Nazeleno.cz – úspory energie, izolace, zdravý životní styl, biopotraviny, ekologie [logo]

DOPORUČUJEME:

Ceny Energie

Najdeme nejlevnějšího dodavatele!

Slovníček

Energetický štítek

Energetický štítek  je vybavení elektrospotřebičů, které ukazuje základní údaje o spotřebě energie, účinnosti nebo hlučnosti spotřebiče. Energetický štítek, který je povinný od roku 2001, má spotřebiteli usnadnit porovnání spotřeby elektřiny domácích spotřebičů.

Nejdůležitějším údajem na energetickém štítku je spotřeba elektrické energie. Podle energetické náročnosti je spotřebič zařazen do třídy A-F, kde písmeno A označuje nejnižší spotřebu elektřiny, zatímco písmeno F nejvyšší. U moderních spotřebičů se obvykle setkáme s písmeny A, B, C. U chladniček je například zakázáno prodávat přístroje s hodnocením D a horším.

Energetický štítek spotřebiče

Od roku 2001 mají energetický štítek povinně tyto elektrospotřebiče:

  • Automatické pračky, bubnové sušičky prádla, pračky kombinované se sušičkou
  • Chladničky, mrazničky a jejich kombinace
  • Myčky nádobí
  • Elektrické trouby a elektrické ohřívače
  • Žárovky a úsporné zářivky
  • Klimatizační jednotky

Energetický štítek ledniček

U ledniček najdeme na energetickém štítku údaje o energetické účinnosti, celkové spotřebě a objemu. Za příslušným písmenem se často skrývá složitý výpočet, který nebere v úvahu celkovou spotřebu, ale účinnost. Pokud by nebylo označení vázané na objem, dopadly by větší ledničky v energetickém hodnocení vždy hůře.

Chladničky a ledničky patřily k prvním spotřebičům, které byly označeny energetickým štítkem. Chladnička a mrazák totiž patří mezi největší konzumenty energie každé domácnosti.

Nejúspornější ledničky se pohybují v energetické třídě A+ a A++ a jejich spotřeba může být pouhých 0,3 kWh elektřiny denně. Třídy C a D jsou uváděny jako standardní, avšak na českém trhu se s nimi už téměř nepotkáme. Průměrná starší lednička by měla na energetickém štítku označené písmeno C.

Spotřebu elektrické energie ale ovlivňuje i prostředí, v němž je lednička umístěna. Obecně se nedoporučuje postavit lednici vedle sporáku nebo kamen, protože teplo, které z nich sálá, zvyšuje potřebu chlazení. 

Energetický štítek praček

U praček sleduje energetický štítek spotřebu energie na standardní cyklus praní (60°, bavlna). Pračka ze třídy A spotřebuje při náplni 5 kg asi 0,95 kWh elektřiny, což je o 25 % (0,3 kWh) méně energie než pračka energetické třídy C. Kromě tohoto údaje najdeme na energetickém štítku také třídu účinnosti.

Energetický průkaz budov

V souvislosti se snahou snižovat energetickou spotřebu, se obdoba energetického štítku objevila i ve stavebnictví. Energetický průkaz budov  je od roku 2009 povinnou součástí novostaveb. Bez energetického průkazu není možné stavět ani provádět rozsáhlé rekonstrukce.

Průkaz energetické náročnosti budov  má posloužit k tomu, aby bylo možné objektivně a bez hlubších znalostí zhodnotit energetickou spotřebu budov. V budoucnu by se toto, dnes opomíjené kritérium, mohlo stát důležitým klíčem při rozhodování o koupi domu. Stejně jako u spotřebičů, je i domu přiřazeno písmeno A-G, přičemž písmeno D už označuje budovu jako „nevyhovující).

Další informace o energetickém štítku:

Nazeleno.cz - vše o úsporách energií