fbpx

Energie v roce 2011 zdraží, aneb proč se vyplatí zateplovat0

Je váš účet za energie rok od roku vyšší, přestože doma zase tak moc netopíte? Energie zdražují a fasádou vašeho nezatepleného domu se ztrácí čím dál víc tepla, od oken to táhne a starý kotel je neúčinný. Skutečně chcete být tak neúsporní, i když je řešení velmi jednoduché a efektivní?

Že elektřina v roce 2011 zdraží, bylo již nějakou dobu jasné. Čekalo se jen na to, o kolik přesně cena proudu naroste. Nyní je už zřejmé, že si domácnosti za elektřinu připlatí přibližně o 5 % navíc. Zdražení elektřiny logicky nejvíce postihne ty domácnosti, které ji používají k vytápění (např. prostřednictvím elektrokotle). Pokud vytápíte elektřinou, váš dům je staršího data, není zateplený a nemáte vyměněná okna, počítejte s tím, že váš účet za energie naroste o několik tisíc korun.

„Ceny energií jdou nahoru, proto je realizace úsporných opatření nezbytností.“

Reklama

Vytápění elektřinou v nezatepleném domě je velmi neefektivní. Pokud například bydlíte v domě, který byl postaven před 30 lety, není zateplený, jsou v něm stará dřevěná okna a k vytápění používáte elektrokotel, mohou náklady na energie být až 50 000 korun ročně. Po realizaci úsporných opatření (zateplení fasády, výměna oken) tato částka klesne asi o polovinu. Když navíc investujete do výměny kotle a pořídíte si tepelné čerpadlo, klesnou vaše náklady o cca 80 %, a to už je velmi zajímavá částka. Konkrétní příklady výpočtů maximálních úspor energie najdete na webu www.skutecnauspora.cz.

Po zateplení fasády vám výrazně klesnou náklady na vytápění domu
Po zateplení fasády vám výrazně klesnou náklady na vytápění domu

Úsporná opatření se vyplatí i bez dotací

Je zřejmé, že energie již zlevňovat nebudou (lze naopak počítat s nárůstem cen energií), a proto se vyplatí uvažovat nad zateplením fasády, výměnou oken a zdroje vytápění více než kdy jindy.

A to i bez dotací Zelená úsporám, které jsou v současné době pozastaveny. Nečekejte na to, až se dotace na zateplení znovu rozběhnou, ale začněte úsporná opatření realizovat co nejdříve. Důvod je jasný – po opětovném spuštění dotací se očekává velký nápor žadatelů a ve výhodě budu proto ti, kteří již budou mít vše připravené a naplánované.

Realizací úsporných opatření ušetříte polovinu roční platby za energie
Realizací úsporných opatření ušetříte polovinu roční platby za energie

Navíc není jisté, kolik peněz v programu Zelená úsporám zbývá a nelze se proto spoléhat na to, že zbudou právě na vás. Pokud vám chybí finance na úsporná opatření, vyplatí se vzít si úvěr. Peníze ušetřené na energiích můžete použít na jeho splácení a vzhledem k tomu, že cena elektřiny v roce 2011 naroste, zkrátí se návratnost investice.

Dosáhnout maximální úspory je snadné

Nevíte, jaká úsporná opatření realizovat, abyste dosáhli maximální úspory energie? Ideálním řešením je nejen zateplení fasády, ale také výměna oken a pořízení úsporného zdroje vytápění. Kompletní možnosti řešení najdete na webu www.skutecnauspora.cz.

Autor: Redakce Nazeleno.cz