektřiny jakožto komodity na trhu a ERÚ tedy nemá žádné prostředky, jak tento faktor ovlivňovat. Jak je vidět z následujícího grafu, tvoří přes polovinu celkové ceny dodávky.

Proč je dražší elektřina?

Prakticky vzato jsou domácnosti i podniky na elektřině životně závislé. Těžko se jí můžou vzdát a proto je nemožné se proti zdražování bránit. To rozlítilo Hospodářkou komoru, která takové skoro monopolistické praktiky na českém trhu označila za nehorázné a sprosté. Jenže zdražování potravin se také nevyhneme a většinou k tomu vedou i zřejmé důvody. Pojďme se proto podívat, jak ERÚ tak masivní nárůst v cenách elektřiny zdůvodnilo:

1. Růst ceny elektřiny na velkoobchodním trhu

Velkoobchodní cena silové elektřiny se stanovuje na energetické burze a tvoří téměř 60% celkové ceny dodávky elektřiny do naší zásuvky. ERÚ na tuto položku nemá pražádný vliv. Je pravdou, že meziroční růst silové elektřiny od října 2007 do září 2008 byl téměř 18 %, z čehož ale nelze nikoho obviňovat. A  ERÚ dále tvrdí, že je nutné teď dodavatelům kompenzovat ztráty, které jim zvýšením cen elektřiny jako komodity vznikly.

Jenomže je třeba si uvědomit, že pro elektřinu se na burzu nechodí jako do supermarketu pro rohlík, který je každý den nový. Většina společností kupuje na burze dvouletý produkt, jehož cena je známa v době sjednání kontraktu. Tento produkt pokrývá stabilní spotřebu energie, která se nazývá base load a běžný uživatel ho zná jako nižší tarif. Teprve až špičková elektřina (peak load) se dokupuje s nižším časovým horizontem. Tyhle trable se navíc vůbec netýkají energetického koncernu ČEZ, který si elektřinu vyrábí sám. Nabízí se tedy otázka, jak může ČEZ tratit na zvyšování cen elektřiny na burze, když je jejím producentem. Na to neodpovídá ani tisková konference, ani následná zpráva.

Pro úplnost zbývá ještě dodat, že aktuální cena elektřiny na burze je v důsledku finanční krize v průměru o 30 % nižší, než jaká byla v září letošního roku. Férové by tedy bylo, kdyby energetické společnosti své ceny v následujících kvartálech zase snížily, bude-li tento trend pokračovat. Uvidíme, zda se k tomu skutečně odhodlají.

2. Inflace a pokles spotřeby

Inflace je běžný faktor, který meziročně zvyšuje náklady společností např. na distribuci nebo platy zaměstnancům. Logika faktoru „pokles potřeby“ se jeví jako minimálně sporná. Klesá-li na volném trhu poptávka po produktu, vede to obvykle naopak ke snížení jeho ceny.

3. Může za to podpora obnovitelných zdrojů

ERÚ uvádí, že náklady na podporu výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů významně převýšily původně očekávané náklady, čímž provozovatelům soustav vznikla ztráta ve výši 580 mil. Kč. Tato ztráta má být kompenzována v cenách pro rok 2009.

Lze souhlasit s tím, že podpora OZE je společnostem předepsána zákonem a je obecně prospěšná, proto by se na jejím financování měli podílet i spotřebitelé. Příplatek na obnovitelné zdroje se nicméně na zvýšení cen projevuje zhruba 1 haléřem na kWh.

4. Investice do rozvoje rozvodné soustavy

Úřad dále uvádí, že celkové náklady na rozšíření a posílení rozvodné soustavy dosáhly v roce úrovně téměř 5,8 mld. Kč. Tato investice pochopitelně zvýší ceny elektřiny pro konečné odběratele. Otázka zní, zda společnosti ceny zase sníží, až se jim náklady zaplatí…

5. Pokles výnosů z aukcí

ERÚ konečně také uvádí, že tento rok nelze počítat s částkou 500 mil. Kč z obchodování s přeshraničními kapacitami, které cenu dopravy elektřiny snižovaly.

Konkrétní čísla – zdražení zhruba o tisícikorunu

Jak to tak vypadá, ceny elektřiny se opět zvednou a protesty budou brzy zapomenuty, protože svítit bude muset každý. Nad argumenty ERÚ lze minimálně vášnivě diskutovat (ale to je asi tak vše). Mají navodit dojem, že energetické společnosti utrpěly kvůli zvyšujícím se cenám ztráty, které si teď musí kompenzovat. Zůstává ovšem otázkou, zda lze tuto akceptaci přijmout tváří v tvář finančním výsledkům energetických firem.

Kolik bude zvýšení cen elektrické energie konkrétně stát každou domácnost? Rozdíl ročních nákladů na elektřinu naleznete v číslech následující tabulky. Jedná se o modelovou situaci domácnosti využívajících sazbu D02d s průměrnou roční spotřebou 2,2 MWh.

 

Sazba  D02d D02d D02d
Distributor ČEZ, a.s. PRE, a.s. E.ON, a.s.
Průměrná spotřeba/rok 2 200 kWh

Rok 2008

Cena za kWh (vč. DPH) 4,04 Kč 4,30 Kč 4,10 Kč
Měsíční paušál 128,00 Kč 134,47 Kč 119,00 Kč
Roční platba za 2200 kWh 8 892,43 Kč 9 464,28 Kč 9 013,04 Kč
Paušál za rok 1 542,24 Kč 1 613,64 Kč 1 428,00 Kč

Celkové roční náklady 2008 (vč. DPH)

10 434,70 Kč

11 077,90 Kč

10 441,10 Kč

Rok 2009

Cena za kWh (vč. DPH) 4,48 Kč 4,72 Kč 4,76 Kč
Měsíční paušál 133,28 Kč 142,80 Kč 136,85 Kč
Roční platba za 2200 kWh 9 860,44 Kč 10 373,85 Kč 10 480,25 Kč
Paušál za rok 1 599,36 Kč 1 713,60 Kč 1 642,20 Kč
Celkové roční náklady 2009 (vč. DPH) 11 495,80 Kč 12 087,50 Kč 12 122,40 Kč

Meziroční nárůst 

1 025,10 Kč

1 009,60 Kč

1 681,30 Kč

9,80%

9,10%

16,10%

Pozn.: Veškeré ceny jsou uváděny s DPH. Cena za kWh elektřiny je cena surové elektřiny plus další poplatky (za distribuci, systémové služby, příspěvek na rozvoj OZE). Měsíční paušály se u jednotlivých dodavatelů liší podle jističe, v našem případě počítáme s jističem typu 3 x 25 A.

E.ON, který minulý rok patřil spolu s ČEZ mezi nejlevnější distributory, se díky 16% zdražení vyhoupl na úroveň PRE. Rozdíl mezi E.ON a PRE činí v ročním součtu několik desítek Kč, ČEZ je levnější o více než 500 Kč. Uživatelé se spotřebou 2 200 kWh si tak ročně připlatí o 1000, resp. 1600 Kč více. Údaje se mohou lišit podle krajů vzhledem k tomu, že zákazník si může zvolit dodavatele nezávisle na svém bydlišti, standardně jsou však kraje pokryty podle obrázku č. 2. Pakliže uvažujete o změně dodavatele ve svém kraji, použijte pro výpočet konkrétních cen kalkulačku na stránkách ERÚ.

 

Autor: Redakce Nazeleno.cz