fbpx

Energetický poradce radí: Jak se ptát v poradně0

Řešíte problém se zateplením domu, výměnou oken nebo kotle? Chcete se zeptat energetického poradce? Je vám k dispozici! Ovšem pozor – na tom, jak se zeptáte, záleží výsledek! + SEZNAM poradenských středisek

V dobách socialistického hospodářství byl největší problém při stavbě nebo rekonstrukci domu sehnat potřebný materiál a firmu, která by práci provedla. Dnes je situace zcela odlišná, na trhu je nepřeberný výběr různých materiálů a firem, objevil se však zcela odlišný, nicméně podobně zásadní problém: jak se v tom všem vyznat a jak si vybrat.

„Často se nakonec řeší jiný problém, než na jaký se lidé ptají.“

Reklama

Problém není, že by nám firmy nedaly dost informací, když projdete brněnským výstavištěm v době konání stavebních veletrhů, tak nasbíráte tolik informací, že je sotva unesete. Pro laika je ale obtížné se zorientovat, oddělit to podstatné od balastu a hlavně si z těch „báječných, úsporných a ekologických“ výrobků a zařízení vybrat to nejvýhodnější pro ten svůj konkrétní případ.

Naštěstí existují různá poradenská střediska, kde lze, při trošce štěstí, dostat relativně objektivní informace a kde vám pomohou najít řešení, které bude (opět při trošce štěstí) pro vás vhodné. 

Tip Nazeleno.cz

Přečtěte si rozhovor s energetickým poradcem – nejen o zateplování.

Moje dlouholetá zkušenost s poradenstvím ve střediscích EKIS mě nicméně poučila, že výsledná kvalita porady a následného řešení problému nezávisí jen na kvalitách poradce, ale i na schopnostech klienta položit ty správné otázky a poskytnout potřebné informace na základě kterých může poradce situaci správně zhodnotit a poskytnout pak nějaká užitečná doporučení. Pokusím se tedy zformulovat některé užitečné zásady pro ty, kdo hledají informace a pomoc při řešení problémů se svým domem či bytem.

Zjistěte si, zda už se někdo neptal

Je to možná paradoxní, ale opravdu nových a neřešených problémů je vlastně poměrně málo; s trochou nadsázky se mi chce napsat, že „všechny otázky už byly položeny a zodpovězeny“, stačí je najít. Chci tím vyjádřit jen to, že ještě před tím než položíme otázku, tak je docela vhodné udělat si průzkum na internetu a podívat se zda ta otázka už byla položena a jak byla zodpovězena. Je sice pravděpodobné, že váš problém je v něčem odlišný, nicméně můžete tam najít inspiraci a informace, které vám pomohou se v problematice zorientovat a případně vaši otázku zpřesnit. Dobrý začátek je podívat se třeba na dotazy a odpovědi v poradně i-EKIS nebo třeba v poradně Nazeleno.cz.

Jasně formulujte otázku

Druhý a velmi důležitý krok je zformulovat zadání, ujasnit si co vlastně doopravdy potřebuji. Pokud není problém opravdu triviální (něco jako moje okna jsou zpuchřelá a vůbec netěsní), tak se během konzultace často zjistí, že vlastně musíme řešit něco jiného, než kvůli čemu jsme poradny přišli. To vyjasňování potřeb a možností probíhá pochopitelně mnohem snáze v přímém rozhovoru s poradcem, tj. při naší návštěvě v konzultačním středisku.


Správně formulovaný dotaz je základem

Pokud zadáváme dotaz do internetové poradny, tak je to mnohem těžší, jak pro nás, tak pro toho poradce. Někdy to dopadne třeba takhle (příklady dotazů jsou vzaty z http://www.mpo-efekt.cz/cz2/ekis):  „Líbí se nám myšlenka topení štěpkou, chtěla bych se zeptat, podle čeho se kotle vybírají a zda se na ně poskytují nějaké dotace apod. Kolik té štěpky bude vůbec potřeba a zda se vytopí celý dům stejně jako uhlím.“ Výsledná rada nakonec zní: „Ve vašem případě bude lepší použít kotel na kusové dřevo s akumulační nádrží…“

Ukazuje se, že nejlépe se zodpovídají zcela konkrétní dotazy; tohle je typický příklad dotazu v poslední době často kladeného: „Rozhoduji o pořízení fotovoltaických panelů na střechu RD. Zajímalo by mě, jestli v současné době je možné získat dotaci a jaká je situace v povolení připojení ze strany EON“. To je jasná otázka a obsahuje všechny potřebné informace a na takové se odpovídá docela dobře. Horší je tenhle dotaz: Byt o ploše 100 m2, místnosti 5×5 m strop 3,2 m, plynový kotel BAXI Nuvola3 Comfort 140 Fi, jaká mám instalovat tělesa, stávající montáž nezaručuje tepelný komfort. Rozměr je cca 5 cm tloušťka délka 160 cm x 60 cm. Myslím si, že instalatér to pěkně zmastil! A to je doba kdy teplota venku je kolem -1 C°.“

Co si s tím má poradce počít?  Je tam sice mnoho různých konkrétních údajů, ale ve skutečnosti jediná relevantní informace je, že je tam zima. Tenhle typ dotazů se nejlépe řeší tak, že tazateli poradíme, aby zařízení reklamoval (pokud je ještě v záruce) nebo nám nezbyde, než si tazatele pozvat do poradny i s veškerou projektovou dokumentací, případně se na ten byt dojít podívat. Někteří tazatelé si uvědomují, že jejich problém není jednoduchý a rovnou napíší …velmi rád bych se osobně sešel a poradil ohledně způsobu zateplení nově postavené roubenky…

Převedení rad do praxe

Získáním odpovědí na otázky a rad jak problém řešit ovšem práce nekončí (rozhodně ne pro tazatele a často ani pro poradce). Převedení rad do praxe a realizace doporučených opatření často není vůbec jednoduchá. Pokud jde o větší akci a nechvátá to, tak já většinou lidem radím vypravit se na nějakou vhodnou výstavu či veletrh (viz seznam akcí) a tam si prohlédnout to co budou potřebovat, pohovořit si s firmami a případně si nechat vypracovat nabídky.


