fbpx

Partneři sekce

Cena elektřiny: Němci platí o 1,2 Kč za kWh vice0

Cena elektřiny na počátku letošního roku sice poklesla, trend je však takový, že cena proudu dlouhodobě pozvolna stoupá ve všech evropských státech. Kolik platí za kWh domácnosti v sousedních zemích? Opravdu v České republice odebíráme jednu z nejdražších energií v Evropě? Kde je elektřina nejlevnější?

Na počátku února zveřejnila česká média zprávu, podle níž patří elektřina, kterou odebírají pražské domácnosti, k nejdražším v Evropě. K tomuto závěru došla na základě srovnání cen elektrické energie v Praze a výsledků studie rakouské organizace E-Control.

Reklama

„Česko nepatří k zemím s nejdražší, ale ani nejlevnější elektřinou.“

Problémem je, že žebříček této organizace zahrnuje pouze 15 metropolí „staré“ Evropy. E-Control do své studie nezahrnuje státy, jež do Evropské unie přistoupily v roce 2004 a 2007. Na komplexní srovnání cen elektřiny všech zemí EU si budeme muset počkat do července 2010, kdy Evropský statistický úřad uveřejní svou pravidelnou zprávu o cenách elektřiny za druhé pololetí roku 2009. Nicméně již teď se můžeme ptát, patří Česko opravdu k zemím s nejvyššími cenami elektřiny v EU? Jak si stojí ve srovnání se sousedními státy?

Elektřina na Nazeleno.cz

   – Cena elektřiny pro rok 2010

   – Výkupní ceny elektřiny klesnou

   – Konec fotovoltaických elektráren?

   – Fotovoltaika: Rezervace neznamená realizaci

I přes očekávání se v letošním roce cena elektřiny pro domácnosti v Česku výrazně nesnížila. Ačkoli cena elektrické energie na energetických burzách poklesla o 15 %, díky zdražení služeb za distribuci elektřiny a navýšení podpory pro obnovitelné zdroje energie, klesla cena elektřiny pro koncové zákazníky v průměru pouze o 4 %. Pro představu, nejlevnější elektřinu letos nabízí ČEZ, jemuž zákazníci zaplatí 4,35 Kč za kWh (v přepočtu 16,77 centů).

Drahá elektřina v Německu: Mohou za to obnovitelné zdroje?

Výši cen elektřiny v Česku, stejně jako v dalších zemích střední Evropy, do značné míry ovlivňuje vývoj cen na německém trhu. I zde v letošním roce zaznamenali mírné zlevňování (průměrně o 0,19 centů/1 kWh oproti prvnímu pololetí roku 2009). Pro představu, obyvatelé Německa letos za 1 kWh zaplatí 22,63 centů (5,87 Kč), což je jedna z nejvyšších cen v EU. Za tak vysokou cenu elektřiny může především vysoké zdanění energií a také podpora obnovitelných zdrojů energie, za kterými stojí silné zelené lobby.


Vše o cenách elektřiny na www.cenyenergie.cz

Německo patří v  současné době k největším evropským výrobcům větrné a solární energie. Obnovitelné zdroje energie se na výrobě elektřiny podílí 16 %. Cílem německých představitelů je dosáhnout do roku 2020 třetinového podílu výroby elektrické energie z obnovitelných zdrojů. V  roce 2009 doplácely domácnosti na zelenou elektřinu 1,5 centu/kWh (0,39 Kč). Podle spolkového ministerstva pro životní prostředí podpora obnovitelných zdrojů představovala cca 5 % celkové částky, kterou domácnosti za elektřinu utratily.

Ceny elektřiny – leden 2010

Město
Cena elektrické energie v centech za kWh
Kodaň
28,02 (7,27 Kč)
Berlín
22,63 (5,87 Kč)
Brusel
20,80 (5,39 Kč)
Vídeň
19,40 (5,03 Kč)
Dublin
18,29 (4,74 Kč)
Lucemburk
18,25 (4,73 Kč)
Amsterdam
17,48 (4,53 Kč)
Praha 17,39 (4,51 Kč)
Lisabon
16,90 (4,38 Kč)
Madrid
16,60 (4,30 Kč)
Řím
16,28 (4,22 Kč)
Stockholm
14,98 (3,88 Kč)
Londýn
13,50 (3,50 Kč)
Paříž
13,19 (3,42 Kč)
Helsinky
11,55 (2,99 Kč)
Atény
11,43 (2,96 Kč)

Všechny přepočty provedeny na základě kurzu z 1. 3. 2010: 1 euro = 25,93 Kč

Výkupní ceny elektřiny v Německu poklesly

Stejně jako v Česku se i v Německu velmi ostře diskutuje o výkupní ceně elektřiny z fotovoltaiky, která je nejvíce podporovaným obnovitelným zdrojem. V loňském roce byla určena výkupní cena 43 centů/kWh (cca 11,15 Kč), což představovalo osminásobek tržní ceny elektřiny na burze. Vysoké výkupní ceny se tak staly zdrojem kritiky, neboť podíl solární energie na produkci elektřiny v Německu činí pouhých 0,6 %.

