fbpx

Partneři sekce

Dřevo na topení zdražilo o 5 %. Přehled cen 2011/20120

Zima se kvapem blíží. Pokud vytápíte dřevem a vaše kůlna nebo sklep jsou zatím prázdné, je nejvyšší čas udělat si pořádnou zásobu! Kolik stojí palivové dřevo? Jak ho vybrat? A který druh dřeva je nejlepší?

Dřevo patří k nejlevnějším zdrojům tepla. I proto se stále více domácností vrací k vytápění dřevem. V oblibě jsou především krbová kamna s tepelným výměníkem, ale i kotle na dřevo. Pokud budete letos kupovat dřevo poprvé, bezpochyby se vám bude hodit několik užitečných rad, jak palivové dřevo nakoupit.

„Vytápění dřevem je nejlevnější. Bude vás stát 15 000–20 000 korun ročně.“

Reklama

Abyste si mohli spočítat, kolik letošní zimu protopíte, zjistili jsme, kolik dřevo stojí a přinášíme vám základní přehled cen dřeva na topnou sezónu 2011/2012.

Vytápění na Nazeleno

– KALKULAČKA cen tepla 2011/2012

– Vybíráme krby a krbová kamna

– Ceny pelet 2011/2012

– Ekopaliva místo uhlí a plynu

Metr plný, rovnaný, sypaný…

Pokud porovnáváte ceny dřeva, je třeba rozlišovat různé jednotky. Základní jednotkou je 1 tuna, na váhu se však prodávají spíše peletky či štěpka. Topné dřevo se prodává na objem.

Většinou se setkáte s cenou za 1 prm – prostorový metr rovnaný. Jde o dřevo srovnané a poskládané do krychle o hraně dlouhé 1 m. Takto rovnaná „krychle“ by měla obsahovat nejméně 60–75 % dřeva, zbytek tvoří „mezery“.

Dřevo oproti loňskému roku mírně podražilo
Dřevo oproti loňskému roku mírně podražilo. Zdroj: Thinkstockphotos.com

Další obvyklou jednotkou, zejména při větších objemech, je 1 prms – prostorový metr sypaný. Tedy dřevo volně vysypané (nikoli rovnané) do krychle o hraně dlouhé 1 metr. Pro představu, 1 rovnaný metr odpovídá 1,5 –1,7 metru sypaného.

Kolik váží 1 m3 dřeva?

Dřevo:
1 metr rovnaný
1 metr sypaný
Smrk, jedla
410 kg
250 kg
Topol
370 kg
225 kg
Bříza
540 kg
330 kg
Buk
600 kg
365 kg
Dub
590 kg
360 kg

Pozn.: Hmotnost je uváděna pro suché dřevo.

Ceny palivového dřeva narostou o 5 %

Nejvýhodnější je nákup dřeva na jaře, kdy většina prodejců nabízí mimořádné slevy. I teď na podzim najdete zajímavé nabídky, proto s objednávkou nečekejte. Obecně lze říci, že ceny dřeva oproti loňskému roku narostly asi o 5 %.

Orientační ceny dřeva (za prostorový metr sypaný):

Tvrdé dřevo, 33 cm, polena
850 Kč – 950 Kč
Tvrdé dřevo, 33 cm, štípané
950 Kč – 1 050 Kč
Měkké dřevo, 33 cm, polena
600 Kč (lípa, topol, jehličnany) – 850 Kč (bříza)
Měkké dřevo, 33 cm, štípané
750 Kč (lípa, topol, jehličnany) – 950 Kč (bříza)

Zdroj: Ceníky prodejců

Většina prodejců vám kromě odvozu dřeva nabídne i další doplňkové služby – např. složení dřeva či štípání. Ceny se pohybují kolem 200–300 Kč za hodinu práce. Cena za rozvoz dřeva je kolem 20 Kč za km (někteří prodejci nabízejí rozvoz do určité vzdálenosti zdarma, především při větších objednávkách).

Vytápění dřevem: Kolik vás bude stát?