Důležité je umět převést odpověď do praxe

Z nich se totiž kromě různých užitečných technických podrobností, dozvíme to nejdůležitější – kolik to bude stát. Není vůbec špatné si po prostudování a vstřebání všech takto získaných informací opět zajít do poradny za poradcem, s nímž jsme to konzultovali a znovu si o tom popovídat a nechat si zhodnotit své upřesněné plány. Častá otázka v této fázi bývá  „Jakou firmu byste nám doporučil pro realizaci?“. 

Ptejte se energetického poradce

Zateplujete a nevíte si rady? Potřebujete poradit ohledně úspor energií, výměny kotle nebo solárních panelů? Zeptejte se Karla Murtingera v poradně Nazeleno.cz

Těžká otázka, já na to občas žertem odpovídám po vzoru pana Smrtky z Cimrmanovy hry Posel z Liptákova – „My nesmíme ani naznačovat“. To je mimochodem pravda, poradci EKIS nesmí propagovat konkrétní firmu; pravdou ale je také, že je jen velmi málo firem, za které je člověk ochoten se zaručit. Tady nezbývá než sehnat si reference, podívat se na to co už firma realizovala a promluvit s lidmi. Pak může být užitečná další návštěva poradce (někdy stačí telefonát) a otázka už zcela konkrétní „na co si dát pozor když mi firma bude (nějakou konkrétní technologií) zateplovat fasádu“.

Nakonec by mohl následovat ještě jeden kontakt s poradcem – mohli byste jej informovat, jak to všechno dopadlo, co se povedlo a s čím byly potíže. Bohužel, stává se to málokdy a poradci tak často přichází o užitečnou zpětnou vazbu a možnost poučit se. Je ale pravdou, že to stojí čas a to je v dnešní době vzácná věc.

Ideální energetická poradna

Když bych to měl shrnout, tak taková (z mého hlediska) ideální porada probíhá asi nějak takhle (jde o příklad z mé vlastní praxe):

Dostal jsem dotaz na možnosti zateplení starého domu. Odpověděl jsem, jaké jsou obecné možnosti a problémy s tím spojené. Tazatelku zaujala jedna moje rada týkající se vsazení dvojskel do špaletových oken a nebyla si také jistá, zda půjde zateplit severní stěna, která je mírně vlhká.

Protože to bylo zrovna v době, kdy jsem sloužil jako poradce v Praze na nějaké výstavě s touto tematikou, pozval jsem ji tam a ukázal, jak vypadá osazení dvojskel a těsnění oken.


Ptát se můžete i na využívání obnovitelných zdrojů energie

Klientka si tam pak prohlédla další věci a kontaktovala firmy na zateplení. Další den po skončení výstavy jsem se s ní zajel podívat se na tu vlhkou stěnu a dohodli jsme se, jak by šlo postupovat při zateplení. Když už jsem si prohlédl ten dům, tak mě napadlo několik dalších věcí, které by se tam daly aplikovat; na místě se totiž radí daleko nejlépe. Bohužel mnoho poradců se jen nerado zdvihá od svého počítače, a pokud tak učiní, tak si to zpravidla nechají dobře zaplatit.

Pak jsem s tou klientkou měl tuším ještě ještě jeden nebo dva krátké telefonní hovory týkající se nějakých drobností. Co všechno nakonec realizovala a jak je s tím spokojená, jsem se už ale nedověděl.

Jak vidíte, tak energetické poradenství je vlastně velmi komplexní interaktivní proces, docela náročný pro toho kdo se táže i pro toho kdo odpovídá. Pokud to ale zdárně absolvujete tak je výsledek zpravidla podstatně lepší a levnější než když si jen objednáte u nějaké náhodně vybrané firmy „zateplení domu“.

Vybrané výstavy a veletrhy

Poradenská střediska

  • Energetická konzultační a informační střediska EKIS . Základní porady jsou v těchto střediscích poskytovány zdarma. Kromě základních porad nabízejí ještě mnoho dalších služeb, ty už je ale třeba zaplatit.

Profesní organizace v oboru stavebnictví

  • ČKAIT – Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě. Komora sdružuje více jak 29 tisíc autorizovaných inženýrů a techniků. Na jejich stránkách je databáze, kde si můžeme najít autorizovaného projektanta nebo auditora v blízkosti svého bydliště.
  • ČKA – Česká komora architektů je analogická organizace pro architekty

Komerční poradenství

Vedle sítě EKIS existuje mnoho soukromých společností, které mají ve své nabídce poradenství v oblasti energetiky a stavebnictví; zde je několik příkladů:

 

Autor: Jana Poncarová