fbpx

Partneři sekce

Energetický poradce radí: Lidé čtěte! (komentář)0

Dnešní doba umožňuje rychlý přístup k velkému objemu dat a informací. Pokud vybíráte topení, vhodná plastová okna nebo zateplujete obvodové zdi domu, není problém zjistit si k tomu alespoň základní informace. Přesto však lidé dávají přednost radám odborníků. Proč bychom si ale napřed měli něco sami přečíst a odborníků se ptát až později? Co nám radí energetický poradce?

Nikdy v dějinách lidstva nebylo k dispozici tolik informací a nikdy nebylo tak snadné je vyhledat a získat. Když potřebujete vědět, jak dlouhé mohou být žížaly nebo (abych se držel svého oboru) co je to provětrávaná fasáda, tak si to s pomocí Googlu najdete za několik minut.

„Pokud někdo prodává tepelná čerpadla, vyžaduje to morální sílu, napsat klientovi, že se pro jeho dům tepelné čerpadlo nehodí a měl by topit dřevem, když ho má skoro zadarmo.“

Reklama

Knihkupectví přetékají knihami. Vždy když si jdu do Neoluxoru koupit knížku do vlaku, tak se z profesionálního zájmu podívám na oddíl věnovaný Stavebnictví a žasnu kolik různých příruček z oboru tam je. Není snad práce na domě, která by nebyla popsána v nějaké příručce. Také pro většinu výpočtů, které jsou v oboru stavebnictví potřebné, existují různé programy, které umožní i poučeným laikům spočítat si třeba tepelné ztráty domu nebo jakou tloušťku izolace musí použít, aby splnila doporučení normy nebo aby v ní nedocházelo ke kondenzaci vlhkosti.

Praktické informace: Dům a bydlení

   – Větrání, rekuperace a další možnosti

   – Okna, dvojskla, rolety v úsporném domě

   – Rodinný dům plný úspor

   – Jak si změřit náklady na vytápění?

   – Úsporné elektrospotřebiče - kolik ušetří?

   – Tepelné izolace: zateplení stěn, stropů a oken

   – Jakou spotřebu má rodinný dům?

Je sice pravda, že mnoho informací jak v knihách, tak na Internetu se opakuje, některé si i protiřečí a také odborná úroveň není vždy na patřičné úrovni, ale v zásadě lze říci, že máme k dispozici téměř všechny potřebné informace, které nám umožní orientovat se v našem komplikovaném světě a dělat kvalifikovaná rozhodnutí (alespoň v technických oborech). Přesně řečeno, umožnily by, kdybychom si je našli a přečetli!

Obrázkový komiks místo učebnice

To je úžasný paradox naší doby, čím dál tím víc se píše a publikuje a současně lidé čím dál méně čtou. Zvláště výrazné je to třeba u studentů – nedávno jsem zjistil, že bylo skoro zbytečné jim dávat jako přípravu na praktikum text o principech metod, které budou používat; nikdo si to nejspíš opravdu nepřečetl. Příště jim to budu asi muset odpřednášet nebo jim to dát ve formě obrázkového komiksu.

Čím víc máme informací, tím méně čteme
Čím víc máme informací, tím méně čteme

Já když si koupím nový přístroj, tak si napřed pečlivě pročtu návod, můj syn přístroj zapne a začne používat; návod otevře až když se mu ani po několika hodinách nepodaří s tím udělat to, co potřebuje.

On to možná není až tak velký paradox, možná je to částečně prostě jen obrana přetíženého organismu před přemírou informací, dneska i ty návody jsou mnohem delší, než byly za mého mládí (na druhou stranu jsou ale také zábavnější, můžeme se tam dočíst, co všechno se s přístrojem nemá dělat – třeba, že se do mikrovlnné trouby nesmí dávat sušit pes).

Také čas má dnes větší cenu a dotázat se odborníka je zpravidla rychlejší než si to najít sám. Zdá se, že i škola na tento trend už zareagovala; omezuje používání učebnic.  Můj syn se většinou učí z poznámek, které jsou podle mého soudu tak stručné, že jsou prakticky k ničemu.  Na můj dotaz proč si nevezme učebnici, odpoví, že žádnou nemají. 

Lidé by se nemuseli ptát, kdyby četli

Proč to ale píši? Už více než 15 let se zabývám energetickým poradenstvím, za tu dobu jsem zodpověděl možná tisíce dotazů a jsem si jist, že dobrá třetina z nich vlastně nemusela být vůbec položena. Najít odpověď by bylo pro tazatele možná stejně snadné jako ten dotaz napsat a poslat do nějaké internetové poradny, nebo si v té poradně najít odpověď na stejnou nebo podobnou otázku, kterou už položil někdo jiný.

Když vidím co všechno je v Nazeleno.cz napsáno o dotacích z programu Zelená úsporám a pak si přečtu nějaký dotaz, z něhož je zřejmé, že tazatel si to ani zběžně neprošel, tak je mi to líto; ono je to docela dřina napsat nějaký článek.