Kolik zaplatíte za vytápění dřevem? Běžný rodinný dům za rok spotřebuje asi 65 GJ tepla. Z jednoho sypaného metru tvrdého dřeva získáme cca 4 600 MJ. (To je ovšem ideální hodnota, v praxi nikdy nedosáhnete ideální výhřevnosti.) Výhřevnost závisí na druhu dřeva a vlhkosti – čím tvrdší a sušší dřevo, tím lepší.

Výhřevnost dřeva ovlivňuje jeho vlhkost
Výhřevnost dřeva ovlivňuje jeho vlhkost. Ideální vlhkost dřeva je 20 %. Zdroj: Thinkstockphotos.com

Reálně za rok spálíte 15–20 m3 dřeva (pokud používáte dřevo i k ohřevu užitkové vody, pak až 30 m3). Při současných cenách tak zaplatíte za rok 15 000–20 000 Kč. To je asi o 5 % více než loni. Stále však platí, že topení dřevem patří k nejlevnější způsobům vytápění domu.

TIP: Kalkulačka cen tepla

Kolik vás bude stát vytápění plynem, elektřinou, uhlím nebo dřevem?

Podívejt se na KALKULAČKU cen tepla 2011/2012

Náklady na topení dřevem jsou o několik set korun nižší než náklady na provoz tepelného čerpadla. Topení dřevem vychází až o 5 000 Kč levněji než topení uhlím, oproti topení plynem jsou náklady asi poloviční a oproti elektrickému přímotopu cca třetinové.

Do krbu zvolte spíše tvrdé listnáče

Jaký druh dřeva zvolit? Není dřevo jako dřevo, každé hoří jinak. Měkké dřevo jehličnanů s vysokým obsahem smoly je vhodné na zátop. Jinak ale prská a hoří zbytečně rychle. Pro samotné topení jsou ideální tvrdá listnatá dřeva: dub, buk a jasan.

Dřevo uskladněte ideálně na větraném a suchém místě
Dřevo uskladněte ideálně na větraném a suchém místě. Zdroj: Thinkstockphotos.com

Dobré je věnovat pozornost také délce polen. Většina prodejců nabízí základní rozměry 20, 33 a 50 cm, případně 1 m. Ceny se příliš neliší, kratší polena jsou dražší, i když jen o několik desítek korun na m3. Nakonec se musíte rozhodnout, jestli koupíte polena štípaná či neštípaná. Zde už je cenový rozdíl v ceně podstatný, štípané dřevo je až o pětinu dražší. Většina krbů spálí i celá polena, záleží na tom, zda se dřevem topí v krbu, v kotli, případně rozhoduje typ a velikost kamen.

Dřevo potřebuje vyschnout

Čerstvě vytěžené dřevo má vlhkost až 50 %. Ideální vlhkosti (20 %) dosáhne dřevo až po 2 letech. Většina prodejců nabízí dřevo už vysušené, ale pokud máte k dispozici vhodný prostor a dostatek času, můžete se poohlédnout po syrovém dřevě, které je o něco levnější. Pro uskladnění je nejvhodnější dobře větraná kotelna, případně přístřešek chránící před deštěm. Chcete-li vysychání urychlit, rozštípejte dřevo na menší kousky. Pokud získáte dřevo, které bylo skladované v lese či na nekrytém prostranství, můžete očekávat vlhkost cca 25–30 %. Takové dřevo stačí sušit několik měsíců.

Syrovým dřevem netopte. Má nízkou výhřevnost (oproti suchému až o polovinu), kouří, nechává saze a zanáší kamna.

Samotěžba je nejlevnější

Kupované dřevo je jedním z nejlevnějších topiv pro domácnosti. Pokud ale chcete ušetřit ještě více a jste ochotni obětovat pád dní těžší fyzické námaze, pak požádejte místního správce lesů, ať vám vyhradí několik stromů pro vlastní těžbu. Cena dřeva je v takovém případě pětkrát až desetkrát nižší než u dřeva kupovaného.

Pravda, přijdete tím o komfort dřevařských firem, které nabízejí rozvoz zdarma až k domu, ale říká se, že takové dřevo zahřeje dvakrát.

Samotěžbou dřeva můžete ušetřit
Samotěžbou dřeva můžete ušetřit. Zdroj: Thinkstockphotos.com

Autor: Redakce Nazeleno.cz