Letos výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky klesly o 11 %. Na počátku března 2010 kabinet Angely Merkelové schválil další snížení podpory. Pokud vše schválí parlament, měly by výkupní ceny klesnout od 1. července. Dotace pro střešní solární panely by se měly snížit přibližně o 16 %, pro solární parky o 15 %. Dotace pro instalaci fotovoltaických panelů na místech jako jsou staré vojenské základny nebo skládky odpadu by měly klesnout o 11 %. Energie z panelů instalovaných na zemědělské půdě by již dále neměla být dotována. Solární panely se totiž staly pro zemědělce lukrativnějším byznysem než je pěstování plodin.

V současné době v Německu navíc probíhá ožehavá debata o výstupu z jaderné energetiky, kterou před deseti lety prosadila právě již zmíněná zelená lobby. Spolková vláda nyní uvažuje o prodloužení provozu jaderných elektráren, které by měly být na základě dohody o výstupu z jaderné energetiky z roku 2000 postupně odstaveny z provozu.

Obnovitelné zdroje energie zdražují elektřinu v Německu
Obnovitelné zdroje energie zdražují elektřinu v Německu

Ze sousedů nejlevněji svítí v Polsku

Zatímco v Česku se v roce 2008 energie rekordně zdražovala (až o 22 % oproti roku 2007), Polsko spolu s některými dalšími zeměmi (např. Španělsko, Itálie, Velká Británie) zaznamenalo v důsledku situace na burzách pokles cen elektřiny až o 6 %. V první polovině roku 2009 průměrná cena za 1 kWh dosáhla podle Evropského statistického úřadu hranice 11,31 centů (v přepočtu 2,93 Kč) a meziročně tak došlo k poklesu cen až o 10 %! Na počátku roku 2010 prodejní ceny elektřiny ještě klesly.

Polské domácnosti v současné době odebírají jednu z nejlevnějších elektrických energií v Evropě. Proč jsou ceny elektřiny tak nízké? Je to především díky regulaci. Ačkoli byla deklarována postupná deregulace cen, její realizace byla s ohledem na dopad zdražení na nejchudší obyvatele země několikrát odložena.

Cena elektřiny pro domácnosti je tak udržována na uměle nízké úrovni, což do budoucna rozhodně není udržitelné. Toho jsou si polští sousedé plně vědomi. Na konci ledna tohoto roku byl schválen 5-6% nárůst velkoobchodních cen elektřiny, který se samozřejmě dotkne každého koncového zákazníka. Očekává se další postupná deregulace, díky které by mělo postupně docházet ke konvergenci cen elektřiny k německé úrovni.


Ceny elektřiny v Evropě

Česká republika versus Slovensko: Kde je elektřina levnější?

V první polovině roku 2008 slovenské domácnosti zaznamenaly rychlý nárůst cen elektřiny, nicméně v druhé polovině tohoto roku došlo k jejich prudkému poklesu. Navzdory tomu je možné konstatovat, že zde plynule dochází k zvyšování cen elektřiny, stejně jako v ostatních evropských státech.

V druhé polovině roku 2008 Slováci zaplatili 15,27 centů za kWh (v přepočtu 3,96 Kč), což bylo o 10,89 % více oproti druhé polovině roku 2007. Podle Evropského statistického úřadu dosáhla cena elektřiny na Slovensku v první polovině roku 2009 15,40 centů/kWh (3,99 Kč), což představuje meziroční nárůst o 12,8 %.

Na počátku letošního roku přišlo mírné snížení cen elektřin, pro domácnosti v průměru o 2,87 %. Stejně jako v Česku, se cena elektřiny nesnížila tak, jak se očekávalo. Důvody jsou v obou zemích stejné, může za to zdražení služeb za distribuci a také dražší energie z obnovitelných zdrojů.

Nejdražší elektřinu odebírají domácnosti v Dánsku, nejlevnější v Bulharsku
Nejdražší elektřinu odebírají domácnosti v Dánsku, nejlevnější v Bulharsku

Kde je elektřina nejdražší a kde nejlevnější?

Nejdražší elektřinu dlouhodobě odebírají obyvatelé Dánska, kteří za jednu kilowatthodinu zaplatí v průměru 28 centů (7,27 Kč). Za tak vysokou cenu elektřiny může především zdanění, které tvoří více jak 54 % celkové ceny! Vysokou cenu elektřinu mají dlouhodobě také v Německu, Itálii, Irsku a Belgii.

Nejlevnější elektřinu v Evropské unii kupují obyvatelé Bulharska. Jedna kilowatthodina se pohybuje kolem 8,5 centů (2,20 Kč). Podle aktuálních informací ze Sofie bude pravděpodobně schváleno zvýšení cen o 4-5 %. Zajímavostí je, že od července 2010 bude cena záviset na kvalitě poskytované elektřiny. V případě výskytu pravidelných problémů by měli mít obyvatelé Bulharska nárok na snížení částky, kterou za elektřinu zaplatí.

Levnou elektřinu dlouhodobě odebírají také v Estonsku, Litvě, Lotyšsku a v Rumunsku. Cena za kilowatthodinu se zde pohybovala poslední rok v rozmezí 9,2-10,6 centů (tedy 2,39-2,75 Kč). Česká republika se dle statistik Evropského statistického úřadu dlouhodobě pohybuje pod průměrem cen elektrické energie zemí EU. Nepatří tedy k zemím s nejdražší, ale ani nejlevnější elektřinou.

Autor: Redakce Nazeleno.cz