Před několika dny vstoupilo v účinnost opatření Evropské unie, tzv. ekodesign, které ukládá výrobcům povinnost označovat spotřebiče určené pro vytápění a ohřev vody energetickými štítky. Nově mají energetické štítky také plynové či elektrické kotle, bojlery a také tepelná čerpadla.
Opatření tzv. ekodesignu (ErP) zavedla směrnice 2009/125/EU Evropské unie, jejímž cílem je snižovat spotřebu energie a zvyšovat podíl obnovitelných zdrojů. Již dříve výrobci na jejím základě museli běžné spotřebiče začít označovat energetickými štítky. Později stejná povinnost potkala také pneumatiky a nyní i spotřebiče pro vytápění a ohřev vody.
Přichází úspornější bojlery
To se nově týká také elektrických bojlerů, které nepatří k úplně nejúspornějším ohřívačům vody. Na trhu se však některá úspornější zařízení tohoto druhu objevovat začínají. „Vedle ohřívačů vody v nejběžnějších energetických třídách D a C jsme v srpnu začali vyrábět unikátní elektrický OKHE SMART, který se řadí do velmi úsporné třídy B,“ uvádí Karel Pacourek, generální ředitel Družstevních závodů Dražice. Na letošním veletrhu FOR THERM byl OKHE SMART jedním ze šesti výrobků, které získaly od odborné poroty čestné uznání v soutěži Grand Prix.
ReklamaJeden z nových úsporných bojlerů, které sledují vaši spotřebu teplé vody a té pak přizpůsobují ohřev. (Foto: DZ Dražice)
Technologie samotná (ohřev vody topnou spirálou) asi příliš prostoru k úsporám neposkytuje, výrobci, jako je DZ Dražice, jdou proto cestou inteligentního řízení provozu v závislosti nejen na spínání pomocí HDO, ale také podle aktuální spotřeby. Zlepšují se rovněž izolační schopnosti stěn zásobníku.
Díky štítkům snazší bude výběr ohřívače vody
Energetické štítky přinesou snadnější orientaci v široké nabídce ohřívačů vody i tepelných čerpadel. Zákazníci si tak budou moci lehce u jednotlivých výrobků porovnat hodnoty roční energetické spotřeby, hladiny akustického výkonu a třídu energetické účinnosti.
Energetický štítek ukáže mimo jiné také roční spotřebu elektrické energie. (Obr. DZ Dražice)
„Kromě energetické třídy zákazníkům doporučujeme sledovat zejména roční spotřebu elektrické energie. Ta totiž odhalí rozdíly v očekávaných ročních nákladech na provoz výrobku,“ doplňuje Karel Pacourek. Například ohřívač vody OKCE 125 v energetické třídě účinnosti C má roční spotřebu 1409 kWh. Model OKHE 125 v provedení SMART dosahuje už energetické třídy B a jeho roční spotřeba je pouhých 1255 kWh.
Z porovnání těchto výrobků, které navíc fungují v nízkém tarifu HDO, vychází úspora nákladů za 10 let provozu na 14 800 Kč (při započtení vyšší pořizovací ceny cca o 1 800 Kč v případě modelu SMART a při započtení 3% meziročního nárůstu cen energií).