Popravdě řečeno, neměl bych si vlastně stěžovat, vždyť jsem z těch dotazů dobře živ. Stejně mi to ale připadá trochu znepokojivé. Neztrácíme tím, že se předem vzdáme možnosti najít si potřebné informace (a místo toho se někoho zeptáme) nějakou část své svobody a nezávislosti? Nedáváme tím možnost k tomu, aby námi ten poradce manipuloval, nenápadně nám vnucoval své názory a preference? Já se třeba upřímně snažím zachovat si objektivitu, ale stejně si myslím, že se některé moje preference nebo averze do těch odpovědí trochu promítnou.

Vědět něco o pracích, které nám dělá najatá firma, se vyplatí
Vědět něco o pracích, které nám dělá najatá firma, se vyplatí

Proč se nespoléhat jen na odborníka?

Daleko hůře jsou na tom poradci, kteří mají firmy a něco z toho o čem dávají rady i prodávají. Když se někdo živí prodejem tepelných čerpadel, tak to vyžaduje jistou morální sílu napsat klientovi, že se pro jeho dům tepelné čerpadlo nehodí a ať raději topí dál tím dřevem, když ho má skoro zadarmo.

Další nevýhoda dotazu je to, že většinou není vůbec jednoduché zformulovat tu správnou otázku. Pokud si sami aktivně nějaké informace hledáte, tak vlastně v tom procesu získáváte odpovědi, a současně se vám vynořují další otázky; získáte tak daleko lepší představu o problému než z odpovědi na primární otázku.

Podobný problém jako má tazatel s formulací otázky, může mít poradce s jejím pochopením; občas se mi stává, že se spíše dohaduji, co vlastně ten tazatel opravdu potřebuje a musím pak odpovídat v několika variantách.

Nakonec vám přijde odpověď a teď se zase může stát vám, že nebudete vědět, co přesně tím ten poradce myslel, nebo nebudete rozumět nějakým termínům, které v odpovědi použil.
Čím více toho předem víte, tím menší je pravděpodobnost, že dojde k těmto nejasnostem.Ony ty písemné dotazy v internetových poradnách asi vždycky budou taková „hra na tichou poštu“, přiznám se, že já mám nejraději porady přímo v domě klienta, tam je to zpravidla zcela jasné a názorné.

Dobrý projekt je jedna z nejdůležitějších podmínek úspěchu. Nešetřete na něm
Dobrý projekt je jedna z nejdůležitějších podmínek úspěchu. Nešetřete na něm

Co radí energetický poradce?

Měl bych to asi uzavřít nějakou praktickou radou, když už jsem poradce. Jaká jsou tedy moje rady?

  1. Než položíte otázku, zkuste si alespoň něco o daném problému najít; možná už někdo podobnou otázku položil, možná na to téma existuje nějaký článek nebo dokonce kniha. Při trošce štěstí třeba najdete odpověď sami. Pokud ne, tak vám získané informace umožní lépe otázku zformulovat. Také se vám bude mnohem snáze komunikovat s odborníky v oboru a později i s firmami.
  2. Čas jsou peníze, ale platí to také naopak, když se chystáte rekonstruovat dům nebo stavět nový, tak se rozpočet pohybuje v statisících nebo milionech a tudíž není přepychem koupit si několik knížek a věnovat několik hodin nebo spíše dnů na to abychom se něco naučili o tom, co budeme potřebovat. Dům a bydlení jsou záležitosti důležité a velmi individuální; vy jste „mírou všech věcí“, nikdo jiný za vás nemůže rozhodnout co je pro vás to správné.
  3. Při formulaci otázky nebuďte příliš struční, raději toho o problému napište více než méně; u některých otázek mám chuť odpovídat jako počítač v povídce Isaaca Asimova- INSUFFICIENT DATA FOR MEANINGFUL ANSWER.
  4. Když už něco o problému víte, položíte otázku, a dostanete odpověď, tak si projděte odkazy v té odpovědi a opět si k tomu něco najděte, rozhodně to neberte jako pravdu zjevenou, také poradci jsou lidé omylní. A jistou roli hraje i výše zmíněná otázka osobních preferencí a zaujatosti. 
  5. Nebojte se zeptat znovu, pokud potřebujete. Hledání optimálního řešení je interaktivní proces a poradce má radost, že jeho odpověď padla na úrodnou půdu. Také se mu ta následující otázka lépe odpovídá, protože už o vašem problému něco ví.
  6. Studium a rady jsou jen začátek, skoro vždy je pak třeba počítat, projektovat, zvažovat různé varianty. NEŠETŘETE NA PROJEKTU, je to jedna z nejdůležitějších podmínek úspěchu, zvláště dnes, kdy schopnosti některých stavebních firem jsou mírně řečeno problematické. 
  7. Když už se pomocí samostudia a otázek v problematice řádně zorientujete a máte v ruce kvalitní a podrobný projekt, tak buďte sebevědomí, a když řemeslníci udělají zjevnou chybu a na vaši výtku řeknou „Paninko (šéfe), to je dobrý, takle mi to děláme dycky“ tak se nebojte jim ukázat, že o tom něco víte a nehodláte si to nechat líbit. Když ale děláte větší a složitější rekonstrukce nebo stavíte dům, tak už raději nespoléhejte jen na své znalosti a najděte si dobrý a nezávislý stavební dozor.

K tomu všemu ale musíte číst! Bez toho to ještě asi dlouho nepůjde, takže na závěr musím zvolat:  LIDÉ, ČTĚTE!

Autor: Redakce Nazeleno.cz